Filtry

Aktywne filtry

Stereo

Jeżeli mówimy o systemie audio w kontekście muzyki, to zawsze na myśl jako najlepsze rozwiązanie powinno nam przychodzić rozwiązanie w formie stereo, czyli dwóch kolumn z jednostką napędzającą w postaci wzmacniacza, amplitunera stereo, bądź bardziej rozbudowanej opcji z przedwzmacniaczem i końcówkami mocy. Brzmieniowo zyskujemy zestaw, który idealnie odwzoruje każdy detal słuchanej muzyki i da nam szansę w przypadku nagrań koncertowych na poczucie atmosfery towarzyszącej takim wydarzeniom. Tutaj możemy liczyć na znacznie lepszą jakość niż w rozwiązaniach opartych o amplitunery kina domowego, które bardziej sprawdzają się w filmach, czy grach. Czytaj dalej...

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jaki sprzęt audio wybrać do domu?
Pokazano 1-40 z 772 pozycji

Aktywne filtry

Stereo - co należy wiedzieć o systemie stereofonicznym?

Ludzkość na przestrzeni lat dążyła zawsze do tego, aby jak najwierniej odwzorować dźwięk znany z koncertów i początkowo realizowane było to poprzez monofoniczne systemy, natomiast przełom nastąpił w momencie kiedy pojawiła się możliwość stworzenia pierwszego przestrzennego rozwiązania mającego nie tylko odtworzyć samo brzmienie, ale i wykreować trójwymiarowy dźwięk. Z pomocą przyszły tutaj tunery radiowe stereo, wzmacniacze, oraz kolumny w konfiguracji stereo, czyli emitujące dźwięk lewego, oraz prawego kanału.

Początki tego systemu sięgają 1925 roku, kiedy to została nadana pierwsza audycja radiowa przez BBC, która w późniejszych latach była znana nie tylko z tego, ale i słynnych monitorów BBC. Nie były to oczywiście pierwsze kroki stereofonii w historii, ponieważ takowe przeprowadził Alexander Graham Bell pod koniec XIX wieku.

W obecnych czasach systemy stereofoniczne rozwinęły się bardzo mocno i tego typu zestawy składają się najczęściej ze wzmacniacza, czy też amplitunera stereo, będącego jednostką napędzającą kolumny, oraz pozwalającą na zarządzanie nie tylko głośnością, ale i w niektórych przypadkach również dzięki nim mamy realny wpływ na brzmienie w formie regulacji barwy dźwięku (płynnej, bądź też cyfrowej w formie skokowej).

Kolejnym elementem są kolumny, które reprodukują dźwięk i odpowiadają bezpośrednio za finalną jakość systemu. Oczywiście późniejsza rozbudowa jest jak najbardziej możliwa i możemy je jeszcze rozdzielić na mniejsze elementy jak przedwzmacniacze stereo, a nawet monobloki, co spowoduje, że w efekcie otrzymamy zdecydowanie lepsze brzmienie. Jeżeli chodzi z kolei o źródła potrafiące wysłać do naszego zestawu sygnał stereofoniczny należy zaliczyć gramofony, które pojawiły się jako jedne z pierwszych nośników, gdzie na płycie winylowej mieliśmy zapisaną ścieżkę w formie naciętych rowków, którymi podążała igła mająca za zadanie „odczytać dźwięk”. Później pojawiły się kasety, oraz płyty CD, a więc i magnetofony w formie magnetofonów szpulowych, czy też klasycznych deck-ów kasetowych (ale i popularnych „walkmanów”), oraz odtwarzacze CD (ale i też discman-y, które kiedyś były często wykorzystywanym źródłem). Tutaj zapis był magnetyczny (na taśmie), bądź cyfrowy (w przypadku płyt kompaktowych).

W obecnych czasach przechodzimy bardziej na transmisję cyfrową, ale w formie „beznośnikowej”, czyli w postaci plików, czy też serwisów strumieniujących jak Spotify, czy Tidal, które pozwalają na odtwarzanie cyfrowej treści umieszczonej na przenośnym nośniku, bądź poprzez odtwarzacz strumieniowy, albo inaczej zwany odtwarzaczem sieciowym. W kontekście stereo nie należy zapominać o słuchawkach, które również pozwalają na odtworzenie tego sygnału zapisanego na różnych nośnikach, oraz soundbarach, które za pomocą odbić od ściany i głośników skierowanych pod różnymi kątami są w stanie symulować obraz dźwiękowy stereo.

Sprzęt audio - jakie okablowanie wybrać?

Do przesłania dźwięku stereofonicznego możemy wykorzystywać zarówno kable analogowe jakimi są kable RCA (cinch – niezbalansowane), oraz XLR (zbalansowane) , ewentualnie jeszcze mamy do dyspozycji cyfrowe połączenia w postaci optycznego, koaksjalnego, HDMI, czy też BNC, AES/EBU, czy też USB, które oczywiście są w stanie przesłać więcej kanałów oprócz klasycznego stereo. Oczywiście najprostszym połączeniem pomiędzy dwoma urządzeniami potrafiącym zrealizować takie zadanie jest mini jack 3,5 mm.

Co do samego przeznaczenia systemy stereo są dedykowane dla osób, które poszukują świetnego systemu do słuchania muzyki, ponieważ dzięki ich prostej konstrukcji i stosunkowo krótkiej ścieżce sygnału, ale bardzo dobrej jakości podzespołach jest to idealne rozwiązanie do jak najwierniejszej reprodukcji tego co mamy zawarte w nagraniu.

W odróżnieniu od systemów kina domowego priorytetem jest tutaj wykreowanie przestrzeni i sceny dźwiękowej w oparciu o tylko dwie kolumny, natomiast w kinie domowym jednak z założenia chodzi nam o wygenerowanie dźwięku przestrzennego za pomocą pięciu, lub więcej kolumn. Tego typu systemy to idealne rozwiązanie dla osób dla których jakość jest najważniejsza i zależy im na jak najlepszym odwzorowaniu nagrania muzycznego, gdyż nic innego nie jest w stanie na chwilę obecną zrealizować tego lepiej. Oczywiście również da się obejrzeć film w tym trybie dźwiękowym, aczkolwiek na pewno kinomaniacy nie będą zadowoleni z takiego rozwiązania i nie jest to na pewno docelowe rozwiązanie również dla fanów gier komputerowych.

System stereo, a jego ustawienie.

Ustawienie systemu stereofonicznego wbrew pozorom nie jest tak łatwe jak mogło by się wydawać, więc i tutaj należy się skupić na tym aspekcie. Nie należy się obawiać eksperymentów z ustawieniem kolumn, gdyż nie zawsze zasada trójkąta równobocznego się sprawdzi w każdych warunkach, czasami może się okazać, że przecięcie się osi kolumn za nami, bądź też przed nami da znacznie lepsze efekty. Co do samej korekcji odległości kolumn, jeżeli stoją niesymetrycznie względem miejsca odsłuchowego w niektórych wzmacniaczach, czy też amplitunerach stereo mamy do dyspozycji opcję „balance”, a w urządzeniach all in one, czy też amplitunerach system kalibracji akustyki, który za nas ustawi wszelkie opóźnienia i skoryguje różnice w odległościach.

Co do samego położenia kolumny, w świecie audio nie ma ściśle określonych wytycznych, gdzie dokładnie mają znajdować się kolumny głośnikowe, ponieważ to każdy słuchacz muzyki ma ściśle określone indywidualne preferencje, a w przypadku zmiany położenia kolumn głośnikowych z miejsca na inne miejsce, manipulujemy również ich brzmieniem. Są przypadki kiedy to bas jest nie co za duży bądź za mały dlatego właśnie w takich przypadkach zachęcam do przestawienia swoich kolumn w celu poprawy finalnego brzmienia, być może sporo uratujecie takim jednym prostym ruchem.

Akustyka

W przypadku profesjonalnych instalacji stereofonicznych, niezbędne jest również zadbanie o prawidłową akustykę pomieszczenia. Podstawą jest by dźwięk był dobrze izolowany, oraz by pomieszczenie miało odpowiedni współczynnik chłonności. W przypadku stereo, również trzeba zadbać o odpowiednie odbicia, wzmocnienia, tłumienie oraz rozproszenia dźwięku. Do dyspozycji w tego typu rozwiązaniach są liczne firmy, które oferują panele akustyczne we wszelakich kształtach wzorach oraz strukturach, jednakże indywidualne podejmowanie się za poprawę akustyki może skończyć się fiaskiem, a co najgorsze może nawet pogorszyć finalny efekt brzmienia. Przy wyciszaniu pokoju odsłuchowego należy pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Pomieszczenie nie może być przesadnie stłumione, ponieważ nie jest to studio nagraniowe, a w finalnym efekcie niektóre z częstotliwości mogą zaniknąć.

Również poprzez budowę sufitu podwieszanego możemy zadbać o polepszenie walorów akustycznych pomieszczenia. Standardem jest wypełnianie pustej powierzchni sufitowej wełną izolacyjną (około 10 cm), które izoluje dźwięk w pomieszczeniu, nie pozwalając mu przechodzić piętro wyżej. Puste przestrzenie sufitów podwieszanych to nic dobrego, tym bardziej jeśli mówimy o sporej głębokości, a takowe w aktualnym budownictwie często się zdarzają z racji instalowanych rekuperacji. Również ważne, a jakże istotne jest zabezpieczenie profili aluminiowych taśmą akustyczną, by uchronić się od niepożądanych dźwięków, które potrafi mocno przeszkadzać przy głośniejszych odsłuchach muzyki.

W przypadku walki z akustyką pomieszczenia warto zgłosić się do firm, które zajmują się tym tematem profesjonalnie. Jest to kwestia przygotowania projektu, w oparciu o układ funkcjonalny, kubaturę , oraz współczynniki gęstości materiałów użytych w danym pomieszczeniu.

Do elektroniki stereo przyda Ci się:
Złote proporcje.

Warto również wspomnieć o złotych proporcjach audio. Należy unikać pomieszczeń kształtem zbliżonych do kwadratu oraz tych bardzo wąskich/podłużnych. Warto również unikać proporcji zbliżonych 1 do 2 (wymiary dwóch ścian bocznych). Wymiary pokoju odsłuchowego powinny opierać się na tak zwanym złotym podziale, którego wartości wynoszą 1 wysokość, do 1.6 jedna ściana, do 2.6 druga ściana. W świecie audiofilów wyróżniamy również inne złote proporcje a wynoszą one 1 x 1.19 × 1.4, 1 × 1.25 × 1, 1 × 1.25 × 3.2.

Pomieszczenie idealne?

Najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o kubaturę pomieszczenia idealnego, będzie pokój w kształcie okrągłym lub owalnym, ale dla większość użytkowników, będzie to nie lada wyzwanie. Takie kształty pomieszczeń są rzadko stosowane w aktualnym budownictwie i wymagają odpowiedniego zaprojektowania dedykowanego pomieszczenia audio już w fazie projektowania całego domu. Jednakże drogi czytelniku, jeśli jesteś jeszcze w fazie projektowania całego domu bądź mieszkania i planujesz wydać sporą kwotę na wysokiej klasy sprzęt stereofoniczny do muzyki w swoim domu to radzę rozważyć i przemyśleć koncepcję dodatkowego pomieszczenia, które w późniejszym czasie zaadoptujesz akustycznie. Należy pamiętać o jednej ważnej informacji, mianowicie by sprzęt audio zaprezentował pełen potencjał jaki w nim drzemie, odpowiednio zaprojektowana akustyka jest elementem koniecznym a nawet obowiązkowym.

Niskie częstotliwości w systemie stereo.

O ile subwoofer w kinie domowym nie dziwi nikogo, to w przypadku zestawów stereo jeszcze nie jest to tak oczywiste rozwiązanie, aczkolwiek coraz bardziej popularne. Aby wspomóc mniejsze kolumny i uzyskać bardziej zoptymalizowaną dynamikę do cichego słuchania możemy również i w tych systemach wspierać się subwooferem jeżeli bas z samych kolumn jest dla nas niewystarczający i oczekujemy go więcej. Do tego celu stosuje się subwoofery (obecnie najczęściej) aktywne. Ale co w sytuacji kiedy producent nie przewidział takiej możliwości i nie mamy wyjścia oznaczonego jako SUB? Nie oznacza to, że nie możemy podłączyć do swojego systemu stereo subwoofera. Z pomocą w takim przypadku przychodzą subwoofery posiadające połączenie wysokopoziomowe za pomocą albo kable typu speakON, albo klasyczne głośnikowe, o ile głośnik niskotonowy na to pozwala. Wtedy podłączamy taki subwoofer jak klasyczną kolumnę do terminali głośnikowych. Do systemów stereo najbardziej polecane są jednostki w obudowie zamkniętej, ponieważ posiadają szybszy i bardziej dynamiczny bas.

Jaki system finalnie wybrać, pasywny czy aktywy?

W temacie wyboru nagłośnienia do domu warto poruszyć na wstępie pytanie, jaki finalnie system audio chcemy wybrać? Do dyspozycji mamy dwie opcje czyli rozwiązanie aktywne oraz pasywne, które to dosyć mocno różnią się od siebie i przede wszystkim celują w inną grupę klientów. Duże znaczenie w tym przypadku ma budżet oraz ilość miejsca, które chcemy przeznaczyć na takowy sprzęt hi fi.

1. Kolumny aktywne

Głośniki aktywne, a dokładnie kolumny z wbudowanym wzmacniaczem mocy określa się mianem kolumn aktywnych i teraz pytanie, gdzie takowe paczki mają zastosowania? Najczęściej taki zestaw audio sprawdzi się w miejscu, gdzie klient z jednej strony potrzebuje rozwiązania minimalistycznego, a z drugiej nadal chce cieszyć się świetną jakością brzmienia. Następnym plusem takiego rozwiązania jest zminimalizowanie okablowania głośnikowego do minimum, które to występuje w systemach pasywnych.

Warto również wspomnieć, że przy wyborze kolumn aktywnych w większości przypadków mamy z głowy kwestię dodatkowego odtwarzacza sieciowego oraz DAC, co finalnie ogranicza ilość miejsca do minimum z racji, że takowy system składa się z dwóch elementów, czyli pary kolumn stereofonicznych, które to mają wszystkie te elementy wbudowane w obudowę.

2. Kolumny pasywne

Jest to najbardziej popularne rozwiązanie przy wyborze systemu stereo, które to niesie za sobą kilka kolejnych zakupów. Mianowicie do zasilania kolumn pasywnych zawsze potrzebne jest wzmocnienie, oraz urządzenie, które będzie sterować poziomem głośności i wyborem źródła. Takowych rozwiązań na rynku jest znacznie i to znacznie więcej, z racji lepszej jakości którą dysponują oraz większej popularności. Przy wyborze systemu pasywnego klienta ma większą kontrolę nad finalnym brzmieniem, ponieważ takowy zestawienie składa się z większej ilości elementów, a każdy z nich wpływa na końcowe brzmienie.

Wstęp do tematu kolumn głośnikowych, co wybrać?

W systemie stereofonicznym należy wspomnieć o kilku rodzajach kolumn głośnikowych, mianowicie:

- kolumny podłogowe

- kolumny naścienne

- kolumny podstawkowe

- kolumny instalacyjne

- kolumny nisko-tonowe, subwoofery

- kolumny aktywne

W skrócie jest to najczęściej obudowa drewniana, plastikowa, betonowa lub metalowa, która wyposażona jest w bliżej nieokreśloną liczbę przetworników, zwrotnicę oraz port lub porty bass-reflexu, chociaż ostatnia fraza nie jest wariantem koniecznym z racji kolumn głośnikowych w budowach zamkniętych. W środku konstrukcji znajdziemy okablowanie, poprzez które podpięte są przetworniki do zwrotnicy oraz wytłumienie, które pozwala wyciszyć wewnątrz obudowę.

Przetworniki wykonane są z różnych materiałów, przykładowo w Indiana Line, Heco głośnik odpowiedzialny za niskie częstotliwości wykonany jest z papieru. Dali dysponuje włóknem drzewnym, a Focal w serii Aria prezentuje przetworniki lniane. Przetworniki wysokotonowe są również produkowane z różnych materiałów, a oprócz tego dochodzą jeszcze ich różne rodzaje takie jak: kopułka, wstęga, przetwornik ATM itp. Powyższe przykłady pokazują, że koncepcji z czego można wykonać przetwornik jest sporo, aczkolwiek każdy materiał ma inne właściwości dzięki czemu każdy głośnik pracuje inaczej, a przy tym przedstawia inną charakterystykę brzmienia.

1. Kolumny podłogowe

Najbardziej popularny typ kolumn głośnikowych, który charakteryzuje się umiejscowieniem na podłodze. Może posiadać jeden lub więcej przetworników, o tak naprawdę różnych wielkościach. Co do samego materiału wszystko zależy od koncepcji, ponieważ finalnie nie ma żadnych ograniczeń. Takowe kolumny mierzą zazwyczaj nie mniej niż 80 cm i na ogół posiadają większą liczbę przetworników. W akcesoriach do podstawy zazwyczaj dołączona są podkładki gumowe, które rozładowywują wibrację wytwarzane podczas odtwarzanej muzyki oraz kolce w kształcie stożka, które mają za zadanie odizolować kolumnę od podłoża poprzez minimalną powierzchnię styczną.

2. Kolumny podstawkowe

Kolumny podstawkowe to taka mniejsza forma kolumn podłogowych, które to charakteryzują się tym, że zajmują znacznie mniej miejsca w pomieszczeniu. Warto podkreślić, że takowe rozwiązania mogą mieć różne miejsce położenia np: na stadach, na ścianie, szafce RTV, komodzie, itp. Z cech które charakteryzują kolumny podstawkowe to zazwyczaj mniejszy litraż obudowy, oraz mniejsza skuteczność dB przez co takowe rozwiązanie stosuje się w małych pomieszczeniach.

3. Kolumny nisko-tonowe, subwoofery

Jest to forma głośnika zamkniętego w obudowie, który to ma za zadanie dopełniać system stereofoniczny o niskie rejestry. Swoje zastosowanie najczęściej ma w momencie kiedy to w pomieszczeniu ciężko jest wygenerować optymalny poziom basu. Na takie problemy może wpływać zbyt wielkie pomieszczenie względem danego typu kolumn, problemu akustyczne, bądź chęć podkreślenia tych niskich rejestrów ponad oczekiwania przeciętnego Kowalskiego. Dorzucenia subwoofera do systemu stereo to nic złego z racji, że finalne brzmienie ma być optymalne dla odbiorcy, a jeśli użytkownik życzy sobie więcej basu, to jak najbardziej może to osiągnąć właśnie po takowym zakupie.

Niekiedy zdarza się, że zestaw stereo składający się ze wzmacniacza oraz pary kolumn potrzebuje pomocy w postaci dodatkowej kolumny niskotonowej i właśnie w tym przypadku wartko spojrzeć na te modele, które posiadają konstrukcję zamkniętą, ponieważ mają one większe predyspozycje do grania w zestawach stereofonicznych z racji, iż są znacznie szybsze w wybijaniu poszczególnych dźwięków, oraz mają znacznie więcej powietrza w graniu, przez co dźwięk nie zlewa się oraz dysponuje lepszym odseparowaniem.

4. Kolumny aktywne

Jest to forma systemu audio, która coraz częściej gości w domach klientów z racji, iż ogranicza się do dwóch elementów. Jednym z plusów takiego rozwiązania jest minimalizm, który możemy osiągnąć za pomocą zakupu takowego systemu stereo. W tym przypadku wzmacniacz wbudowany jest w kolumny głośnikowe przez co nie zajmuje dodatkowego miejsca jako osobny element. Trzeba jednak pamiętać, iż każda kolumna w przypadku takiego rozwiązania potrzebuje gniazda zasilającego 230V, w innym wypadku nie ma możliwości uruchomienia takiego systemu.

W przypadku systemów aktywnych producenci poszli już na tyle daleko, iż większość modeli posiada wbudowany odtwarzacz sieciowy, który po pozwala na streamowanie z takich platform jak Spotify, Tidal, itp., a oprócz tego również bluetooth oraz radio internetowe. Mając taki komfort, użytkownik nie musi martwić się zakupem kolejnego urządzenia, które to zajmie dodatkowe miejsce w salonie bądź innym pomieszczeni.

Trzecią zaletą rozwiązań aktywnych jest wbudowany DAC, czyli przetwornik cyfrowo analogowy, poprzez który możemy podpiąć takowe urządzenia jak TV, komputer lub dodatkowy odtwarzacz CD, a za przykład odtwarzacza CD możemy wziąć Cambridge Audio CXC lub Roksan Attessa CD, które to są czystymi transportami utworów plików z krążków CD.

5. Kolumny naścienne

Kolumny naścienne mają swoje zastosowania stricte tam, gdzie klienta zwraca uwagę na gabaryt kolumny oraz jej minimalistyczny wygląda. Ich montaż jest zazwyczaj stosunkowo prosty i polega na zamocowaniu kilku kołków do ściany na które to w późniejszym czasie nasuwana jest kolumna naścienna. By całe rozwiązanie wyglądało estetycznie warto pamiętać o wcześniejszym rozprowadzeniu okablowania głośnikowego do zasilania owych kolumn, które to osadza się podtynkowo.

6. Kolumny instalacyjne

Kolumny instalacyjne znajdują miejsce tam, gdzie nie ma możliwości postawienia klasycznych kolumn podstawkowych, podłogowych czy też innych. Innym powodem wyboru takowego rozwiązania jest kwestia stylu minimalistycznego, który to dosyć często panuje w aktualnych trendach. Najczęściej kolumny instalacyjne są wybierane w przypadku projektów dedykowanych sali kinowych, aczkolwiek informację na ten temat znajdziecie w naszych innych poradnikach.

Najpopularniejsze marki produkujące sprzęt stereo:
Jaką elektronikę audio wybrać?

By w pełni skompletować zestaw stereo oprócz kolumn głośnikowy potrzebna jest również elektronika, która to napędzie nasze kolumny oraz dostarczy do nich sygnał. W aktualnych czasach myślę, że można wymienić pięć głównych rodzajów elektronik hi fi, mianowicie:

1. Wzmacniacz zintegrowany

Jest to klasyczna elektronika, o bardzo dobrym współczynniku ceny do jakości dźwięku jaką finalnie otrzymujemy. Wzmacniacz zintegrowany składa się z dwóch części, pierwszy z nich to przedwzmacniacz za pomocą niego użytkownik steruje poziomem głośności oraz wybiera wejścia/wyjścia dostępne w danym modelu. Drugim elementem jest końcówka mocy, która to napędza oraz dba o prawidłowe wysterowanie pary kolumn stereofonicznych. Do dyspozycji opcjonalnie w takowych elektronikach występuje DAC, czyli przetwornik cyfrowo-analogowy oraz przedwzmacniacz gramofonowy, aczkolwiek powiedzmy sobie jasno nie jest to standard a raczej dodatek.

W przypadku zintegrowanego wzmacniacza stereofonicznego Yamaha mamy również do dyspozycji funkcjonalność sieciową MusicCast, która to występuję w niektórych modelach klasycznych wzmacniaczy. Trzeba dodać, iż na tą chwilę nie jest to standard, aczkolwiek w ofertach popularnych producentów coraz częściej goszczą takie modele, które to dysponują nieco lepszą jakością brzmienia od amplitunerów stereofonicznych, a mają bardzo zbliżoną funkcjonalność do nich. Oprócz Yamahy na rynku możemy znaleźć Denoa i Marantza które to wspomaga system sterowania HEOS, oraz wiele innych producentów ze swoimi aplikacjami sieciowymi.

2. Amplituner stereofoniczny

Amplituner stereo, no właśnie czym jest? W przypadku tej elektroniki sytuacja jest prosta, którą nakreśla sama nazwa, a dokładnie dopisek tuner. Tego typu elektroniki wyposażone są w tuner FM/AM, a oprócz tego funkcjonalnie przypominają klasyczne wzmacniacze zintegrowane, jednakże cechuje je obszerniejsza funkcjonalność, ale jest to niestety kosztem jakości dźwięku.

W aktualnych czasach standardem dla amplitunerów stereofonicznych jest funkcjonalność sieciowa składająca się z radia FM/AM oraz internetowego, platform streamingujących Spotify, Tidal, Deezer, Napster itp, oraz odtwarzaniem utworów z sieci, dysków, oraz pamięci przenośnych.

W niektórych modelach amplitunerów można również zauważyć wbudowane płyty HDMI, które to występują z pojedynczych modelach u producentów i zazwyczaj sprawdzają się tylko w momentach kiedy użytkownik potrzebuje przesłać dźwięk i obraz do elektroniki poprzez którą będzie mógł zarządzać wyjściami/wejściami HDMI.

3. Systemy dzielone

Jest to najbardziej profesjonalna forma wzmacniania dźwięku, która to daje zdecydowanie najlepszą jakość, oraz największą kontrolę nad finalnym brzmieniem poprzez wybór każdej elektroniki z osobna. Takowe zestawy stereo składają się ze znacznie większej liczby osobnych podzespołów, a w skład tego wchodzi:

- pojedyncza końcówka mocy lub dwa monobloki

- kolumny głośnikowe

- przedwzmacniacz

- DAC

- źródło dźwięku

Dzielony system stereo, daje sporo możliwości przede wszystkim możliwość podłączenia osobnych monobloków do kolumn, by każda z nich była zasilana pojedynczo. W tym wypadku możemy pozwolić sobie na znacznie lepsze wysterowanie nawet najtrudniejszych kolumn na rynku, a za pomocą dobrego zasilania jesteśmy w stanie usłyszeć poprzez kolumny najdrobniejsze szczegóły, które to można wyciągnąć z treści winylowych płyt oraz innych źródeł przesyłania dźwięku.

Słuchanie muzyki w przypadku systemów dzielonych wiąże się ze sporą przyjemnością, ponieważ takowe rozwiązania najczęściej dotyczą systemów Hi-End, które to dostarczają najlepszą jakość oraz największą dawkę pozytywnych wrażeń.

Ostatnią kwestią wartą poruszenia w tym podpunkcie jest barwa brzmienia, i tutaj bywa różnie bo nawet w przypadku wysokiej jakości dźwięku, charakter brzmienia może nam nie pasować i nie jest to nic dziwnego, ponieważ nawet system za grube miliony jeśli będzie grał zbyt jasno, a klient oczekuje cieplejszego brzmienia to finalnie takowy zestaw nie spełni oczekiwań z racji innych preferencji odsłuchowych. Warto też wspomnieć iż nie ma idealnych systemów i zawsze zdarzy się taki który jeden kawałek będzie odtwarzał lepiej a inny gorzej dlatego warto wziąć to pod uwagę przed finalnym wyborem.

4. Mini system stereo (miniwieże)

Mini system audio kojarzy się z czymś minimalistycznym i tak jest również w praktyce. W takowych rozwiązaniach jakość dźwięku jest na drugim planie, a w zamian tego dostajemy dwie kolumny podstawkowe oraz jednostkę centralną, która to posiada funkcje sieciowe, radio FM i wiele innych. Mini system stereo (miniwieża) może się również pochwalić łącznością bluetooth oraz przetwornikiem cyfrowo analogowym (często używane w przypadku przesylania dźwięku z telewizora) które to zazwyczaj posiada w standardzie. Jeden z przykładów mini systemów stereo jest Denon Ceol, który to od lat występuję na rynku hi fi i wyznacza standardy wraz z bliźniaczymi produktami Yamahy.

5. Systemy typu All-In-One

Cechą charakterystyczną dla tego typu sprzętu audio jest funkcjonalność oraz wysoka jakość dźwięku, którą to klient dostaje przy zakupie owego sprzętu. Co znajdziemy na pokładzie systemu all-in-one?

- funkcjonalność sieciowa (Spotify, Tidal, itp.)

- moduł HDMI (ARC)

- odtwarzacz CD

- DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy)

- radio internetowe, FM/AM, DAB+

- aplikacje sterującą

- przedwzmacniacz gramofonowy

Niestety w niskich budżetach cenowych nie znajdziemy systemów all-in-one, ponieważ funkcjonalnością oczywiście są zbliżone do amplitunerów stereofonicznych, aczkolwiek prezentują one znacznie lepszą jakość dźwięku, za którą niestety trzeba trochę zapłacić. Dodatkową opcją w tego typu elektronikach jest możliwość odtwarzania płyty CD, co przekłada się niestety na wyższą finalną cenę urządzenia.

Zestaw stereo składający się z kolumn i urządzenia all-in-one przeznaczone są zazwyczaj dla użytkowników, którzy cenią sobie wygodę obsługiwania oraz prostotę i w gruncie rzeczy minimalizm polegający na postawieniu na szafce RTV jednego urządzenia, które wygląda dobrze i spełnia szeroką funkcjonalność.

A może jednak słuchawki?

Alternatywą dla powyższych rozwiązań oczywiście mogą być słuchawki i tutaj wchodzimy w kolejny bardzo obszerny temat z racji szerokiego rodzaju różnych przetworników oraz konstrukcji danych modeli słuchawek. Należy pamiętać, że słuchawki dobiera się przede wszystkim do własnych potrzeb, czyli trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie dokładnie drogi czytelniku będziesz ich używał, czy to do sportu, czy do biznesu, a może w swoim zaciszu domowym. Słuchawki do sportu są zrobione z trwałych materiałów, dlatego są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Oprócz tego często mają lepszą odporność za zachlapania, co daje komfort ich używania nawet w deszczu. W sytuacji kiedy potrzebujesz słuchawek biznesowych, na pewno do rozmowy przyda się aktywna redukcja hałasu, która to pozwoli na komfortową rozmowę nawet przy wysokim natężeniu dźwięków dobiegających z otoczenia. Jak widzisz wybór jest spory, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji, dlatego zapraszam do dalszej części tekstu, oraz dalszych przemyśleń.

Słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte

Na rynku audio producenci przedstawiają trzy typy konstrukcji słuchawek, które to mają swoje wady oraz zalety. To jaką konstrukcję wybierzesz drogi czytelniku zależy stricte od tego jakie masz potrzeby i wymagania, dlatego poniżej w skrócie przedstawię wszystkie trzy rodzaje, a dokładnie ich wady i zalety na podstawie których możesz sklasyfikować, który typ jest bliższy Twoim indywidualnym preferencją, mianowicie:

1. Słuchawki zamknięte

Zapewniają najlepszą izolację dźwięku, oprócz tego charakterystycznym elementem dla tego typu konstrukcji jest spory bas, aczkolwiek dla jednego może być to zaletą, a dla innego wadą. Plusem tego rozwiązania jest również to, iż dźwięk nie wydostaje się poza słuchawki i nie przeszkadza osobą, które znajdują się w pobliżu.

Wady które można wymienić w przypadku konstrukcji zamkniętej jest zmęczenie uszu, przez brak wentylacji, oraz słabsza trójwymiarowość dźwięku w stosunku do modeli otwartych. Charakterystycznym elementem dla tego typu rozwiązania są również dźwięki, który słyszmy centralnie w głowie, a nie ze słuchawek, a jest to często uważane za minus z racji, że zatraca się w ten czas efekt przestrzennego grania, dlatego sądzę że warto o tym wspomnieć.

2. Słuchawki otwarte

Zaletą takich słuchawek jest możliwość odbierania otoczenia nawet podczas słuchania muzyki, drugim aspektem jest przestrzenność konstrukcji otwartych, która wypada znacznie lepiej niż w przypadku konstrukcji zamkniętych. Oprócz tego konstrukcja otwarta nie męczy tak uszu, ponieważ posiada wentylację.

Minusem tego rozwiązania jest po pierwsze nieco słabsza podstawa basowa, po drugie brak izolacji otoczenia, które to wpływa na finalny odsłuch. Takowe słuchawki słabo sprawdzą się przy wyższych poziomach głośności które dobiegają z otoczenia.

3. Słuchawki półotwarte

Słuchawki półotwarte to tak naprawdę kompromis pomiędzy konstrukcją zamkniętą i otwartą więc w rzeczywistości mają te same zalety jak i wady. W konstrukcjach tańszych z pewnością znajdziemy więcej wad, aczkolwiek w droższych modelach, możemy doszukiwać się wszystkich powyższych plusów, które już wymieniłem.

Na pewno przy samym wyborze należy zastanowić się jakiego charakteru brzmienia szukamy, bo jeśli bierzemy pod uwagę coś bardziej basowego to na pewno konstrukcje zamknięte sprawdzą się lepiej niż otwarte. Przed zakupem zachęcam wszystkich klientów do odwiedzin w swoim salonie audio w celu odsłuchów oraz informacji na temat danego produktu.

Podsumowanie

Opcji systemów stereofonicznych, które to dostępne są na rynku jest dosyć sporo, a kwestię zakupu zależą od wielu współczynników takich jak wielkość pomieszczenia, budżet oraz wiele innych aspektów, dlatego zachęcam do kontaktu indywidualnego z naszym salonem audio w celu dobrania odpowiedniego systemu audio właśnie dla Ciebie!

Jesteśmy w stanie przeprowadzić wstępny wywiad z klientem na podstawie którego możemy znacząco zawęzić poszukiwania optymalnego systemu właśnie dla Ciebie nawet poprzez konsultację telefoniczną. Oczywiście podchodzimy do naszej pracy stricte profesjonalnie dlatego istnieje również możliwość umówienia się do nas na odsłuch w celu weryfikacji możliwości jaką konkretny sprzęt daje oraz weryfikacji barwy brzmienia jakie dane zestawienie potrafi zaoferować. Pamiętajcie jednak, że każdy wybór jest indywidualny dlatego też zawsze powtarzam, że jeśli dla jednego kolor czerwony jest ulubionym kolorem to nie znaczy że dla innego ten sam kolor również będzie najlepszy. Tak samo wygląda sytuacja z markami samochodów, jeden jest zwolennikiem motoryzacji Japońskiej a innych Niemieckiej i należy podkreślić, że żaden wybór nie jest zły tylko właściwy dla konkretnej osoby.

Pozdrawiamy,

Zespół S4Home | Grzegorz Śniadek

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej...

Masz pytania dotyczące produktu?

Nie możesz się zdecydować?

Przetestuj we własnym domu, zanim dokonasz zakupu.
Czytaj szczegóły jak działa nasza wypożyczalnia sprzętu audio

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.