Filtry

Aktywne filtry

Stereo

Jeżeli mówimy o systemie audio w kontekście muzyki, to zawsze na myśl jako najlepsze rozwiązanie powinno nam przychodzić rozwiązanie w formie stereo, czyli dwóch kolumn z jednostką napędzającą w postaci wzmacniacza, amplitunera stereo, bądź bardziej rozbudowanej opcji z przedwzmacniaczem i końcówkami mocy. Brzmieniowo zyskujemy zestaw, który idealnie odwzoruje każdy detal słuchanej muzyki i da nam szansę w przypadku nagrań koncertowych na poczucie atmosfery towarzyszącej takim wydarzeniom. Tutaj możemy liczyć na znacznie lepszą jakość niż w rozwiązaniach opartych o amplitunery kina domowego, które bardziej sprawdzają się w filmach, czy grach. Czytaj dalej...

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jaki sprzęt audio wybrać do domu?
Pokazano 1-40 z 685 pozycji

Aktywne filtry

Stereo - co należy wiedzieć o systemie stereofonicznym?

Ludzkość na przestrzeni lat dążyła zawsze do tego, aby jak najwierniej odwzorować dźwięk znany z koncertów i początkowo realizowane było to poprzez monofoniczne systemy, natomiast przełom nastąpił w momencie kiedy pojawiła się możliwość stworzenia pierwszego przestrzennego rozwiązania mającego nie tylko odtworzyć samo brzmienie, ale i wykreować trójwymiarowy dźwięk. Z pomocą przyszły tutaj tunery radiowe stereo, wzmacniacze, oraz kolumny w konfiguracji stereo, czyli emitujące dźwięk lewego, oraz prawego kanału. 

Początki tego systemu sięgają 1925 roku, kiedy to została nadana pierwsza audycja radiowa przez BBC, która w późniejszych latach była znana nie tylko z tego, ale i słynnych monitorów BBC. Nie były to oczywiście pierwsze kroki stereofonii w historii, ponieważ takowe przeprowadził Alexander Graham Bell pod koniec XIX wieku.  

W obecnych czasach systemy stereofoniczne rozwinęły się bardzo mocno i tego typu zestawy składają się najczęściej ze wzmacniacza, czy też amplitunera stereo, będącego jednostką napędzającą kolumny, oraz pozwalającą na zarządzanie nie tylko głośnością, ale i w niektórych przypadkach również dzięki nim mamy realny wpływ na brzmienie w formie regulacji barwy dźwięku (płynnej, bądź też cyfrowej w formie skokowej). Kolejnym elementem są kolumny, które reprodukują dźwięk i odpowiadają bezpośrednio za finalną jakość systemu. Oczywiście późniejsza rozbudowa jest jak najbardziej możliwa i możemy je jeszcze rozdzielić na mniejsze elementy jak przedwzmacniacze stereo, czy też końcówki mocy, co spowoduje, że w efekcie otrzymamy zdecydowanie lepsze brzmienie. Jeżeli chodzi z kolei o źródła potrafiące wysłać do naszego zestawu sygnał stereofoniczny należy zaliczyć gramofony, które pojawiły się jako jedne z pierwszych nośników, gdzie na płycie winylowej mieliśmy zapisaną ścieżkę w formie naciętych rowków, którymi podążała igła mająca za zadanie „odczytać dźwięk”. Później pojawiły się kasety, oraz płyty CD, a więc i magnetofony w formie magnetofonów szpulowych, czy też klasycznych deck-ów kasetowych (ale i popularnych „walkmanów”), oraz odtwarzacze CD (ale i też discman-y, które kiedyś były często wykorzystywanym źródłem). Tutaj zapis był magnetyczny (na taśmie), bądź cyfrowy (w przypadku płyt kompaktowych).  W obecnych czasach przechodzimy bardziej na transmisję cyfrową, ale w formie „beznośnikowej”, czyli w postaci plików, czy też serwisów strumieniujących jak Spotify, czy Tidal, które pozwalają na odtwarzanie cyfrowej treści umieszczonej na przenośnym nośniku, bądź poprzez odtwarzacz strumieniowy, albo inaczej zwany odtwarzaczem sieciowym. W kontekście stereo nie należy zapominać o słuchawkach, które również pozwalają na odtworzenie tego sygnału zapisanego na różnych nośnikach, oraz soundbarach, które za pomocą odbić od ściany i głośników skierowanych pod różnymi kątami są w stanie symulować obraz dźwiękowy stereo

Do elektroniki stereo przyda Ci się:

Do przesłania dźwięku stereofonicznego możemy wykorzystywać zarówno kable analogowe jakimi są kable RCA (cinch – niezbalansowane), oraz XLR (zbalansowane) , ewentualnie jeszcze mamy do dyspozycji cyfrowe połączenia w postaci optycznego, koaksjalnego, HDMI, czy też BNC, AES/EBU, czy też USB, które oczywiście są w stanie przesłać więcej kanałów oprócz klasycznego stereo. Oczywiście najprostszym połączeniem pomiędzy dwoma urządzeniami potrafiącym zrealizować takie zadanie jest mini jack 3,5 mm. 

Co do samego przeznaczenia systemy stereo są dedykowane dla osób, które poszukują świetnego systemu do słuchania muzyki, ponieważ dzięki ich prostej konstrukcji i stosunkowo krótkiej ścieżce sygnału, ale bardzo dobrej jakości podzespołach jest to idealne rozwiązanie do jak najwierniejszej reprodukcji tego co mamy zawarte w nagraniu. W odróżnieniu od systemów kina domowego priorytetem jest tutaj wykreowanie przestrzeni i sceny dźwiękowej w oparciu o tylko dwie kolumny, natomiast w kinie domowym jednak z założenia chodzi nam o wygenerowanie dźwięku przestrzennego za pomocą pięciu, lub więcej kolumn. Tego typu systemy to idealne rozwiązanie dla osób dla których jakość jest najważniejsza i zależy im na jak najlepszym odwzorowaniu nagrania muzycznego, gdyż nic innego nie jest w stanie na chwilę obecną zrealizować tego lepiej. Oczywiście również da się obejrzeć film w tym trybie dźwiękowym, aczkolwiek na pewno kinomaniacy nie będą zadowoleni z takiego rozwiązania i nie jest to na pewno docelowe rozwiązanie również dla fanów gier komputerowych. 

Ustawienie systemu stereofonicznego wbrew pozorom nie jest tak łatwe jak mogło by się wydawać, więc i tutaj należy się skupić na tym aspekcie. Nie należy się obawiać eksperymentów z ustawieniem kolumn, gdyż nie zawsze zasada trójkąta równobocznego się sprawdzi w każdych warunkach, czasami może się okazać, że przecięcie się osi kolumn za nami, bądź też przed nami da znacznie lepsze efekty. Co do samej korekcji odległości kolumn, jeżeli stoją niesymetrycznie względem miejsca odsłuchowego w niektórych wzmacniaczach, czy też amplitunerach stereo mamy do dyspozycji opcję „balance”, a w urządzeniach all in one, czy też amplitunerach system kalibracji akustyki, który za nas ustawi wszelkie opóźnienia i skoryguje różnice w odległościach. 

Najpopularniejsze marki produkujące sprzęt stereo:

O ile subwoofer w kinie domowym nie dziwi nikogo, to w przypadku zestawów stereo jeszcze nie jest to tak oczywiste rozwiązanie. Aby wspomóc mniejsze kolumny i uzyskać bardziej zoptymalizowaną dynamikę do cichego słuchania możemy również i w tych systemach wspierać się subwooferem jeżeli bas z samych kolumn jest dla nas niewystarczający i oczekujemy go więcej. Do tego celu stosuje się subwoofery (obecnie najczęściej) aktywne. Ale co w sytuacji kiedy producent nie przewidział takiej możliwości i nie mamy wyjścia oznaczonego jako SUB? Nie oznacza to, że nie możemy podłączyć do swojego systemu stereo subwoofera. Z pomocą w takim przypadku przychodzą subwoofery posiadające połączenie wysokopoziomowe za pomocą albo kable typu speakON, albo  klasyczne głośnikowe, o ile głośnik niskotonowy na to pozwala. Wtedy podłączamy taki subwoofer jak klasyczną kolumnę do terminali głośnikowych. Do systemów stereo najbardziej polecane są jednostki w obudowie zamkniętej, ponieważ posiadają szybszy i bardziej dynamiczny bas.

Pozdrawiamy,

Zespół S4Home 

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej...

Masz pytania dotyczące produktu?

Nie możesz się zdecydować?

Przetestuj we własnym domu, zanim dokonasz zakupu.
Czytaj szczegóły jak działa nasza wypożyczalnia sprzętu audio