Subwoofer to nic innego jak głośnik niskotonowy działający skutecznie i pozwalający nm uzupełnić w bas nasze kolumny do kina domowego. Oczywiście nie oznacza to, że w muzyce w niskich częstotliwościach nie jest nam w stanie także pomóc i odpowiednio dobrany nie poprawi dynamiki także podczas cichych odsłuchów i niskich wskazaniach potencjometra głośności na naszym wzmacniaczu, lub też w sytuacji kiedy lubimy nieco obszerniejszy zakres niskich częstotliwości. Podczas rozrywki typowo kinowej po zakupie subwoofera będzie to element pozwalający nam na oglądanie filmów ze znacznie lepszymi efektami znanymi z komercyjnych kin.
Typy subwooferów
Subwoofery aktywne, czyli z wbudowanym wzmacniaczem
Aktywny sub jest to najczęściej spotykana opcja na rynku, którą możemy podłączyć zarówno do amplitunera kina domowego jak i użytkować w połączeniu ze wzmacniaczem stereo. Jego zaletą jest to, że nie potrzebujemy do jego zasilenia zewnętrznego wzmacniacza, ponieważ posiada on przeliczony do głośnika niskotonowego zamontowanego w obudowie odpowiedni wzmacniacz. Dzięki temu nie obciążamy naszego urządzenia i moc jaką dostarcza nam taki subwoofer zależy od mocy wbudowanego wzmacniacza. Subwoofer aktywny bywa droższy od subwoofera będącego pasywnym rozwiązaniem, nie mniej jednak nie zabiera nam mocy z naszego urządzenia, a jedynie wysyłamy do niego sygnał.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno do rozrywki filmowej jak i muzyki, a o wyborze odpowiedniego rozwiązania do konkretnego przeznaczenia determinuje bardziej jego konstrukcja.
Zastanawiając się jaki subwoofer wybrać musimy także sprawdzić na początek możliwości jakie oferuje np. nasz wzmacniacz stereo, ponieważ w niektórych sytuacjach będzie nam on determinował to, czy wykorzystanie subwoofera aktywnego, bądź też subwoofera pasywnego jest w ogóle możliwe.
W przypadku kiedy mamy dedykowane wyjście LFE (subwooferowe) i mamy do czynienia z wyjściem w postaci pojedynczego cinch warto rozważyć aktywny sub. Dzięki temu, że jest to opcja dająca możliwość ustawienia parametru takiego jak głośność, częstotliwość odcięcia, czy też regulacja fazy jest on w zasadzie znacznie lepszy jeżeli chodzi o dźwięk finalny jaki otrzymamy z takiego rozwiązania stąd też jest to najczęściej spotykane obecnie rozwiązanie na rynku.
Subwoofer pasywny, czyli wymagający zewnętrznego wzmacniacza
Subwoofery pasywne to rozwiązanie spotykane obecnie w dwóch przypadkach i są to systemy kinowe popularnych marek jakimi są np. Samsung, Sony, czy też LG, gdzie bazujemy na pojedynczej jednostce zasilającej każdy element składowy systemów audio tego typu. Także subwoofery typu pasywnego będą w kinowych rozwiązaniach do zabudowy jakie oferuje np. JBL Synthesis, czy też profesjonalnym nagłośnieniu scenicznym gdzie nie jest to także egzotyką.
Aby uruchomić i wpiąć do systemu subwoofer pasywny najczęściej będzie się to odbywało na zasadzie dedykowanego wyjścia głośnikowego w naszym amplitunerze (najczęściej jest to opcja spotykana w tańszych zestawach kina domowego opartych o jednoelementowy zestaw będący amplitunerem z odtwarzaczem), lub też będziemy musieli poszukać odpowiedniego wzmacniacza pozwalającego nam na podłączenie takiego subwoofera.
Częściej subwoofer pasywny jest tańszy.
Rodzaje obudowy subwoofera
-
Obudowa otwarta
Obudowa otwarta to najczęściej spotykane rozwiązanie, które sprawdza się nieco lepiej w konfiguracjach kinowych, ponieważ posiada nie rzadko szersze pasmo przenoszenia i nieco obszerniejszy bas, dzięki czemu jest w stanie wygenerować dodatkowe efekty poprzez wyrzucenie strumienia powietrza z portu wylotowego.
W przypadku takiego rozwiązania mamy do czynienia z charakterystyką bardziej efekciarską, która idealnie wpisuje się w koncepcję systemów w których współwystępują telewizory i korzystamy z nich jako rozrywka filmowo-gamingowa.
-
Obudowa zamknięta
Ta konstrukcja to jedno z lepszych rozwiązań dla osób poszukujących odpowiedzi na pytanie jaki subwoofer lepiej się sprawdzi w muzyce i systemach stereofonicznych. Różnią się one reprodukcją dźwięków z zakresu niskich tonów poprzez szybszą pracę głośnikiem, a co za tym idzie także dynamiką i szybkością. Bas oferowany przez takie rozwiązanie może nie ma aż takiej rozpiętości jak w przypadku obudowy otwartej, ale za to zyskamy na punktowości.
Subwoofer w kinie i muzyce. Jak wybrać odpowiednie rozwiązanie
Każde przeznaczenie będzie wymagało często innej charakterystyki i dźwięk jaki będziemy chcieli uzyskać również. Także sposoby połączenia się z subwooferem aktywnym, czy też w sytuacji kiedy będziemy posiadać subwoofer pasywny spowodują, że okablowanie jakie będziemy potrzebować również będzie różne. Poniżej omówimy różnice zarówno w podłączeniu obu opcji, oraz to jakie lepiej się sprawdzą w konkretnym rozwiązaniu.
Subwoofer kinowy
Aktywny subwoofer oraz pasywny subwoofer to dwie konstrukcje spotykane w rozwiązaniach dedykowanych do systemów kinowych. Model aktywny pojawia się znacznie częściej i jest stosowaną praktyką w takich konfiguracjach. Pasywny subwoofer najczęściej spotkamy w opcji instalacyjnej, czyli do rozwiązań montowanych w ścianach typu buffle wall, czy też najprostszych kinach domowych opartych o małe i często plastikowe głośniki.
Wymagania jakie stawiamy przed nim to na pewno wykreowanie odpowiednich efektów, a także głęboki i nisko schodzący bas. Niekoniecznie jego szybkość pracy i reakcji na impuls jest tutaj warunkiem koniecznym, więc "bezwładność i skok membrany" mogą być trochę większe niż w drugim przypadku.
Abyśmy mogli podłączyć aktywny subwoofer do naszego amplitunera kinowego musimy sprawdzić, czy oferuje on wyjście opisane jako SUB OUT, ewentualnie PreOut SUB (w zależności od producenta nazwa może być różna).
Subwoofer do muzyki
Nieco inaczej sytuacja się przedstawia w przypadku subwoofera posiadającego większe predyspozycje do współwystępowania w systemach stereo.
Tutaj najczęściej masz większe szanse na spotkanie subwooferów aktywnych niż pasywnego suba.
Tego typu konstrukcje posiadają najczęściej dwa sposoby połączeń i tutaj do dyspozycji najczęściej mamy opcję nisko, oraz wysokopoziomową. W przypadku niskopoziomowego wyjścia najczęściej sygnał jaki otrzymuje subwoofer aktywny jest dedykowaną osobno ścieżką z określonym zakresem częstotliwości. Stosujemy je najczęściej w przypadku kiedy mamy takowe wyjscie w naszym wzmacniaczu, czy też amplitunerze stereo.
W opcji wysokopoziomowej nasz wzmaczniacz nie musi mieć pre out, czy też wyjścia LFE dedykowanego dla subwooferów aktywnych. W tym przypadku podłączamy go kablami głośnikowymi, lub kablem zakończonym wtyczką SpeakOn do prawego kanału. Pomimo tego, iż schemat połączenia mógłby wskazywać na subwoofer pasywny, to nadal jest to subwoofer aktywny z własnym wzmacniaczem, dzięki czemu nie ograniczamy sobie mocy naszego wzmacniacza poprzez obciążanie go o dodatkowy do napędzenia głośnik.
Jak wybrać odpowiedni subwoofer - co wziąć pod uwagę?
Wielkość pomieszczenia
Posiadając już jakiś wzmacniacz, lub też kino domowe, oraz pozostałe składowe musimy wziąć także pod uwagę wielkość pomieszczenia w jakim miałby się on znaleźć i pracować. Wynika to z tego, że w zależności od kubatury może zapewnić nam on odpowiednie brzmienie, lub też spowodować, że efekt jaki uzyskamy z niego będzie niewystarczający i nie będziemy w stanie pokryć odpowiednim dźwiękiem naszej powierzchni.
Posiadane kolumny
Subwoofer aktywny czy pasywny dobieramy zawsze do jakiegoś istniejącego, bądź też wybieranego systemu. Można by odpowiedzieć tutaj w dwojaki sposób. Pierwszy przypadek to wybieraj subwoofery z tej samej serii co kolumny jakimi dysponujesz, lub też chcesz zakupić, ponieważ sygnatura ich brzmienia, a także moc będą odpowiednio do siebie dopasowane i uzupełnią się idealnie.
Drugą sytuacją jest ta, w której wybierając np. subwoofer aktywny powinniśmy zaufać markom produkującym wyłącznie takie rozwiązania, ponieważ będą specjalistami w tym kontekście i będą posiadali także najbardziej zgłębioną wiedzę w zakresie ich produkcji, czy problemów jakie należy rozwiązać na etapie ich projektowania. Można by tutaj zastosować analogię, że jeżeli wybieramy telewizory to raczej ufamy markom jakie zajmują się ich produkcją i są już długo na rynku, znane są z tego asortymentu.
Wzmacniacz lub amplituner
W tym przypadku chodzi głównie o to, aby ocenić, czy w naszym przypadku będziemy mogli podłączyć aktywny, czy pasywny sub, bo np. nasz wzmacniacz nie posiada dedykowanego wyjścia LFE dla kanału niskotonowego, przez co powinniśmy rozważyć zakup opcji drugiej pozwalającej na podłączenie się pod terminale głośnikowe. Wtedy możemy sobie wybrać jego typ, ponieważ tak jak pisaliśmy powyżej zarówno aktywny jak i pasywny mogą oferować ten rodzaj połączenia.
Subwoofery bezprzewodowe
Jest to rozwiązanie jakie często możemy spotkać jako element soundbarów, lub też jako opcja w momencie kiedy nasz wzmacniacz znajduje się znacznie dalej niż nasza kolumna niskotonowa, ewentualnie nie mamy możliwości już przeprowadzenia odpowiedniego okablowania na tym etapie.
Aby móc wykorzystać takie rozwiązanie w naszym zestawie będzie potrzebne najczęściej wyjście subwooferowe, lub też możliwość pracy w obrębie jednego systemu komunikacji jak np. MusicCast, Sonos, czy Heos kiedy to komunikują się te elementy pomiędzy sobą za pomocą radiowego połączenia.
Katetgorie: |