Jaki sprzęt audio wybrać do domu?
Autor:      17/08/2021 13:48:51     Poradnik , Stereo    Comments 0
Jaki sprzęt audio wybrać do domu?

Systemy odtwarzające muzykę w obecnych czasach są nieodzownym elementem wyposażenia naszych domów, mieszkań, apartamentów itd. Oczywiście formy w których występuje są bardzo różne, począwszy od najprostszych jak muzyka z komputera, czy też telewizora po bardziej zaawansowane formy, czyli klasyczne zestawy audio. Rozwiązań na rynku jest bardzo dużo, dlatego wybór odpowiedniego dla nas będzie zależeć od wielu czynników i je postaramy się opisać w tym artykule. Nie tylko kwota będzie tutaj determinantem i wyznacznikiem tego na co możemy sobie pozwolić, ale przede wszystkim nasze oczekiwania jakościowe, oraz przeznaczenie. Zupełnie innego systemu powinniśmy szukać w sytuacji kiedy oglądamy koncerty na Blu-Ray niż w momencie odtwarzania muzyki z płyt winylowych, czy serwisów streamingowych typu Spotify, Tidal. 

Podstawowe systemy audio

Poszukując naszego wymarzonego zestawi HiFi, nie zawsze mamy od razu na myśli high end i najlepszą jakość z dostępnych na rynku. Czasem po prostu oczekujemy lepszego rozwiązania niż głośniki w telefonie, czy też telewizorze, ale które nie zajmą nam sporej części pomieszczenia, a będą wyłącznie dodatkiem umilającym nam przebywanie w konkretnym pomieszczeniu. 

Jeżeli naszym priorytetem jest odtwarzanie muzyki bez doszukiwania się w niej niuansów, a wyłącznie w formie tła, bądź też korzystamy z takiego rozwiązania rzadko warto spojrzeć w kierunku soundbarów, głośników aktywnych, czy też gotowych mini wież. 

Wszystkie te rozwiązania dadzą nam przyzwoitą jakość dźwięku, a nawet więcej, ponieważ w zależności od systemu mogą oferować również funkcjonalność dodatkową jak radio internetowe itp. Jak więc wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie? Otóż przyjrzyjmy się tym rozwiązaniom po kolei. 

Soundbary

Soundbary to świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą połączyć odtwarzanie muzyki z oglądaniem filmów, bądź też korzystają z muzyki zapisanej na płytach Blu-Ray, gdzie najczęściej są to koncerty w wydaniu wielokanałowym. Soundbar zajmie nam mało miejsca, natomiast w większości przypadków będzie wspierany przez bezprzewodowy subwoofer, który zapewni efekty, oraz spowoduje, że będziemy mieli znacznie większą ilość basu niż w systemie bez niego. Tak więc jeżeli chciałbyś coś filigranowego, wyglądającego estetycznie, chciałbyś połączyć swoje rozwiązanie z telewizorem i wykorzystywać je jako namiastka kina domowego, ale też system audio odtwarzający muzykę, to jest to rozwiązanie dla Ciebie. Takie rozwiązanie najczęściej spotkać można w sypialni, salonie, czy też pokojach dzieci.

Głośniki aktywne strefowe (Multiroom)

Głośniki strefowe (multiroom), to głośniki aktywne, a więc takie, które nie wymagają dodatkowego wzmacniacza, ponieważ posiadają go wbudowanego już wewnątrz. Są samowystarczalne i większość funkcji posiadają już zaimplementowaną, więc aby odtwarzać muzykę z takiego rozwiązania w zasadzie nie potrzebujemy zbyt wiele – wystarczy smartfon, komputer, czy też tablet. Jest to rozwiązanie dedykowane do raczej mniejszych pomieszczeń i użytkowników poszukujących kompromisu pomiędzy wielkością urządzenia, a jakością dźwięku wydobywającą się z niego. W tym wypadku możemy mieć do czynienia zarówno z systemami mobilnymi jak i stacjonarnymi, a więc możliwości wykorzystania takiego zestawu audio są bardzo duże, a przy tym możemy za pomocą jednego urządzenia mieć muzykę w każdym zakątku naszego domu. Taki sprzęt muzyczny zazwyczaj posiada wbudowaną komunikację Bluetooth, a nawet coraz częściej posiada połączenie WiFi, za pomocą którego możemy odtwarzać muzykę ze stacji radia internetowego, naszego telefonu, komputera, dysków sieciowych, serwerów NAS, czy też serwisów streamingowych jak Spotify, Tidal. Dla kogo będzie to najlepsze rozwiązanie? Dla tych, którzy szukają małego sprzętu muzycznego, chcą mieć możliwość przeniesienia go w inne miejsce, budujących system multiroom, czy też szukają zestawu audio do odtwarzania radia. Jest to rewelacyjne urządzenie dla ludzi młodych, puszczających muzykę głównie z telefonu. Najczęściej takie głośniki spotkać można jako nagłośnienie kuchni, sypialni, pokoi dzieci czy nawet łazienek, o ile są przystosowane do pracy w warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury. Mając głośnik z wbudowanym akumulatorem możesz go zabrać ze sobą na taras i nagłośnić również tą powierzchnię. Na ich bazie bardzo często możemy zbudować również multiroom, a więc nagłośnienie całego domu z możliwością sterowania każdym z głośników indywidualnie

Gotowe zestawy Mini/Micro

Gotowe mini wieże to rozwiązanie, które pojawiło się w tej sekcji nie bez powodu, chociaż domyślam się, że przez część z Was będzie to zaskoczenie, ponieważ w otoczeniu soundbarów i głośników aktywnych może się to wydawać już typowe rozwiązanie dla poszukujących super jakości dźwięku. Otóż i tak i nie. Dlatego mamy tutaj doprecyzowanie „gotowe”, ponieważ mam na myśli zestawy skompletowane przez producenta, a nie mini systemy audio, które budujemy na bazie wybranych przez siebie urządzeń. Czym one się różnią od tych zestawów, które zbudujemy sobie sami? Najczęściej jest to opcja posiadająca kolumny od tego samego producenta, które nie pozwolą na wykorzystanie w pełni potencjału samej jednostki, a więc budując nawet zestaw mini na bazie tego samego urządzenia jesteśmy w stanie uzyskać znacznie lepszą jakość dźwięku niż na kolumnach „producenckich”. Funkcjonalność w zależności od jednostki może być taka sama jak w powyższych rozwiązaniach, mają one coraz częściej wejścia optyczne do komunikacji z telewizorami, wyjścia na subwoofer, a nawet Bluetooth, czy funkcje sieciowe jak radio internetowe itd. Dlatego też są one rozwiązaniem z wszystkich powyżej opisanych najlepszym pomimo wszystko, stąd też sugerowałbym je osobom poszukującym małego zestawu stereo, który nie zajmie nam sporej przestrzeni, ale da fajną jakość dźwięku. Takie systemy audio najlepiej sprawdzą się w sypialniach, w salonie jako zestaw do muzyki, bądź też polepszający jakość dźwięku z telewizora. Do odtwarzania muzyki w pokojach dzieci również się sprawdzą, umożliwiając połączenie w komputerem, czy też bezprzewodowe słuchanie muzyki bez konieczności wykonywania tej operacji kablowo. 

Systemy audio stawiające na najlepszą jakość dźwięku

W tym kontekście na pewno systemy audio należy podzielić na rozwiązania dla tych, którzy poszukują rozwiązania do słuchania muzyki w wydaniu wielokanałowym jak i fanów zestawów stereo zdecydowanie lepiej sprawdzających się do dwukanałowych realizacji. 

Kiedyś ktoś powiedział, że lepiej mieć dwie dobre kolumny, niż pięć, czy też więcej przeciętnych. Oczywiście w kontekście muzyki z płyt CD, czy też winyli nagrywanych w stereo jest to nadal stwierdzenie prawdziwe, aczkolwiek obecnie sprzęt muzyczny nie służy nam tylko do słuchania muzyki z tych nośników (mamy sporo wydań koncertowych w dts, czy dtsHD), ale również możemy na nim obejrzeć film, gdzie każda kolumna ma przypisaną do siebie konkretną ścieżkę audio (tak samo jak w koncertach zapisywanych wielokanałowo). 

Zestawy audio oparte o amplitunery kina domowego

Dla tych, którzy szukają rozwiązania do koncertów, bądź filmów/gier warto spojrzeć w kierunku amplitunera kina domowego, bądź też jeżeli szukamy bardziej purystycznego rozwiązania procesora i końcówki wielokanałowej. Nie będziemy się tutaj rozdrabniali na końcówki monofoniczne itd., żeby artykuł był bardziej czytelny. Powyższe elementy będą sercem naszego systemu i niejako jednostką centralną, do której będą wpinane pozostałe urządzenia. Dzięki temu ułatwimy sobie zarządzanie nimi. Kwestią w dużej mierze decydującą o finalnym efekcie będą tutaj również kolumny. To one zajmą się „wyprodukowaniem ostatecznego efektu”, dlatego im lepsze będą, tym lepszą jakość uzyskamy finalnie. Jak dobrać kolumny do konkretnego amplitunera opisaliśmy w innym poradniku. To rozwiązanie jest dedykowane tym, którzy szukają bardzo dobrej, bądź też najlepszej z możliwych jakości dźwięku. Są to zestawy znacznie bardziej bezkompromisowe niż te z opisane w sekcji podstawowe systemy audio. Dlatego jeżeli zależy Ci na świetnej jakości, bądź też słuchasz dużo muzyki w wydaniu wielokanałowym jest to rozwiązanie dla Ciebie. Najczęściej takie zestawy można spotkać w salonach jako główne audio, bądź też w prywatnych salach kinowych. Przy zdecydowaniu się na takie rozwiązanie musisz zaplanować miejsce na założoną ilość kolumn, ponieważ tutaj zabawa nie musi się zakończyć na tylko 5 kolumnach. 

Klasyczne zestawy audio budowane w oparciu o wzmacniacze

Jeżeli z kolei jesteś fanem muzyki, masz dużą kolekcję płyt CD, czy winylowych, bądź też Twoim głównym źródłem dźwięku jest Spotify, czy też Tidal śmiało wybieraj zestaw stereo. Dlaczego? Jest to rozwiązanie, które być może i będzie miało mniej kolumn, zazwyczaj nie będzie miało HDMI, automatycznej kalibracji itd. ale za to zaoferuje Ci najlepsze z możliwych podzespoły, które zajmą się przetworzeniem ścieżki audio. Tutaj będziemy mieli do czynienia najczęściej z amplitunerami stereofonicznymi, lub też zintegrowanymi wzmacniaczami stereo, końcówkami mocy, przedwzmacniaczami itd. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią kompromisów, szukają rozwiązania dedykowanego głównie do słuchania muzyki, najważniejsza jest dla nich jakość. Jeżeli należysz do tej grupy osób powinieneś wybrać zestaw stereo, ponieważ odpowie on bezpośrednio na Twoje oczekiwania, dlatego audiofile znajdą w tym segmencie audio coś dla siebie. Tutaj jak zawsze efekt finalny będzie zależał od odpowiedniego dobrania do siebie podzespołów, ale o tym w innym poradniku. Najczęściej takie rozwiązania można spotkać w salonie, bądź też dedykowanej do tego celu sali odsłuchowej. Źródłem dźwięku w tym wypadku (o ile nie decydujemy się na amplituner stereo) najczęściej będą odtwarzacze CD, odtwarzacze sieciowe, gramofony itp. 

Podsumowanie

Wybór konkretnego sprzętu muzycznego zależeć będzie w dużej mierze od naszych oczekiwań, ale i warunków mieszkaniowych. Oczywiście jego jakość będzie zależała od budżetu, ale tutaj najlepiej jest testować, odsłuchiwać, ponieważ dla każdego z nas high end będzie się zaczynał w innym miejscu i przy innej kwocie.

Spis treści:

Podsumowanie:

  • Wybór konkretnego systemu audio do domu możesz uzależnić od tego jakiej jakości oczekujesz.
  • Jeżeli szukasz rozwiązania zapewniającego przyzwoitą jakość dźwięku, nie jesteś audiofilem spójrz w kierunku soundbara, głośników aktywnych, czy też gotowych zestawów mini/ micro.
  • Prostsze rozwiązania nie muszą być gorsze, wykorzystaj je w pomieszczeniach, gdzie zależy Ci na muzyce w tle, lub nie zawsze wymagają one topowego brzmienia, jak sypialnia, kuchnia, łazienka itd.
  • Jeżeli stawiasz na jakość dźwięku i jest to dla Ciebie priorytet skieruj swoje kroki w stronę zestawu HiFi na bazie amplitunera bądź wzmacniacza stereo.
  • Decydując się na najlepsze z możliwych rozwiązań na rynku z dziedziny audio, pamiętaj, aby były odpowiednio dobrane do pomieszczenia.

Katetgorie: