Jaki amplituner stereo wybrać?
Autor:      04/04/2022 10:39:48     Poradnik , Stereo , Amplitunery stereo    Comments 0
Jaki amplituner stereo wybrać?

Amplituner stereo to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się kategorii urządzeń audio, która przez lata niemalże całkowitej nieobecności przeżywa swój renesans.

Tworząc najprostszą definicję można napisać, iż amplituner stereo jest to połączenie wzmacniacza zintegrowanego z tunerem radiowym. Obecnie ta definicja zaczyna się nieco rozmywać, ponieważ urządzeń posiadających tuner radia analogowego jest coraz mniej na rzecz rozwiązań z funkcjami sieciowymi jak radio internetowe. Tego typu rozwiązania nazywane są najczęściej wzmacniaczami sieciowymi.

Obecne urządzenia posiadają znacznie większą funkcjonalność niż ich odpowiedniki z przeszłości, stąd też zapewne ich popularność, ponieważ w jednym urządzeniu mamy sporo rozwiązań, które niegdyś miało wyłącznie kino domowe.

W niniejszym poradniku postaram się Państwu przybliżyć jakie obecnie rodzaje amplitunerów są popularne na rynku i jaką funkcjonalność oferują. Poruszymy również kryteria wyboru odpowiedniego urządzenia do danych jednostek kolumnowych.

Do jakiego typu rozwiązań wybrać amplituner stereo?

Najczęściej amplitunery stereofoniczne wybieramy do systemów, w których słuchanie muzyki i jakość dźwięku jest dla nas priorytetem.

Przewagą tego typu rozwiązań nad klasycznymi zestawami kina domowego jest fakt, iż zabudowane są z lepszych podzespołów, przez co jakość generowanego dźwięku jest lepsza, kosztem nieco mniejszej funkcjonalności niż znanej z amplitunera kina domowego.

Nie mniej jednak jest to kompromis również w kontekście słuchania muzyki jeżeli w opozycji postawimy klasyczny wzmacniacz stereo, czy też system dzielony oparty o osobny przedwzmacniacz i końcówkę mocy.

Czy oznacza to jednak, że oprócz odtwarzania muzyki z płyty cd, czy tez gramofonu, radia internetowego to kres możliwości do jakich możemy wykorzystać amplituner stereo? Oczywiście nie, ponieważ w sytuacji kiedy nie wymagamy od rozwiązania filmowego dźwięku przestrzennego, czy też nie korzystamy z formatów takich jak Dolby Atmos, to możemy się cieszyć również świetną jakością w kontekście oglądania ulubionych seriali, czy też filmów w wydaniu dwukanałowym.

Funkcjonalność jaką posiadają amplitunery stereo

Najczęściej zadawanym pytaniem, jak i kryterium wyboru obok jakości dźwięku jest również funkcjonalność, dzięki której możemy uzyskać to czego oczekujemy od naszego finalnego zestawienia.

Porty wejściowe

W kontekście podstawowych modeli amplitunerów stereo do dyspozycji mamy zazwyczaj wejścia analogowe RCA, a więc możliwość odtwarzania muzyki z urządzeń zewnętrznych, oprócz tego, iż mamy wbudowany tuner radiowy. W przypadku większości amplitunerów możemy również spotkać tuner fm i DAB+, oraz dedykowane wejście Phono do podłączenia gramofonu z wkładką MM (najczęściej), chociaż zdarzają się również przyciski przełączające pomiędzy MM i MC.

Poza powyższymi mamy do dyspozycji również sekcję cyfrową, a więc wejścia optyczne, coaxial, lub USB asynchroniczne dzięki czemu jakość dźwięku podczas odsłuchu muzyki jest znacznie lepsza. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu omijamy zintegrowaną kartę dźwiękową wyprowadzając dźwięk stereo poprzez port USB.

W niektórych przypadkach producenci wychodząc naprzeciw użytkownikom i oferują porty HDMI, które posiadały dotychczas wyłącznie amplitunery kina domowego. Nie są one obligatoryjne i na pewno nie powinny stanowić głównego kryterium jaki amplituner wybrać, jedynie miłym dodatkiem.

Funkcje sieciowe amplitunera stereofonicznego

Funkcje sieciowe

Do najważniejszych funkcji sieciowych na pewno należy zaliczyć możliwość korzystania z serwisów streamingowych takich jak Spotify, Tidal, czy też Deezer. Jest to w obecnej sytuacji chyba jedna z najczęściej poszukiwanych funkcji obok radia internetowego, które pozwala na korzystanie z niezliczonej ilości stacji radiowych z całego świata. Oprócz klasycznych rozwiązań można jeszcze wykorzystać komunikację po sieci WiFi w formie przesyłania muzyki z dysków sieciowych, serwerów NAS, ewentualnie z partycji dyskowych naszego komputera.

Również do tego akapitu na pewno można zaliczyć możliwość sterowania amplitunerem za pomocą aplikacji dedykowanej dla każdego producenta. Dzięki niej mamy możliwość sterowania nie tylko pojedynczym urządzeniem, ale również grupą urządzeń pracujących w systemie multiroom. Dla urządzeń np. Yamaha będzie to aplikacja Yamaha Musiccast, a z kolei urządzenia marek Denon i Marantz mogą być zintegrowane w jeden system Heos i zarządzane wspólnie.

Amplitunery sieciowe oprócz komunikacji poprzez naszą sieć umożliwiają także połączenie za pomocą Bluetooth, dzięki czemu ograniczenia występujące po sieci przestają istnieć (jak np. w niektórych przypadkach odtwarzanie muzyki z serwisu YouTube). Ale niektórzy producenci poszli o krok dalej i funkcja Bluetooth nie ogranicza się wyłącznie do wysyłania dźwięku do amplitunera. Przykładem może być tutaj między innymi amplituner Yamaha, który posiada wbudowany dwukierunkowy bluetooth, za pomocą którego mamy możliwość podłączenia naszych bezprzewodowych słuchawek i korzystania z dobrej jakości muzyki również w momencie kiedy domownicy już śpią.

Możliwość rozbudowy

W kontekście dodatkowych rozwiązań jakie możemy za pomocą takiego urządzenia uzyskać na pewno należy wymienić (w zależności od tego jaki amplituner stereo wybierzemy) wyjście słuchawkowe, możliwość połączenia z asystentem głosowym Google, dzięki któremu będziemy mogli zarządzać nim za pomocą komunikatów wydawanych głosowo, oraz wyjścia amplitunera stereo pozwalające na podłączenie dodatkowego subwoofera, dzięki czemu otrzymamy taką możliwość jak amplitunery wielokanałowe, czyli wzbogacenie brzmienia dodatkowo mocnym basem.

Należy jednak pamiętać, że pomimo tego, iż patrząc na funkcje czasem możemy odnieść wrażenie, ze zaciera się nieco różnica pomiędzy kinem domowym a klasycznym stereo, a po dołączeniu subwoofera mamy niemalże takie samo rozwiązanie, natomiast dźwięk przestrzenny jest domeną wyłącznie kina domowego i takie formaty jak Dolby Atmos w amplitunerach stereo nie będą dekodowane.

W zasadzie dobry amplituner stereo będzie miał mało dodatkowych funkcji, ponieważ jego zadaniem będzie przetworzyć sygnał audio jak najlepiej, abyśmy my podczas słuchania muzyki mogli się cieszyć każdym detalem.

Coraz częściej spotkamy również wyjścia pre out dedykowane do końcówek mocy, dzięki czemu zarówno moc znamionowa wzmacniacza jak i dźwięk zostaną zdecydowanie polepszone.

Alternatywne sposoby sterowania

Traktując amplituner sieciowy jako domowe centrum rozrywki chcielibyśmy coraz częściej móc zarządzać nim również z innymi strefami za pomocą np. systemów typu smart home, dzięki którym za naciśnięciem jednego klawisza wywołamy szereg operacji bez konieczności angażowania w tą operację kilku pilotów od każdego z urządzeń. Jakość dźwięku na tym nie traci, ale zdecydowanie zyskuje swoboda użytkowania. Aby to było możliwe, zazwyczaj wystarczy nam tylko spojrzeć, czy urządzenie posiada aplikację do sterowania i funkcje sieciowe (aczkolwiek nie zawsze, ponieważ duże firmy jak Sony często posiadają zamknięte API co uniemożliwia sterowanie za pomocą IP). W najprostszej formie jest jeszcze możliwe zarządzanie amplitunerem za pomocą komend IR z pilota, chociaż bywa z tym różnie.

Takie urządzenia jak np. amplituner Denon AVR-X4700 posiadają dodatkowy port komunikacyjnym RS-232 dzięki któremu możemy sterować z pomocą zewnętrznych systemów sterowania typu inteligentny dom.

Amplituner stereo czy kina domowego

Amplituner stereo vs amplituner kina domowego

Stając przed wyborem jednego z rozwiązań warto rozważyć zalety, oraz wady obu rozwiązań, co jest oczywiste, ale najpierw warto się zastanowić jakie będzie przeznaczenie planowanego urządzenia.

Przeznaczenie

W sytuacji kiedy oglądamy dużo filmów, czy też chcielibyśmy zagrać w gry na dużym ekranie, jak najbardziej amplituner kina domowego będzie znacznie lepszą opcją i będziemy mogli się cieszyć dźwiękiem przestrzennym, oraz takimi formatami zapisu jak Dolby Atmos, a biorąc pod uwagę wideo również Dolby Vision i HDR. Wśród kinowych rozwiązań możemy znaleźć takie urządzenia jak Denon AVR, czyli z oznaczeniem serii typowo kinowej, ewentualnie tak znamienite marki na McIntosh czy Mark Levinson.

Z kolei w przypadku muzyki, kiedy oczekujemy najlepszej jakości dźwięku najlepszy amplituner do takich zadań to stereofoniczny, ponieważ będzie zbudowany ze znacznie lepszych podzespołów kosztem nieco mniejszej funkcjonalności i w zasadzie jedyne co będzie od razu słyszalne, to dźwięk przestrzenny. W kontekście producentów możemy wybierać spośród Cambridge Audio, Naim.

Funkcjonalność

Funkcjonalnie tak jak pisałem w jednym z powyższych akapitów coraz bardziej zaczyna się zacierać ta różnica i tak amplituner Yamaha RX (seria kinowa) będzie miał sporo funkcji wspólnych z Yamaha R-N. Wspólne cechy to w większości modeli odnajdziemy radio w wersji internetowej, port USB, wejścia analogowe, cyfrowe, Yamaha MusicCast, oraz sterowanie z aplikacji. Dekodowanie sygnałów stereo i podłączenie subwoofera, czy nawet w przypadku tej marki system kalibracji pozwalający nam na dostosowanie naszych kolumn do pomieszczenia pod kątem akustyki, również będą cechami wspólnymi.

Co do różnic jakie możemy wymienić na pewno trzeba zaliczyć to, że amplituner stereo nawet bardzo dobrej jakości nie będzie miał możliwości dekodowania wielokanałowych formatów zapisu audio jak Dolby Atmos.

Podstawową różnicą będzie też ilość kolumn jakie możemy połączyć z naszym urządzeniem, czyli aspekt bezpośrednio powiązany ze wspomnianymi powyżej dekodowanymi formatami, dlatego też dźwięk z obu urządzeń będzie różny, ponieważ kosztem większej ilości kanałów amplitunery av będą miały słabszą jakość dźwięku, ale o tym napiszę w kolejnym podrozdziale.

Brzmienie

Brzmienie będzie jednym z podstawowych kryteriów jakie powinno decydować o wyborze urządzenia. Mając na myśli dobry sprzęt do słuchania muzyki zazwyczaj najpierw na myśl przychodzi nam wzmacniacz, który oferuje świetny dźwięk i jest rozwiązaniem jednym z najlepszych, natomiast amplituner jest kompromisem i trochę łącznikiem pomiędzy typowo audiofilskimi rozwiązaniami a światem kina domowego. Jest to urządzenie, które posiada sporo rozwiązań znanych z systemów do filmów (funkcje), oraz brzmienie zbliżone do klasycznych wzmacniaczy. Pod kątem tego ostatniego opinie użytkowników są tutaj oczywiście różne, ponieważ nie dla każdego ta różnica będzie aż tak duża, że będzie w stanie zrezygnować z funkcji jakie daje amplituner sieciowy. Sam Ranking amplitunerów nie powinien być jedynym kryterium wyboru, ale na pewno może być wskazówką.

Popularne modele amplitunerów stereo

Coraz więcej producentów wprowadza do swojej oferty amplitunery stereo i nie są to wyłącznie urządzenia popularnych marek, ale również i do tego grona dołączyły takie marki jak Cambridge Audio, Lyngdorf, czy też Naim. Poniżej postaramy się stworzyć coś a'la ranking amplitunerów, o które są najczęściej zapytania w roku 2022.

Amplituner Onkyo TX-8270

Popularnym modelem amplitunera w przypadku tej marki jest model TX-8270, który posiada pełną funkcjonalność sieciową, oraz dysponuje bardzo energicznym brzmieniem będącym idealnym rozwiązaniem dla osób poszukujących urządzenia do muzyki klubowej, ewentualnie rockowej, w których sekcja rytmiczna jest w dużej mierze oparta na niskich tonach.

Również poszukujący rozwiązania ze sporą funkcjonalnością włącznie z wejściami HDMI będą z niego też zadowoleni, a więc wykorzystując możliwość podłączenia się do ekranu TV w bardzo prosty sposób pozwala otrzymać dźwięk również z funkcji smart wbudowanych w większość obecnych ekranów telewizyjnych. Opinie użytkowników o tej marce są również takie, że nawet filmy, oraz gry w wydaniu dwukanałowym są bardzo dobrze reprodukowane.

Yamaha MusicCast R-N803D

Amplituner Yamaha MusicCast R-N803D

Jeden z najbardziej popularnych modeli, który w zasadzie stał się trochę żywą legendą. Pod kątem powyżej opisywanego modelu znajdziemy w nim dodatkowo dwukierunkową komunikację Bluetooth, system automatycznej kalibracji, dzięki któremu będziemy mogli za pomocą mikrofonu dołączonego w zestawie ustawić nasze kolumny idealnie do pomieszczenia w jakim mają pracować.

W odróżnieniu od Onkyo nie znajdziemy tutaj wejść i wyjść HDMI, ale połączenie z odbiornikiem telewizyjnym jak najbardziej jest możliwe. Pozostałe różnice nie będą bardzo znaczące, aczkolwiek na pewno należy wymienić jeszcze MusicCast, który daje nam opcję zbudowania systemu multiroom w bardzo prosty sposób, bez konieczności łączenia poszczególnych urządzeń kablowo.

Brzmieniowo będzie to rozwiązanie znacznie bardziej neutralne, a więc dla tych, którzy poszukują mocniejszej i uwydatnionej sekcji basowej trzeba mieć na uwadze, że kolumny powinny mieć nieco więcej niskich tonów. Nie oznacza to jednak, że ten model ma ich mało, bardziej chodzi o to, że nie są one uwydatnione tak jak w Onkyo.

Amplituner Denon DRA-800H

Denon występuje w roli urządzenia łączącego obie powyższe pozycje, ponieważ posiada wejścia HDMI, oraz system komunikacji bezprzewodowej z pozostałymi urządzeniami z rodziny Heos, oraz dwukierunkowy Bluetooth. Jedyną różnicą w porównaniu do Yamahy to brak kalibracji, aczkolwiek wydaje mi się, że w przypadku systemów stereofonicznych można spokojnie sobie poradzić również bez niej.

Brzmieniowo również posiada cechy wspólne zarówno z Yamahą jak i Onkyo, czyli łączy w sobie lekko ocieplone brzmienie, ale nad tym również nadąża średnica odpowiadająca w gatunkach muzycznych takich jak jazz, czy też klasyka za sporą część detali a nie należy również zapominać, iż wokale także do tego zakresu się zaliczają.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego urządzenia do naszego domowego systemu AV polega najczęściej na dobraniu amplitunera, wzmacniacza, kolumn itd. już do posiadanych elementów, aczkolwiek sytuacja w której wybieracie nowy system nie jest też odosobniona. Pomijając wszystkie wymienione powyżej powody i kryteria dla których możemy się zdecydować na wybór amplitunera stereo najważniejszy jest mimo wszystko jednak odsłuch, ponieważ on pozwoli na bardzo szybką weryfikację tego, czy będzie to dla Was najlepsze rozwiązanie. Jednoelementowe urządzenie na pewno zaoszczędzi nam miejsca, ale zawsze jest jakimś kompromisem. Jeżeli jesteśmy w stanie sobie na niego pozwolić, albo po odsłuchu okaże się, że różnica nie jest na tyle duża, aby rezygnować z rozwiązania kinowego, albo na tyle duża, że nie będziecie chcieli tracić na jakości dźwięku i lepiej będzie wybrać wzmacniacz.

Spis treści:

Podsumowanie:

  • Amplituner stereo łączy w sobie cechy wzmacniacza stereofonicznego oraz tunera radiowego.
  • Brzmieniowo jest to kompromis funkcjonalny i brzmieniowy pomiędzy klasycznym wzmacniaczem a amplitunerem kina domowego.
  • Funkcjonalność sieciowa jest już niemalże standardem w tego typu urządzeniach.
  • Zakup amplitunera stereo nie ogranicza nam możliwości podłączenia telewizora, czy też korzystanie z odtwarzaczy Blu-Ray.
  • Sporo urządzeń może pracować jako osobne urządzenie, bądź też część systemu multiroom dzięki m. in. Yamaha MusicCast, czy też Heos.
  • Jakość dźwięku amplitunera stereo predysponuje go do rozwiązań dedykowanych do słuchania muzyki.

Katetgorie:

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.