Filtry

Aktywne filtry

Cena

  • 69,00 zł - 579 999,00 zł

Marka

Kategorie

Kolor

Kolumny

Kolumny to bardzo istotny aspekt każdego systemu kinowego, czy też stereofonicznego, ponieważ to one przejmują na siebie rolę ostatecznej reprodukcji dźwięku i zapewnienie finalnego efektu, dlatego warto poświęcić więcej czasu na ich wybór. Aby podejść do tematu racjonalnie należy odsłuchać kolumny i zdecydować, czy mamy miejsce na podłogowe, czy też musimy się skupić na podstawkowych kolumnach głośnikowych. Wybór na rynku jest na tyle duży, że możemy je wybierać pod kątem brzmienia jak i designu, aby nie tylko cieszyła nas jakość dźwięku, ale również wkomponowały się w nasze wnętrze. Świadomy wybór to gwarancja sukcesu i zadowolenia. Czytaj dalej...

Pokazano 1-40 z 1591 pozycji

Aktywne filtry

Kolumny głośnikowe - na co zwracać uwagę?

Jedną z podstawowych składowych systemów audio-video są kolumny, które odpowiadają za reprodukcję dźwięku, oraz finalny efekt brzmieniowy w bardzo dużej mierze. Biorąc pod uwagę fakt, iż jest to jeden z istotniejszych elementów warto się skupić na istotnych aspektach dzięki którym możemy ocenić, czy konkretna konstrukcja sprawdzi się w naszym domowym audio, czy też nie. W poniższym tekście postaramy się Wam przedstawić kolejne zagadnienia związane z kolumnami. 

Kolumna, czy też fachowo mówiąc kolumna głośnikowa to (mówiąc najprościej) zespół głośników znajdujących się w obudowie odpowiednio do tego przygotowanej, wyposażonej w zwrotnicę pozwalającą na odpowiednie „wyselekcjonowanie” pasma częstotliwości do konkretnych przetworników, dzięki czemu możemy mówić o kolumnach jedno, dwu, trójdrożnych lub innych jak np. dwu i pół drożnych.

Podczas wyboru konkretnych rozwiązań w sytuacji kiedy posiadamy już jeden z elementów takich jak amplituner kina domowego, czy też wzmacniacz warto wziąć to pod uwagę, ponieważ od nich w dużej mierze będzie zależał wybór kolumn. W tym kontekście na pewno należy przyjrzeć się zarówno parametrom wzmacniacza jak i samej kolumny, ponieważ potrafią nam one (częściowo) odpowiedzieć na pytanie, czy będzie to udany zakup, czy też nie. Oprócz aspektów technicznych, chyba najważniejsze jest brzmienie, które powinno wypadkowo dawać charakterystykę, która by nam finalnie odpowiadała, ponieważ nawet najlepiej dobrana kolumna pod kątem jej cech technicznych nie spowoduje, że efekt finalny zawsze będzie nas zadawalał. Każdy z nas poszukuje zupełnie innego brzmienia i ma inne oczekiwania w stosunku do systemu audio, dlatego też warto udać się na odsłuch i przetestować w sali odsłuchowej kilka propozycji, a w efekcie wybrać te, które najbardziej wpiszą się w nasze gusta. 

Typy kolumn:

Nie bez znaczenia będzie tutaj również gatunek muzyki jakiej słuchamy, ponieważ każdy z nich wymaga nieco innego balansu tonalnego, wyeksponowania innych zakresów, czy też my możemy mieć również inne oczekiwania w stosunku do efektu finalnego. Nie ma w zasadzie uniwersalnych kolumn, więc należy się liczyć z tym, że jeżeli lubimy zarówno jazz, klasykę, jak i przykładowo metal, to będą to na tyle odległe gatunki, iż zawsze w jednym z nich będą się one sprawdzały lepiej, a w drugim nieco słabiej. 

W kwestii pomieszczenia na pewno ważna jest jego kubatura, ponieważ to pozwoli nam na wybór takich jednostek, aby odpowiednio wypełniły dźwiękiem całość pomieszczenia. Nie bez powodu używamy tutaj określenia kubatura, ponieważ sam metraż to za mało, aby wybrać odpowiednie kolumny, gdyż mając dwa pokoje o tym samym metrażu i nawet takim samym stosunku długości ścian (załóżmy 5mx4m) zupełnie inaczej należy wybierać kolumny jeżeli sufit będzie na wysokości standardowej kondygnacji, czyli 2,6m a zupełnie inaczej w przypadku pomieszczenia, gdzie sufitem będzie nasz dach, ponieważ będziemy mieli antresolę. 

Podczas wyboru kolumn głośnikowych ważne jest również ich przeznaczenie, ponieważ kolumny będące idealnym rozwiązaniem do rozrywki filmowo-gamingowej niekoniecznie będą idealne do muzyki, ponieważ w tym pierwszym zastosowaniu ważne jest efekciarstwo, ekspresja, a więc stworzenie efektów podczas oglądania filmów, czy też grania w gry, a z kolei w muzyce chodzi o efektywne granie, czyli często wierne przekazanie detali i brzmienia instrumentów. Kolejnym aspektem jest też to, że w systemach typowych do rozwiązań muzycznych, zbudowanych najczęściej w oparciu o wzmacniacz, czy też amplituner stereofoniczny bardzo istotne jest kreowanie przestrzeni w kolumnach i ich umiejętność stworzenia tzw. sceny, gdyż w tym przypadku mamy do dyspozycji wyłącznie dwie kolumny, które mają stworzyć efekt trójwymiarowości, natomiast w systemie kina domowego jest to realizowane poprzez większą ilość kolumn.

Najpopularniejsze marki produkujące kolumny głośnikowe:

Coraz częściej spotykamy się z wyborem kolumn pod kątem również stylu w jakim jest wykonane wnętrze, czy też koloru. Jest to jak najbardziej kryterium pod kątem którego możemy wybierać tego typu produkt, ponieważ jest to najczęściej element, który będzie widoczny w naszym pomieszczeniu (w przypadku kolumn podłogowych), dlatego też należy go traktować jako element wyposażenia (jak np. sofa, lampa itd). 

Możemy tutaj spojrzeć jeszcze inaczej w tym kontekście na kolumny, ponieważ oprócz klasycznych konstrukcji w obudowach mamy również do wyboru kolumny instalacyjne, czyli takie, które możemy zamontować w ścianach, czy też sufitach wykonanych z płyt GK, ewentualnie zabudowy z innych elementów konstrukcyjnych. W tej sytuacji głośniki mogą być niemalże niewidoczne, a ich maskownice możemy pomalować na dowolny kolor z palety RAL, o ile wybierzemy wersję bezramkową. W sytuacji kiedy mamy taką koncepcję, aby nie było w ogóle ich widać, możemy wybrać głośniki niewidzialne, a więc takie, które możemy umieścić pod warstwą tynku, czy też pod elementami drewnianymi itp. po sfrezowaniu ich do odpowiedniej grubości. 

Wybór kolumn głośnikowych warto poprzedzić wizytą w salonie, ewentualnie skontaktować się najpierw mailowo, ponieważ w tej sytuacji pomożemy Ci wyselekcjonować spośród bardzo dużej grupy kilka propozycji, które będą według nas odpowiednie dla Ciebie. Na pewno zaprosimy Cię również na odsłuch, ponieważ sam opis kolumny niewiele nam mówi w kwestii tego, czy będą się nam one podobać, czy też nie, dlatego, że np. pasmo basu zawiera w sobie pewien zakres, który ma swoją indywidualną charakterystykę, której w specyfikacji już nie znajdziemy.

Pozdrawiamy,

Zespół S4Home 

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej...

Masz pytania dotyczące produktu?

Nie możesz się zdecydować?

Przetestuj we własnym domu, zanim dokonasz zakupu.
Czytaj szczegóły jak działa nasza wypożyczalnia sprzętu audio