Filtry

Aktywne filtry

Gramofony i akcesoria

Słuchanie płyt winylowych to w pewnym sensie celebracja, ponieważ w tym przypadku wiele rzeczy musimy wykonać sami, jak: położenie płyty, opuszczenie ramienia itd. (o ile nie mamy w pełni automatycznego gramofonu). Jednak ten proces rekompensuje nam brzmienie, które wydobywa się z kolumn. Analogowy charakter to ten czynnik, który powoduje, że osoby decydują się na zakup właśnie takiego urządzenia. Pomimo tego, iż jest to stricte mechaniczne rozwiązanie, to jednak posiada wiele funkcjonalności, które mogą powodować, iż będzie to dla nas opcja dobra, lub nie. Jedno jest pewnie - ciepłe i miękkie granie to domena tego źródła dźwięku. Czytaj dalej...

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jaki gramofon wybrać?
Pokazano 1-40 z 172 pozycji

Aktywne filtry

Gramofony - podstawowe informacje

Pierwsze z urządzeń odtwarzających muzykę, które pojawiły się na rynku, to właśnie gramofony, a właściwie to fonografy, ponieważ tak nazywał się pierwsze urządzenie pozwalające na nagrywanie i odtwarzanie dźwięku, a jego protoplastą był Thomas Edison. Na podstawie zmodyfikowanej konstrukcji fonografu powstał pierwszy pełnoprawny gramofon, który został zarejestrowany w urzędzie patentowym 8 listopada 1887 roku – był to projekt Emila Berlinera. 

Obecnie gramofony są w formie coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji, które mają za zadanie jak najlepiej odwzorować dźwięk zapisany na płycie winylowej. Z elementów jakie należy wymienić w kontekście tych, które mają bezpośredni wpływ na to jakiej jakości dźwięk wydobywa się z naszych kolumn są:

- plinta – element główny gramofonu, który jest różnie nazywany (obudowa, chassis, ewentualnie podstawa) i do niej są montowane takie elementy jak ramię gramofonowe, talerz, czy też nawet silnik, aczkolwiek ten ostatni w konstrukcjach hi-end zazwyczaj zostaje odseparowany od obudowy. Materiał z jakiego są wykonywane plinty bywa bardzo różny; począwszy od plastikowych, drewnianych, poprzez aluminiowe, akrylowe. Dodatkowym elementem pojawiających się w gramofonach jest sub-chassis i wtedy najczęściej cała obudowa ma „budowę kanapkową” w formie kilku warstw, które mają za zadanie jak najbardziej izolować drgania przenoszone na ramię, a w efekcie na wkładkę. 

- ramię gramofonowe – w przypadku tego elementu ważny jest zarówno sam kształt jak i materiał z jakiego jest wykonane, oraz jego długość, którą musimy dobrać do odpowiedniego gramofonu. Ramię pozwala nam na zamontowanie wkładki, oraz jej odpowiednie wyważenie, dzięki czemu uzyskujemy optymalny nacisk igły na płytę. Coraz częściej spotykamy ramiona karbonowe (np. w marce Pro-Ject), oraz aluminiowe, tutaj wszystko zależy od tego jaką koncepcję miał producent. Najważniejszym aspektem w przypadku wyboru materiału na ramię gramofonowe jest to, aby spełnić główne założenia, czyli lekkość, oraz jego sztywność, ponieważ w efekcie pomoże to w precyzyjnym prowadzeniu igły w rowkach płyty winylowej. Jako jeden z elementów pozwalających na odpowiedni nacisk igły na płytę jest jego obciążnik, natomiast sam proces wyważenia wkładki można wykonać z pomocą wagi, ewentualnie jeżeli mamy podziałkę na odważniku, jest również opcja przeprowadzenia tego procesu bez dodatkowych akcesoriów.  

Stwórz system stereo z gramofonem:

Kształt ramienia również odpowiada za jakość, ponieważ im bardziej wkładka przesuwa się po promieniu, tym bardziej precyzyjny odczyt, ponieważ dokładnie taką drogę pokonuje igła, która nacina rowki w płycie winylowej. Kształty ramion gramofonowych to:

proste

w kształcie litery „J”

w kształcie litery „S”

tangencjalne 

- wkładka gramofonowa – niemalże drugie serce systemu, dzięki któremu następuje odczyt. Zbudowana (w uproszczeniu) w zależności od rodzaju wkładki z takich elementów jak: igła, magnes, cewka, korpus, resor, bolców wyjściowych, nabiegunników, cięgna zawieszenia. Jest to element gramofonu, który decyduje w dużej mierze o finalnej jakości dźwięku, ale z racji tego, iż jest elementem wymiennym bardzo często jest również opcją upgrade’u naszego systemu. Wybór we wkładkach gramofonowych obecnie mamy spośród:

wkładek MM (moving magnet) – z ruchomym magnesem

wkładek MC (moving coil) – z ruchomą cewką

Oprócz tych najczęściej spotykanych można jeszcze wymienić wkładki piezoelektryczne, optyczno-laserowe, magnetoelektryczne. 

Ważnym elementem, który również w zależności od przeznaczenia musimy wziąć podczas wyboru naszego gramofonu, to sposób przeniesienia napędu, który może być realizowany poprzez pasek, lub też posiadać napęd bezpośredni tzw. direct drive. W pierwszym przypadku łatwiej jest nam zadbać o odpowiednią stabilizację obrotów talerza, a więc i uniknąć tzw. chwiania się dźwięku, natomiast jeżeli zdecydujemy się na napęd bezpośredni, musimy brać pod uwagę to, iż musi być on wyposażony w świetnej jakości silnik, który będzie rewelacyjnie trzymał obroty.

Marki, które produkują gramofony oraz akcesoria do nich:

Jeżeli wybieramy swój pierwszy gramofon i wolimy rozwiązania bardziej wygodne, bezobsługowe, warto rozważyć zakup gramofonu automatycznego, a więc takiego, który po naciśnięciu przycisku start sam ustawi się na pierwszej ścieżce płyty winylowej, a po zakończeniu odtwarzania odłoży nam ramię do pozycji początkowej. Po drugiej stronie mamy gramofony w pełni manualne, a więc dla osób, które lubią celebrować słuchanie muzyki z winyla, bardziej doświadczonych użytkowników, którym zależy również na jakości dźwięku. W tym przypadku musimy sami za pomocą windy podnieść ramię, przesunąć je nad płytę i opuścić również samemu. Po zakończeniu nagrania do momentu, w którym nie podniesiemy ramienia i nie odłożymy cały czas będzie igła spoczywała na płycie i poruszała się w rowku. Będzie to oczywiście miało wpływ na zużycie igły, aczkolwiek jeżeli chcielibyśmy uniknąć takiej sytuacji, to jest na to remedium w postaci Pro-Ject Q-UP, który automatycznie podniesie nam ramię po dotarciu do końca płyty. 

Pośrednim rozwiązaniem są półautomatyczne gramofony, które łączą ze sobą oba powyżej opisane rozwiązania. 

Jeżeli wybieramy konkretny model nie możemy zapomnieć o tym, że aby zadziałał potrzebny jest albo wzmacniacz, który będzie posiadał dedykowane wejście Phono (tutaj musimy również sprawdzić, czy obsługuje ono nasz typ wkładki gramofonowej), lub też zakupić dodatkowy przedwzmacniacz gramofonowy. Jest on potrzebny z tego względu, że po podłączeniu urządzenia do klasycznego wejścia liniowego poziom wyjściowy z gramofonu jest na tyle niski, że należy go jeszcze dodatkowo wzmocnić i do tego celu służy przedwzmacniacz gramofonowy, który oprócz dodatkowego wzmocnienia posiada opcje korekcji, oraz możliwość precyzyjnego dopasowania do wkładki. Oprócz tego jest to element, który może znacznie polepszyć jakość dźwięku naszego gramofonu, dzięki zastosowaniu lepszych komponentów i opcje korekcji jak np. RIAA.

Po zakupie swojego pierwszego gramofonu można rozważyć akcesoria, które są w niektórych przypadkach niezbędne. Z akcesoriów, jakie polecalibyśmy zakupić przy wyborze urządzenia to szczoteczka do czyszczenia płyt winylowych, mająca za zadanie zebrać kurz, oraz ładunek elektrostatyczny z powierzchni płyty, oraz szczoteczka do igły gramofonowej. Alternatywnymi akcesoriami są jeszcze mata korkowa, docisk do płyt winylowych, czy też myjka umożliwiająca czyszczenie naszych płyt winylowych.

Pozdrawiamy,

Zespół S4Home 

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej...

Jaki gramofon wybrać?

Jaki gramofon wybrać?

Masz pytania dotyczące produktu?

Nie możesz się zdecydować?

Przetestuj we własnym domu, zanim dokonasz zakupu.
Czytaj szczegóły jak działa nasza wypożyczalnia sprzętu audio