Filtry

Aktywne filtry

Kino domowe

Rozwiązania predysponowane do rozrywki filmowo/gamingowej to systemy oparte o amplituner kina domowego, będącymi urządzeniami zarządzającymi niemalże całą rozrywką i integrującym wszystkie urządzenia. Mnogość systemów wielokanałowych powoduje, że oprócz trójwymiarowości uzyskiwanej w systemach 5.1, 7.1 itd. możemy również skorzystać z takich opcji jak ATMOS, czy AURO 3D, które dodają nam dodatkowy pionowy wymiar dźwięku i sprawiają, że mamy jeszcze lepsze efekty przestrzenne. Teraz już nie musisz iść do kina, aby obejrzeć film w fenomenalnej jakości. Podczas grania w gry z kolei na dużym ekranie poczujesz bardziej atmosferę. Czytaj dalej...

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jakie kino domowe wybrać?
Pokazano 1-40 z 189 pozycji

Aktywne filtry

Jakie kino domowe wybrać?

Kino domowe, to chyba jedno z najpopularniejszych rozwiązań audio z wyborem którego zwracają się do nas klienci. Dzięki niemu otrzymujemy możliwość oglądania filmów w jakości jaką możemy znać z komercyjnych kin i cieszyć się takimi efektami w domowym zaciszu. Zastanówmy się jak wybrać zestaw kina domowego, jakimi aspektami się kierować, jakie elementy składają się na tego typu rozwiązania, a także jak zadbać o to, abyśmy racjonalnie wybrali konkretne rozwiązanie spełniające nasze oczekiwania zarówno brzmieniowe jak i wizualne.

Jest oczywiście wiele aspektów jakie decydują o wyborze konkretnego rozwiązania, aczkolwiek w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wielkość naszego pomieszczenia. Będzie ona zawężała nam ilość rozwiązań jakie będziemy mogli zastosować, ale też przybliży nas do osiągnięcia odpowiedniego efektu. Nie mniej jednak sama wielkość pomieszczenia nie narzuca nam wybrania kolumn głośnikowych podłogowych czy też podstawkowych, ponieważ zazwyczaj za efekty podczas oglądania filmów zapewnia nam subwoofer bez którego zestawy kina domowego nie mają racji bytu jako rozwiązanie docelowe.

Jednym z podstawowych elementów składowych jaki musimy rozważyć przy zakupie zestawu kina domowego jest amplituner będący sercem systemu i jednostką napędową. Jego funkcjonalnością podstawową jest zapewnienie odpowiedniej mocy dla kolumn, aby te były w stanie przekazać jak najlepszej jakości dźwięk, oraz zapewnić dystrybucję z dodatkowych urządzeń jak odtwarzacz blu ray, dekoder, czy przetworzyć formaty dźwięku z płyt DVD, czy CD.

Do najważniejszych aspektów jakie powinien posiadać amplituner należy zaliczyć radio internetowe, dostęp do serwisów strumieniujących muzykę jak Spotify, Tidal, możliwość korzystania z zasobów sieciowych zgromadzonych na dyskach sieciowych, czy komputerze (jeżeli udostępnimy jakiś folder, czy też cały dysk w sieci), wejście USB do korzystania z pamięci przenośnych typu np. pendrive, oczywiście wejścia HDMI w standardzie wyświetlania takim jaki planujemy. Jeżeli posiadamy telewizor, lub projektory obecnie jest to FullHD, 4K, a nawet w nowych modelach 8K. Zapewni nam to, że oglądanie filmów to będzie prawdziwa gratka.

Automatyczny system kalibracji pozwalający na skorygowanie akustyki naszego pomieszczenia kinowego w taki sposób, aby kino domowe pokazało pełnię swoich możliwości to kolejna opcja pozwalająca zapewnić nam odpowiednie filmowe emocje korygując parametry takie jak np. częstotliwość odcięcia, opóźnienia itd aby nasze zestawy głośnikowe dały jak najlepszy dźwięk przestrzenny.

Do dodatkowych opcji możemy zaliczyć również Bluetooth, funkcjonalność pozwalającą zbudować zestaw kina domowego składający się z kolumn surround w formie aktywnej, czyli częściowo bezprzewodowe kino domowe.

Rozwiązania strefowe w zarówno kablowej formie jak i bezprzewodowej, dzięki czemu możemy zarządzać kilkoma urządzeniami z jednej aplikacji włączając z nie zarówno kino domowe 5.1 jak i soundbar, głośniki strefowe itp.

Z bardziej zaawansowanych opcji, które oferują systemy kina domowego to wejście Phono dedykowane dla gramofonów, wyjście pre out, dzięki czemu możemy wykorzystać nasze urządzenie jako procesor i dołączyć do niego zewnętrzną końcówkę mocy; dwa, lub trzy wyjścia HDMI dzięki czemu w sytuacji kiedy posiadamy zarówno projektor jak i TV, bądź też 3 odbiorniki telewizyjne w różnych pomieszczeniach, nie będziemy musieli stosować dodatkowych rozdzielaczy, czy tez przełączać kabli.

W systemie kina domowego bardzo ważne (jak nie najważniejsze) są kolumny, które mają ogromny wpływ na jakość finalną. W tego typu rozwiązaniach możemy się zdecydować na kilka różnych rozwiązań:

• system zbudowany w oparciu o podłogowe kolumny

małe kolumny, bardziej filigranowe, które na pewno będą musiały zostać wsparte subwooferem, aby zapewnić odpowiednie efekty

soundbar, będący opcją minimum w sytuacji, gdy chcemy poprawić jakość dźwięku z telewizora, ale zależy nam na kompaktowej formie

głośniki instalacyjne do wbudowania w sufit, czy też ścianę, które są najmniej inwazyjne, ponieważ niemalże znikają nam z pomieszczenia i pozostają niewidoczne, możemy nawet pomalować ich maskownice na dowolny kolor z palety RAL (jest to dodatkowa usługa)

Biorąc pod uwagę system, który chcielibyśmy zbudować, możemy zestawy kina domowego podzielić na 5.1, 7.1, Dolby ATMOS, czy też AURO 3D. Najprostszym rozwiązaniem jest system 5.1 i z niego powinny skorzystać osoby, które nie potrzebują najbardziej zaawansowanych technologii, bądź też jest to ich pierwsza przygoda z kinem domowym i nie są pewne, czy na pewno jest to rozwiązanie dla nich. W tym wypadku jego cena jest bardziej korzystna niż w przypadku bardziej rozbudowanych, ponieważ liczba kanałów jakie musimy napędzić jest mniejsza a możemy nadal cieszyć się dźwiękiem w jakości dolby digital, czy innych wielokanałowych. Dzięki temu możemy kupić lepsze kolumny, lub dorzucić do konfiguracji głośnik niskotonowy (subwoofer) dający nam więcej frajdy podczas odtwarzania filmów.

W przypadku 7.1 musimy spełnić określone warunki, aby miało sens budowanie tego typu systemu, ponieważ dodatkowe dwie kolumny umieszczamy mniej więcej w na wysokości miejsca odsłuchowego, a back surroundy za sofą. Ma to na celu stworzenie bardziej płynnego przejścia pomiędzy kolumnami frontowymi a typowo efektowymi. Natomiast aby to się stało musimy mieć sofę odsuniętą nieco od ściany tylnej, żeby uzyskać ten efekt i dźwięk nas rzeczywiście otaczał.

Tego typu zestawów kina domowego jest nieco mniej, a ich konfiguracja może składać się zarówno z klasycznych kolumn głośnikowych jak i zawierać wbudowane głośniki w sufit.

Zbuduj z nami swoje kino domowe:

W systemie ATMOS, czy Auro mamy najlepszą z możliwych sytuacji, czyli poprzez dodanie głośników znajdujących się pod sufitem, bądź też są wbudowane w niego dodajemy do naszego systemu kina domowego dodatkowy wektor pionowy, dzięki czemu lokalizacja np. startującego samolotu w przestrzeni trójwymiarowej jest znacznie łatwiejsza, a podczas odtwarzania w filmie takich ścieżek jak deszcz rzeczywiście mamy wrażenie jak byśmy byli w samym środku ulewy.

To rozwiązanie jest dla najbardziej zagorzałych fanów kina i potrzebujących jak największych wrażeń podczas oglądania swoich ulubionych tytułów. Również osoby grające w gry będą zadowolone z tego typu rozwiązań, więc jeżeli należysz do tej grupy to zwróć uwagę na takie konfiguracje i sprzęt audio pozwalający na podłączenia takiej ilości głośników.

Subwoofer to szczególny przypadek kolumny, która pod kątem jakości dźwięku z naszego kina domowego ma zadanie wesprzeć zestaw głośników i dzięki której filmy będziemy odtwarzać ze świetnymi efektami.

Umiejscowienie jej jest znacznie łatwiejsze, ponieważ możemy go postawić niemalże w dowolnym miejscu z racji tego, iż niskie tony nie są tak bardzo kierunkowe jak pozostałe częstotliwości. Odtwarzacz Blu Ray lub DVD oferują nam wielokanałowy zapis ścieżki dźwiękowej, co powoduje, że nasze kino domowe 5.1 otrzymuje dedykowaną ścieżkę dla każdej kolumny w tym także osobną dla subwoofera.

Subwoofer o doskonałych parametrach możemy dostać w przystępnej cenie, aczkolwiek należy pamiętać, że zestaw kina domowego składający się z kolumn podłogowych będzie potrzebował nieco lepszego wsparcia, dlatego też musimy go dopasować do nich.

Soundbary to szczególny typ kina domowego, który nie wymaga zakupu amplitunera, ponieważ cały system mamy zawarty w jednej obudowie, czasem także wspieranej przez bezprzewodowy subwoofer. Tego typu urządzenia podobnie jak w przypadku kolumn aktywnych przetwarzają sygnał audio dzięki wbudowanym wejściom, oraz dekoderom. Funkcjonalność ich jest zaimplementowana w urządzenia i takie opcje jak dostęp do Spotify, czy Tidal w większości jest możliwe nawet w sytuacji kiedy nie masz konta premium poprzez komunikację Bluetooth, czy tez Airplay, Chromecast.

Właściciel serwisu Tidal, czy też Spotify jednak kuszą nas rozwiązaniami typu connect, czy też nawet jakością ATMOS (Tidal), dzięki którym możemy uzyskać znacznie lepszą jakość dźwięku, aby wykorzystać w pełni nasz zestaw kina domowego.

Obraz w takich konfiguracjach obsługiwany jest dzięki wbudowanym portom HDMI pozwalającym na podłączenie takich urządzeń jak telewizory, czy projektory i jedyne akcesoria jakie będą nam do tego potrzebne to przewód HDMI.

W sklepach stacjonarnych takie rozwiązania jak najbardziej znajdziemy i możemy często nawet przetestować, więc jeżeli nie macie miejsca na wzmacniacz, czy też amplituner to warto spojrzeć w kierunku bardziej filigranowego rozwiązania jakim jest właśnie soundbar. Przyłączenie do naszej sieci domowej może się odbywać tak samo jak w sytuacji kiedy posiadamy klasyczny zestaw kina domowego czyli poprzez WiFi, bądź też kablowo.

Bardziej rozbudowane zestawy kina domowego - w najbardziej rozbudowanych systemach kina domowego, ewentualnie w prywatnych salach kinowych, gdzie mamy możliwość pełnego zaciemnienia możemy zastosować zamiast telewizora projektor wraz z ekranem projekcyjnym, dzięki czemu przenosimy jakość komercyjnego kina w zacisze naszego domu.

Projektor, oraz ekran może być całkowicie ukryty, ewentualnie zamontowany pod sufitem, wszystko tutaj zależy od warunków jakie mamy do dyspozycji. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej i zorientować, czy są możliwości skonstruowania u Ciebie takiego systemu, umów się na spotkanie z nami, wtedy skonsultujemy i zaprojektujemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie, aby oglądanie filmów było przyjemnością.

Czy zestaw kina domowego może także służyć nam do muzyki? W większości informacji zawartych zarówno na forach internetowych jak i z tych jakie możemy otrzymać w salonach audio wynika, iż ciężko jest pogodzić te dwie dziedziny w jednym rozwiązaniu jakim są zestawy kina domowego.

Problemem tego faktu jest kilka aspektów, a mianowicie pierwszy z nich jest czysto ekonomiczny. Wynika to z tego, iż producent stosując większą ilość końcówek mocy, oraz oferując nam większą funkcjonalność niż np. wzmacniacz stereofoniczny nie jest w stanie umieścić wewnątrz amplitunera kina domowego tak samo dobrych jakościowo podzespołów. Najczęściej w takiej sytuacji otrzymujemy nieco słabsze jakościowo kondensatory o mniejszej pojemności, czy też sekcja zasilania będzie oparta np. o wzmacniacze operacyjne.

Drugą przyczyną takiego stanu rzeczy jest samo projektowanie urządzenia, które przeznaczone jest z założenia do innego celu. Umieszczając większą ilość elementów w jednej obudowie każda z sekcji będzie na siebie wzajemnie oddziaływała i posiadała szumy własne przekładające się finalnie na tor audio.

Kolejnym jest właśnie samo przeznaczenie urządzenia. Jeżeli przyświeca nam idea zbudowania rozwiązania takiego jak zestaw kina domowego to oczywiście zakładamy, iż dzięki większej ilości kolumn możemy wykreować przestrzeń, którą w systemach stereofonicznych musimy wygenerować z pomocą wyłącznie dwóch kolumn.

Ale czy oznacza to, że nie da się połączyć tych dwóch rozwiązań i posiadać zarówno dobrej jakości efektów podczas rozrywki filmowo-gamingowej jak i podczas słuchania muzyki? Co w takiej sytuacji mają zrobić osoby poszukujące takiego kompromisu, które także korzystają z nagrań koncertowych nagranych na nośnikach blu-ray, czy DVD?

Sposobów jest kilka i tutaj w zależności od tego na ile możemy sobie pozwolić może to być jedno urządzenie, ewentualnie system złożony z kilku elementów.

Te marki powinny Cię zainteresować:

Podstawowym rozwiązaniem mogą być zestawy kina domowego oparte o amplituner wysokiej klasy, dzięki czemu nadal mamy jedno urządzenie napędzające wszystkie nasze kolumny, ale takie, które wyrównuje niedostatki jakościowe podzespołów, oraz mające większe predyspozycje do grania w muzyce poprzez lepsze wyważenie dźwiękowe, czy też filozofię marki. Takimi przykładami mogą być urządzenia marek takich jak Arcam, Mark Levinson, czy JBL Synthesis.

Kolejne rozwiązanie to systemy dzielone złożone z amplitunera z funkcją pre out, lub klasycznego procesora kina domowego w połączeniu z końcówką mocy. W takiej sytuacji oddzielamy sekcję przedwzmacniacza od stopni końcowych, dzięki czemu mamy do czynienia z ograniczeniem szumów własnych urządzenia, oraz wykorzystaniem najczęściej nieco mocniejszej jednostki napędzającej, co przekłada się na lepsze wysterowanie naszych kolumn.

Dzięki takim zestawieniom możemy także spodziewać się lepszego efektu także podczas słuchania muzyki przy niższych wskazaniach potencjometra głośności, oraz uzyskanie większej kultury grania co jest bardzo istotne podczas odtwarzania każdego niuansu składającego się na utwór muzyczny. Jest to świetne wsparcie w sytuacji kiedy właśnie korzystamy z muzyki w wydaniu wielokanałowym zapisanej w formatach takich jak dtsHD, czy Dolby TrueHD, a nawet ATMOS, ponieważ sporo artystów topowych decyduje się również na ten sposób zapisu swoich wykonań koncertowych. W takich realizacjach najczęściej także wydawca skupia się na odwzorowaniu akustyki pomieszczenia w jakim został nagrany konkretny koncert. Daje nam to szansę na przeżycie tego wydarzenia w sposób taki jak byśmy byli jego uczestnikiem na żywo.

Sposoby wyboru odpowiedniego rozwiązania - najlepszym z możliwych sposobów jest oczywiście odsłuch, ponieważ odczucia każdego z użytkowników mogą być bardzo różne, każdy z nas oczekuje od takiego rozwiązania czegoś innego, a także w innych proporcjach będzie je wykorzystywał do określonego celu. Dlatego planując wybór zestawu pozwalającego nam w domowym zaciszu cieszyć się świetną jakością w przystępnej dla nas cenie na pewno nie unikniemy wizyty z salonie audio. Pozwoli nam to na sprawdzenie danego rozwiązania, a także w sporej części także odsłuch.

W naszym salonie posiadamy salę kinową zaadoptowaną i specjalnie przygotowaną pod prezentacje nawet w systemie ATMOS, więc jeżeli chciałbyś sprawdzić najpierw jak takie rozwiązanie działa, co można w nim osiągnąć i jakimi elementami można sterować (ponieważ sam system kina domowego to jedno, ale druga sprawa to akustyka tego pomieszczenia, czy też możliwość integracji i sterowania za pomocą smart home).

Włączając w system kina domowego dodatkowo inteligentny dom możemy jednym klawiszem uruchomić pełny system, stworzyć przy tym sceny świetlne, rozwinąć ekran, włączyć projektor, więc zbudować coś znacznie lepszego niż dostaniemy w komercyjnym kinie.

Zapraszamy chętnych na prezentacje do naszego salonu, często organizujemy spotkania również w obecności architektów, którzy pomogą Ci nie tylko zaprojektować Twoje wnętrze kinowe, ale i dobrać odpowiednie elementy systemu w taki sposób, aby idealnie wpisały się w charakter i styl pomieszczenia.

W sytuacji kiedy nasze oczekiwania są znacznie większe i planujemy prywatną salę kinową, to oczywiście także w naszym salonie prowadzimy konsultacje dotyczące wykonania takiego przedsięwzięcia włącznie z zaplanowaniem odpowiedniego rozwiązania, naniesieniem na projekt odpowiednich tras kablowych pozwalających nam na uzyskanie zarówno świetnej jakości, ale także aby zaplanowana przez nas funkcjonalność była możliwa do zrealizowania.

Podsumowanie - zestawy kina domowego bardzo mocno się zakorzeniły na naszym rynku i dzięki swojej funkcjonalności są także bardzo często wybieranym rozwiązaniem i goszczącym w naszych domowych salonach. Aby uzyskać odpowiedni efekt nie musimy wydawać od razu majątku, ponieważ także w przystępnej cenie jesteśmy w stanie uzyskać jakość dźwięku, która może nas zadowolić.

Wybór konkretnego rozwiązania może tutaj się ograniczać zarówno do najprostszego rozwiązania jakim są soundbary w asyście telewizora, ale także bardziej rozbudowane zestawy składające się z amplitunera, które powodują, że nasze kino pozwoli nam się przenieść w sam środek akcji.

Oczywiście w przypadku bardziej rozbudowanych systemów liczba kanałów może osiągać spore wartości i w zależności od naszych warunków mieszkaniowych rozwinąć się do bardziej zaawansowanych konfiguracji jak AURO 3D, czy też ATMOS.

Pod kątem tego także czy posiadamy większą powierzchnię, czy też chcielibyśmy, aby nasz zestaw audio nie zajmował nam całego salonu możemy wybierać także (w obrębie standardowych zestawów 5.1) pośród zarówno małych i bardziej filigranowych kolumn jak i klasycznych kolumn podłogowych, które pozwolą nam na uzyskanie lepszej jakości dźwięku.

Pozdrawiamy,

Zespół S4Home | Stanisław Tomera

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej...

Masz pytania dotyczące produktu?

Nie możesz się zdecydować?

Przetestuj we własnym domu, zanim dokonasz zakupu.
Czytaj szczegóły jak działa nasza wypożyczalnia sprzętu audio

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.