Jak skompletować zestaw stereo?

Jaki zestaw stereo wybrać?

Pytanie na ogół wydaje się być dosyć proste z racji małej ilości elementów w tego rodzaju systemach audio patrząc poprzez pryzmat systemów kina domowego, ale czy na pewno? Nie od końca, ponieważ finalnych rozwiązań oraz koncepcji jest dosyć sporo. System audio może być minimalistyczny, a zarazem może być czymś wyjątkowym w pomieszczeniu nawet i wizualnie.

Podstawowe pytanie na samym początku, które powinno się pojawić to przede wszystkim jakie są oczekiwania wobec konkretnego systemu audio oraz jakie środki finansowe drogi czytelniku chciałbyś przeznaczyć na ten zakup? Może być to system aktywny, który będzie ograniczał znacznie ilość elementów oraz przewodów przez co wypadnie zdecydowanie bardziej minimalistycznie, a może być to system dzielony, który będzie składać się z większej ilości elementów, aczkolwiek idąc tym tropem otwiera nam się droga dzięki, której znacznie łatwiej będzie Ci dobrać optymalnie brzmienie dla Ciebie.

Kolejną kwestią jest jakość dźwięku jakiej finalnie wszyscy oczekujemy. W tym przypadku budżet jest ważnym aspektem, ponieważ to on w jakimś stopniu określa na jaką finalnie jakość jesteśmy wstanie sobie pozwolić. Wiadomo sam aspekt pieniężny nie jest najważniejszy, ponieważ wybór nawet najdroższego systemu audio nie daje gwarancji na to, że ta konkretna charakterystyka brzmienia finalnie przypadnie do gustu.

W tym momencie warto skonsultować się z salonem audio, który wstępnie może określić w którym kierunku należy rozpocząć poszukiwania i na jakie elementy warto zwrócić uwagę. Jeśli jesteś już zdecydowany i masz wybrane konkretne typy oraz zestawienia, warto pomyśleć o odsłuchu w salonie audio, dzięki któremu można sprawdzić czy właśnie te konkretne brzmienie przypada Ci do gustu.

Jeśli barwa brzmienia nam odpowiada to kolejnym aspektem jest, czy aby na pewno jakość oraz czystość dźwięku jest na odpowiednim, wystarczającym poziomie. Zalecam osobiście sprawdzenie droższych systemów audio, by zapoznać się z różnicami, które panują w różnych przedziałach cenowych.

Jakie parametry wziąć pod uwagę kompletując sprzęt audio?

Najważniejszym elementem całego systemu są kolumny głośnikowe i tutaj pojawia się pytanie jakie wybrać? Przede wszystkim wybór powinien być oparty o metraż pomieszczenia, czyli jeśli dysponujemy małym pomieszczeniem do około 20m2 to można spokojnie popatrzeć na modele podstawkowe, ale i również podłogowe. Sam w sobie parametr 20m2 jest oczywiście przybliżony, i nie jest ścisłym wyznacznikiem, ponieważ na rynku występują kolumny podstawkowe, które generują mniej jak i więcej niskich częstotliwości, a te które potrafią wygenerować ich więcej oczywiście mają większy potencjał do grania na większych powierzchniach.

Jeśli jednak dysponujemy metrażem znacznie większym niż 20m2 czyli np: 50, 70 lub więcej, to koniecznym wyborem będą kolumny podłogowe z racji większej skuteczności, większej liczby przetworników, oraz większego litrażu obudowy. Takowe rozwiązania są w stanie znacznie lepiej poradzić sobie na tak dużych powierzchniach. W sytuacjach kryzysowych, zawsze można dołożyć dodatkowy subwoofer bądź nawet dwa, by wspomóc kolumny frontowe i finalnie móc wygenerować prawidłowe ciśnienie na basie w danym pomieszczeniu.

Drugim aspektem, który warto poruszyć to oczywiście odpowiednia moc wzmacniacza w stosunku do konkretnych kolumn które wybraliśmy. W tym przypadku znacznie lepiej kupić elektronikę, która będzie miała większy zapas mocy, ponieważ przy jej naddatku możemy być spokojni o prawidłowe wysterowanie kolumn. W momencie kiedy jednak wzmacniacz będzie za słaby, brzmienie znacznie straci na jakości, a linia basowa będzie brzmiała mniej satysfakcjonująco czyli mówiąc wprost straci na głębi oraz wydźwięku. W aktualnych czasach producenci kolumn wychodzą klientowi na przeciw i by ułatwić dobór elektroniki do danego modelu, podają w specyfikacji zakres mocy pomiędzy którym kolumna będzie prawidłowo wysterowana, aczkolwiek z góry można napisać wprost, że jeśli trzymamy się tej górnej granicy prawidłowego wysterowania, którą podaje nam producent, w ten czas kolumny odwdzięczą się znacznie lepszą barwą oraz jakością brzmienia w postaci lepiej dociążonego dołu, lepszej separacji instrumentów, oraz lepszego nasycenia, a najdrobniejsze szczegóły będą znacznie wyraźniej słyszalne.

Zestaw stereo

Trzecim ważnym aspektem jest przede wszystkim funkcjonalność systemu, czyli w skrócie określenie się z czego będziemy odtwarzać muzykę, czy to będzie odtwarzacz CD bądź gramofon, czy planujemy budować system stereo, który w przyszłości będzie rozbudowywany o multiroom i wiele, wiele innych. W tym podpunkcie nie wymieniam wszystkich rzeczy, które należy wziąć pod uwagę, bo jest ich na prawdę sporo, ale pragnę nakreślić Ciebie drogi czytelniku by w tej chwili spróbować wstępnie określić się, czego będziemy wymagać i potrzebować od zakupionego systemu stereo. W dalszej części poradnika wymienię poszczególne elementy systemu, źródła sygnału, oraz okablowanie i akcesoria, a na podstawie tego myślę, że spokojnie można określić swój indywidualny zakres potrzeb co do całego systemu audio.

Z jakich elementów składają się systemy stereo?

Każdy system stereo składa się z kilku podstawowych elementów, czyli z pary kolumn głośnikowych z których to oczywiście generują się fale dźwiękowe, końcówki mocy, która ma za zadanie napędzić kolumny głośnikowe, oraz przedwzmacniacza, który to steruje wszystkimi wyjściami/wejściami audio oraz poziomem głośności. Z tych trzech elementów składa się podstawowy klasyczny system stereofoniczny.

Oprócz tego należy pamiętać, że do finalnego odsłuchu będzie potrzebne jakieś źródło sygnału, a w tym przypadku wybór jest dla każdego indywidualny z racji potrzeb oraz oczekiwań, które to różnią się u każdego więc mogą być to elementy takie jak: odtwarzacze płyt kompaktowych, które to odtwarzają płyty CD, adaptery gramofonowe do odtwarzania winylowych płyt, odtwarzacze sieciowe (Spotify, Tidal) itp. Elementem alternatywnym oczywiści może być subwoofer, który to zawsze można dołożyć do każdego system stereofonicznego.

Po wybraniu kolumn głośnikowych oraz elektronik audio, by Wasze domowe hi fi mogło prawidłowo działać, należy pamiętać o odpowiednim okablowaniu takim jak przewody głośnikowe, kable sygnałowe cyfrowe jak i analogowe oraz przewody zasilające, aczkolwiek te ostatnie nie są obowiązkowe przy pierwszych zakupach, ponieważ w opakowaniach zawsze są dołączone przewody zasilające, jednakże o słabych parametrach i słabym ekranowaniu.

Dobry sprzęt audio musi być gdzieś ulokowany i o ile kolumny głośnikowe stoją na podłodze, a podstawki powinny mieć swoje standy, to elementy takie jak wzmacniacze zintegrowane, odtwarzacze CD oraz inne elektroniki audio muszą mieć swoje miejsce, gdzie fizycznie będą się znajdować. Istnieje wiele producentów, którzy świadczą swoje usługi w temacie stolarstwa dla miłośników muzyki i robią na zamówienie specjalistyczne stoliki audio, które to eliminują drgania oraz odseparowywują owe elektroniki od siebie, oprócz tego w ofertach tych firm można znaleźć standy głośnikowe, oraz platformy dedykowane pod kolumny małogabarytowe, które to nie przenoszą drgań chociażby na szafkę RTV, na której takowe podstawki często stoją.

Jaką elektronikę wybrać do mojego systemu audio?

W temacie wyboru elektroniki, myślę że można to podzielić na dwie kategorię od który to powinien zacząć się wybór. A więc przechodząc do rzeczy, pytanie zasadnicze jest czy chcemy kupić elektronikę która będzie składać się z jednego elementu i wypadnie w naszym otoczeniu domowym minimalistycznie, czy idziemy w klasyczny system stereo, który składać się z kilku elektronik? Poniżej objaśnię trzy podstawowe typy elektronik na które warto zwrócić uwagę.

1. Wzmacniacz zintegrowany

Wzmacniacz zintegrowany to tak naprawdę nic innego jak połączone ze sobą dwa podzespoły czyli końcówka mocy oraz przedwzmacniacz. Te dwa wspomniane elementy scalone w jednej obudowie tworzą wzmacniacz zintegrowany. Wzmacniaczem zintegrowanym mogą być również wzmacniacze lampowe, hybrydowe oraz cyfrowe.

Elementem dodatkowym do wzmacniaczy często zdarza się przetwornik DAC czyli w pełnej nazwie przetwornik analogowo cyfrowy, który to ma za zadanie przekształcić sygnał cyfrowy na sygnał analogowy.

Zdarza się również, że klasyczny wzmacniacz zintegrowany posiada wbudowany odtwarzacz sieciowy, aczkolwiek jest to rzadkość, przy czym u producentów na tą chwilę pojawiają się takie pojedyncze modele w ofercie.

Amplituner stereofoniczny

2. Amplitunery stereo

Amplitunery stereo to tak naprawdę nic innego jak klasyczny wzmacniacz zintegrowany, który dodatkowo posiada wbudowany tuner radiowy, poprzez który do nazwy ampli zostaje dołożone słowo tuner. Jest to takie wytłumaczenie w prostej formie słowa amplituner.

W przypadku amplitunerów stereofonicznych, na przestrzeni kilku lat, standardem w ich wyposażeniu stała się DAC oraz funkcjonalność sieciowa czyli tak zwanie Spotify, Tidal oraz inne platformy strimingujące wraz z radiem internetowym na pokładzie. Oprócz tego wychodziły również modele, które posiadały płytę HDMI, aczkolwiek taka funkcjonalność występowała w niewielu modelach.

Podsumowując, amplituner stereo to taka elektronika którą stawiamy na półce i możemy od startu cieszyć się muzyką, która płynie z wbudowanych różnych źródeł, która nadal zajmuje niewielką powierzchnię z racji iż jest to nadal jedna elektronika, aczkolwiek w tym przypadku najczęściej ta funkcjonalność, którą prezentuje owa elektronika przekłada się nie co kosztem jakości dźwięku.

Amplitunery stereo w hierarchii prezentują słabszą jakość dźwięku od klasycznych wzmacniaczy, oraz systemów dzielonych i zazwyczaj są wybierane w momencie kiedy klient potrzebuje zoptymalizować liczbę urządzeń oraz nie przykłada znacznej uwagi do jakości finalnego dźwięku.

3. Systemy dzielone (przedwzmacniacz + końcówka mocy)

W trzecim podpunkcie pod lupę bierzemy systemy dzielone czyli te, które w hierarchii wypadają najlepiej jakościowo z racji, że sekcja przedwzmacniacza jest oddzielona od sekcji zasilania co w znacznym stopniu ogranicza poziom zniekształceń, ale to nie tylko jeden powód który wpływa na tą jakość.

System dzielony składa się z kilku elementów czyli końcówka mocy plus przedwzmacniacz, który może posiadać wbudowany DAC lub może on być też w osobnej obudowie. Do tego przychodzi źródło sygnału, które również jest w osobnym elemencie, dzięki czemu na całą barwę brzmienia składa się znacznie więcej elementów, przez co finalny klient ma znacznie większe pole do korygowania finalnej barwy brzmienia jaką system przedstawia w finalnym wydźwięku. W systemach hi-end możemy zauważyć jeszcze inną opcję, czyli system zbudowany na zasadzie dwóch monobloków, które to są bardziej wydajne i zasilają każdą kolumnę pojedynczo.

Takowe rozwiązania plasują się w wyższych budżetach i decydując się na taki zakup trzeba liczyć się z faktem, iż całkowity koszt zakupu wszystkich elementów wyjdzie znacznie więcej, niż w przypadku amplitunera stereo bądź klasycznego wzmacniacza zintegrowanego.

Oprócz powyższych elementów należy pamiętać, że użytkownik kupujący takowy sprzęt będzie potrzebować szereg kabli sygnałowych, a w tym przewodwy głośnikowe analogowe, optyczne lub coaxialne, przez co finalna cena na pewno będzie znacznie wyższa.

Jakie kolumny wybrać aby cieszyć się sprzętem audio?

W klasycznym zestawie stereo tak jak już wcześniej pisałem powinny znaleźć się takie elementy jak kolumny głośnikowe plus wzmacniacz z funkcją sterowania, ale takowe zestawienie można interpretować na dwa różne sposoby, które warto poruszyć oraz wymienić w osobnych podpunktach. Zestaw stereo może być aktywny ale i również pasywny, i tutaj pomiędzy tymi dwoma zachodzi spora różnica którą postaram opisać się poniżej:

1. Kolumny aktywne

Kolumny aktywne to takie które posiadają wbudowany wzmacniacz, bezpośrednio w obudowę kolumny, a co za tym idzie, pozbywamy się w ten czas klasycznej jednostki zasilania z szafki RTV, przez co takowy system zajmuje znacząco mniej miejsca. To że takowy system zajmuje mało miejsca nie zmienia faktu dobrej jakości jaką może nam zaoferować a stosunek jakości do ceny również w tym przypadku może być na bardzo wysokim poziomie, wszystko zależy od danego producenta oraz konkretnego modelu.

Dla kogo takie rozwiązanie jest przeznaczone? Przede wszystkim dla osób, które cenią sobie minimalizm i nie mają możliwości ulokowania klasycznego zestawu u siebie w domu/pomieszczeniu. Rozwiązanie z kolumnami aktywnymi ratuje również klientów, którzy nie mają możliwości puszczenia okablowania głośnikowego, aczkolwiek trzeba pamiętać o jednym, że aktywne rozwiązanie zawsze potrzebuje dostępu do gniazda elektrycznego, ponieważ bez zasilania niestety nie za działa.

2. Kolumny pasywne

W tym podpunkcie sytuacja jest dosyć prosta, ponieważ kolumny pasywne to w zasadzie wszystkie, które potrzebują zewnętrznego zasilania w postaci końcówki mocy, monobloków lub wzmacniacza zintegrowanego.

Rodzaje kolumn głośnikowych i ich przeznaczenie.

To jaki zestaw stereo wybierzemy, a dokładniej rodzaj kolumn głośnikowy opiera się na kilku ważnych aspektach, przede wszystkim wielkość metrażu oraz barwa dźwięku jaką dana para prezentuje. Drugą kwestią jest fakt, iż na finalny wybór również w jakimś stopniu wpływa akustyka pomieszczenia, aczkolwiek jest to temat bardzo rozległy, o którym na pewno znajdziecie informację w naszym innym poradniku. Poniżej w krótkich opisach postaram się streścić oraz przedstawić kilka typów kolumn głośnikowych oraz to gdzie najczęściej mają swoje zastosowanie.

1. Kolumny podstawkowe

Kolumna podstawkowa jak sama nazwa wskazuje powinna być ulokowana na podstawkach, szafkach RTV, komodach itp., aczkolwiek na takiej wysokości jaką zaleca producent by jej brzmienie nie było zaburzone. Gdy kolumna znajduje się za nisko bądź za wysoko całe pasmo przenoszenia może być na tyle mocno zaburzone, że finalnie słuchacz będzie odczuwał znacznie braki w niektórych zakresach częstotliwości, a tego raczej każdy chciałby uniknąć.

Najczęściej tego typu kolumny mają zastosowanie w mniejszych pomieszczeniach oraz mini systemach audio. Głównym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu kolumn jest wielkość pomieszczenia, ponieważ w przypadku większych metrażów nawet system za kilkadziesiąt tysięcy, może okazać się nietrafionym wyborem.

2. Kolumny podłogowe

Jest to najpopularniejszy typ kolumn w wyborze przez klientów do domu/mieszkania, z racji iż nie potrzebuje dodatkowych elementów by móc grać prawidłowo, ja np: kolumny małogabarytowe i radzą sobie świetnie w przypadku większych metraży pomieszczeń. Dużym plusem dla tego typu rozwiązania jest fakt, że kolumny podłogowe to dla większości spory kawałek mebli, który dopełnia oraz upiększa wnętrza domowe.

W kwestii kolumn podłogowych oczywiście ważnym aspektem jest ich brzmienie, a na nie składa się cała konstrukcja: wielkość i liczba przetworników, okablowanie, strojenie zwrotnicy, litraż obudowy oraz typ konstrukcji. Na runku audio jest wiele przypadków, gdzie głośniki podłogowe mogą grać równie szczupło na basie jak i podstawki, więc napiszę to wprost, wielkość kolumny nie daje użytkownikowi gwarancji, że dany model kolumn prawidłowo wypełni pomieszczenie dźwiękiem, w tym przypadku najlepiej zasięgnąć porady specjalisty czyli udać się do salonu audio.

Kolumny podłogowe

3. Kolumny aktywne

Temat był już stricte poruszany w tym poradniku, aczkolwiek przedstawię w skrócie jeszcze raz najważniejsze informację w tym temacie. System aktywny daje użytkownikowi sporo komfortu ponieważ wybierając takową opcję nie trzeba martwić się kwestią dodatkowego wzmacniacza, ponieważ są już one wbudowane w obudowę kolumny.

Plusem tego rozwiązania jest również minimalizm gdzie finalnie kupujący dostaje dwie kolumny, które to zasilane są z gniazda elektrycznego 230V. W ten czas nie ma żadnego okablowania głośnikowego, które w przypadku klasycznych systemów audio musi być poprowadzone od wzmacniacza do kolumny.

4. Kolumny instalacyjne

Temat coraz bardziej popularny w szczególności u architektów z racji minimalistycznego rozwiązania, które można uzyskać, używając tego typu kolumny. Przy pomocy kolumn instalacyjnych, można zbudować tak naprawdę każdy system audio. Może to być klasyczne stereo, kino domowe jak i również system multiroom.

Warto wspomnieć, że takowe rozwiązania wypadają bardzo estetycznie pod kątem wizualnym, ponieważ można je ukryć w ścianach czy ewentualnie w suficie. Nie każdy ma miejsce na klasyczne kolumny podłogowe lub też podstawki dlatego siłą rzeczy kolumny instalacyjne potrafią rozwiązać takowy problem, ponieważ zajmują bardzo mało miejsce, gdzie zazwyczaj miejsca ich montażu nie zabierają powierzchni użytkowej.

5. Subwoofer

W klasycznym systemie audio, również coraz częściej pojawiają się temat dołożenia subwoofera, i nie jest to nic złego, ponieważ oczekiwania oraz preferencje dla każdego klienta są różne, dlatego w przypadku kiedy słuchaczowi brakuje rzeczywiście tych niskich rejestrów warto wspomóc się takowym rozwiązaniem.

W dzisiejszych czasach producenci sprzętu audio, posiadają w swoich ofertach subwoofery dedykowane do systemów stereofonicznych, które to są wyposażone w nowoczesne technologie, a co za tym idzie, cechuje je szybkość oraz lepsza dynamika w porównaniu do rozwiązań kinowych. Warto też wspomnieć, że takowe rozwiązania za pomocą bluetooth, można ustawić w dowolnym miejscu, jedynym warunkiem jest zakup modułów bezprzewodowych, które to oczywiście są w ofertach producentów.

Rodzaje źródła sygnału, co wybrać?

Każdy zestaw stereo by móc odtwarzać muzykę potrzebuje źródła sygnału, a tu pojawia się mały dylemat co aktualnie wybrać? W dzisiejszych czasach jest wiele opcji aczkolwiek najpopularniejszą są serwisy strumieniowe takie jak Spotify, Tidal, Qobuz, Deezer, Apple Music i wiele innych.

Jest to forma, która pozwala na dostęp do sporej bazy muzycznej, za niewielki abonament, który to co miesięcznie trzeba odprowadzać do producenta. Oprócz streamingu jest jeszcze kilka opcji o których warto wspomnieć, a są to między innymi: Odtwarzacz CD, Gramofon, radio FM/AM, DAB+, PC, pliki audio odtwarzane z przenośnych pamięci oraz sieci, itp.

1. Odtwarzacz CD

Oprócz streamingu o którym to już wcześniej pisałem, warto również wspomnieć o odtwarzaczach CD, które to kilkanaście lat temu, królowały na rynkach światowych ciesząc się najlepszą sprzedażą bardzo długi okres czasu. Do tej pory odtwarzacze CD cieszą się świetną sprzedażą, i goszczą na co dzień w domowych systemach audio.

W tym podpunkcie warto również wspomnieć, że można kupić klasyczny odtwarza CD, który posiada wbudowanego przetwornika cyfrowo-analogowego, aczkolwiek można też kupić sam transport CD, a takowy sprzęt nie posiada DAC (przykład odtwarzacza CD bez DAC: Roksan Attessa)

2. Gramofon

W tym wypadku płyty winylowe to element nieodłączony do odtwarzania muzyki. Gramofon czyli tak zwany klasyk ponownie wraca do łask, i coraz większe grono klientów decyduje się właśnie na tak zwane brzmienie analogowe . Skąd taki zachwyt na nowo gramofonami? Po pierwsze kojarzą się z jakością, po drugie świetnie wyglądają, po trzecie między słuchaczem a adapterem zachodzi mały rytuał, a polega on na tym, że trzeba wyciągnąć płytę, przetrzeć ją z kurzu, położyć na talerzu, który umiejscowiony jest na plincie, a następnie opuścić ramię. Po wykonaniu tych wszystkich kroków można usiąść w swoim domowym fotelu i cieszyć się jakością brzmienia jakie potrafi oddać gramofon.

3. Odtwarzacz sieciowy

Najpopularniejsza i najwygodniejsza forma streamingu XXI wieku. Cieszy się popularnością z racji ogromnej bazy utworów dostępnych od ręki poprzez smartfon, tablet oraz komputer. Koszt słuchania muzyki w taki sposób różni się w zależności jaką platformę wybierzemy i na jaką finalnie jakość dźwięku się zdecydujemy.

4. Radio FM/AM oraz DAB+

W tym podpunkcie wydaje mi się, że wiele nie trzeba tłumaczyć ani pisać. Radio od dziesiątek lat towarzyszy nam w życiu codziennym czy to w pracy, domu lub w samochodzie. Jedynie o czym sądzę, że warto wspomnieć to technologia DAB+, która to pozwala nadawać radio w formie cyfrowej a co za tym idzie jakość dźwięku wypada znacznie lepiej niż w przypadku klasycznego radia FM.

Z ciekawostek oprócz możliwości przesyłania samego dźwięku, radio DAB+ pozwala na przesyłanie opisów, obrazów oraz informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.

5. Komputer/laptop

Popularna forma przewodowego przesyłu sygnału za pomocą okablowania USB A-B, optycznego lub HDMI. Za pomocą komputera możemy przesyłać dźwięk z dowolnych źródeł czy to z dysku, pamięci przenośnych z sieci oraz z platform streamingowych jak w przypadku odtwarzacza sieciowego.

Jakie okablowanie potrzebuje?

Każdy klient chce się cieszyć nowo zakupionym sprzętem audio, aczkolwiek by mógł on prawidłowo działać potrzebne będzie dokupienie odpowiedniego okablowania

1. Kabel głośnikowy

Okablowanie głośnikowe ma za zadanie przesyłać sygnał wysokopoziomowy od wzmacniacza do głośnika lub kolumny głośnikowej. Kabel głośnikowy przeważnie składa się z dwóch lub więcej przewodników elektrycznych, indywidualnie izolowanych od siebie. W świecie rzeczywistym najczęściej oznaczony jest dwoma kolorami, + (plus) czerwonym oraz - (minus) czarnym lub białym.

Kable sygnałowe czyli głośnikowe, wykonane są z miedzi, aczkolwiek są też przypadki w których przewodnik miedziany pokryty jest srebrem co w finalnej daje inną barwę brzmienia. Najczęściej spotykane są o średnicy od 1.0m2 do aż 6.0m2. Optymalnym rozwiązaniem najczęściej spotykany jest wybór przewodu o średnicy około 2.5mm2. Oczywiście jakość brzmienia w przypadków różnych modeli przewodów będzie różna z racji, iż posiadają różne technologie, a co za tym idzie: różne ekranowanie, oraz różną jakość przewodnika.

Terminale głośnikowe

2. Analogowe RCA

Okablowanie RCA czyli jedno z najbardziej popularnych połączeń analogowych, bazuje na dwóch osobnych przewodach, prawym i lewym, które to w finalnym odbierze przesyłają sygnał stereofoniczny. Wtyczki RCA noszą również potoczną nawze "cinch", które to wywodzi się z języka hiszpańskiego. Tego typu połączenie korzysta z sygnału niesymetrycznego, a budowa wtyku RCA wygląda następująco, w środkowej części znajduje się pin sygnałowy, a na zewnątrz jest poprowadzona masa.

3. HDMI

Przewody HDMI najczęściej stosowane są w przypadku zestawów kina domowego, ale mają również zastosowanie w amplitunerach stereofonicznych, w momencie kiedy chcemy oprócz dźwięku przesyłać również obraz oraz treści informacyjne.

HDMI również często spotyka się w przesyłaniu sygnału w droższych odtwarzaczach sieciowych, ponieważ ta forma pozwala na przesył sygnału wysokiej jakości dźwięku.

4. Coaxial

Przewód coaxialny zwany również kablem koncentrycznym jest to typ kabla, który ma za zadanie przesyłać sygnał cyfrowy w formie impulsu elektrycznego pomiędzy urządzeniami. Stosowany jest równie często jak przewód optyczny, aczkolwiek jest to typ połączenia, który jest znacznie bardziej podatny na zakłócenia elektromagnetyczne, aczkolwiek posiada większą przepustowość. Warto wspomnieć, iż owy przewód najczęściej stosowany jest w przypadku krótkich odległości

Przewód optyczny to rodzaj przewodu, który służy do cyfrowego przesyłania sygnału dźwiękowego, zwany jest również potocznie światłowodem. Działa na zasadzie przesyłania fal świetlnych, i dobrze sprawdza się w przypadku dłuższych odległości.

Do budowy żyły przewodzącej światło stosuje się najczęściej tworzywo sztuczne w przypadku tańszych opcji oraz włókno szklane w przypadku droższych modeli okablowania. Przewód ten jest zdecydowanie bardziej odporny na zakłócenia, niż w przypadku okablowania coaxialnego.

6. Przewody zasilające

Jako dopieszczenie systemu stereofonicznego, kliencie często zmieniają klasyczne okablowanie zasilające na lepsze modele, które to zdecydowanie lepiej radzą sobie zakłóceniami elektromagnetycznymi poprzez lepsze ekranowanie żył oraz całego przewodu. Warto wiedzieć, że przewód elektryczny to w jakimś stopniu antena, która jest w stanie zbierać różnego rodzaju fale elekromagnetyczne z otoczenia.

Cała temat z przewodami zasilającymi jest dość mocno kontrowersyjny z racji mniejszego lub większego wpływu danych kabli na poszczególne systemy, w szczególności w niższym przedziale cenowym, trzeba jednak pamiętać, że jest to tak zwane dopieszczanie kompletnego systemu, które oczywiście w jakimś stopniu zmienia barwę brzmienia, aczkolwiek nie w takim stopniu jak wzmacniacz, kolumny bądź źródło, a same zmiany są kosmetyczne.

Co do samego zakupu myślę, że jak najbardziej warto inwestować w tego typu produkty ponieważ poprawiają one finalnie brzmienie, aczkolwiek dobór takiego okablowania powinien być w jakimś stopniu proporcjonalny do ceny za resztę systemu, ponieważ trzeba mieć na uwadze, że jednym kablem nie zmienimy i nie poprawimy brzmienia diametralnie o 180 stopni.

Jakie akcesoria wybrać?

Producenci sprzętu audio, w swoich ofertach, oprócz sprzęt kolumn i okablowania, mają w swoich ofertach szereg różnych akcesoriów, o których to warto wspomnieć. Jest to tak zwane dopieszczanie gotowego już systemu audio.

Listwa zasilająca

Kolejnym elementem, który dopieszcza domowe systemy audio jest listwa zasilająca, z możliwością filtrowania. Takowe rozwiązanie ma ściśle określone zadanie, umożliwia filtrowanie zakłóceń z sieci elektrycznej, które to często dają o sobie znać przy codziennym odsłuchu. By uniknąć niechcianych dźwięków, które wydobywają się z kolumn głośnikowych, producenci wychodzą na przeciw oczekiwaniom klientów, i udostępniają w swoich ofertach takowe rozwiązania.

Dobry system audio, powinien posiadać taki element jak listwę filtrującą, ponieważ jest ona w stanie dosyć dobrze oczyścić dźwięk wydobywający się z kolumn, przy czym czystość dźwięku wzmaga się na znacznie wyższy poziom, aczkolwiek w każdym systemie stereo zmiana będzie zauważalna w większym lub mniejszym stopniu.

W przypadku mocnej końcówki mocy, lub systemie składającym się monobloków o dużym poborze energii należy sprawdzić przepustowość listwy filtrującej, a dokładnie pisząc w stanie jest przekazać mocy z gniazda elektrycznego.

Przetwornik cyfrowo analogowy

Przetwornik cyfrowo analogowy w skrócie nazywany DAC, to urządzenia, które ma za zadanie przetworzyć sygnał z postaci cyfrowej (PCM) czyli zwanie potocznie zero-jedynkowej, na sygnał analogowy. Stosowany jest w momencie kiedy użytkownik chce przekonwertować sygnał z dowolnego źródła cyfrowego na dźwięk wydobywający się z głośników.

Wzmacniacz stereo

Podsumowanie

Odpowiadając na główne pytanie postawione w tekście artykułu, jak skompletować zestaw stereo, ciężko jednoznacznie wskazać konkretną drogę wyboru, ponieważ na finalny wybór składa się bardzo dużo elementów toru audio, a przypominam i pragnę w tym momencie podkreślić, iż dla każdego klienta/użytkownika, wybór domowego hi fi jest indywidualną kwestią. Każdy ma inne potrzeby i każdy z osobna inaczej odbieraj dźwięk.

Specjaliści audio, bardzo dobrze znają temat wyboru sprzętu, a dokładnie jak to wygląa i wiedzą, że finalny wybór często opiera się na podstawie odsłuchu w salonie, gdzie klient może sprawdzić sobie brzmienie konkretnego zestawienie, które go interesuje. Je ze swojej strony pragnę podkreślić, że same opieranie się na artykułach audio bądź na wiedzy innych użytkowników z forum czy to znajomych, może okazać się w większości przypadków błędne, ponieważ te same brzmienie, które to podoba się Kowalskiemu, może okazać się dla nas totalną porażką z racji innych preferencji odsłuchowych.