Jaki soundbar kupić?
Autor:      24/07/2023 12:22:06     Poradnik , Kino domowe , Soundbary    Comments 0
Jaki soundbar kupić?

Soundbar to rozwiązanie najbardziej odpowiadające funkcjonalnie, oraz brzmieniowo zestawom kinowym. Oferują przy tym przyzwoitą jakość dźwięku podczas oglądania filmów, aczkolwiek do słuchania muzyki również bywają wykorzystywane. Należy się w ich kontekście nastawić na to, że będzie to kompromis w stosunku do rozwiązań jak zestaw kina domowego, czy zestaw audio.

Uzyskanie dźwięku przestrzennego jest możliwe z pomocą głośników wbudowanych w belkę. Najczęściej jest ich kilka, kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt i są skierowane w różne strony, dzięki czemu możemy wykreować wirtualny dźwięk przestrzenny za pomocą odbić od ścian czy też powierzchni sufitu. Bywa, że całość wspierana jest przez bezprzewodowy subwoofer, który podczas oglądania filmów zapewnia odpowiednią ilość niskich tonów.

Bardziej zaawansowane modele posiadają szereg opcji pozwalających nam na właściwe dostosowanie naszej jednostki do pomieszczenia w czym pomaga np. funkcja adaptacji dźwięku. Pozwala nam to na lepsze wykorzystanie potencjału naszego urządzenia, ale także na skorygowanie minusów akustyki pomieszczenia.

W niniejszym poradniku postaramy się Państwu przybliżyć tematykę tych produktów, zastanowimy się jaki soundbar wybrać, oraz jakie aspekty są ważne podczas wyboru odpowiedniego rozwiązania.

Soundbar

Bezprzewodowy subwoofer oraz ilość głośników wbudowanych w belkę - co decyduje o jakości dźwięku naszego soundbara

"Listwa dźwiękowa"

Elementem zajmującym się obsługą dźwięku przestrzennego takiego jak najprostszy Dolby Pro Logic II, czy bardziej zaawansowane formaty Dolby ATMOS, czy DTS HD Master Audio jest belka dźwiękowa w której mamy wbudowane głośniki, oraz wszelkiego rodzaju porty (wejście optyczne, złącze HDMI itp) pozwalające na połączenie naszego soundbara z innymi urządzeniami jak odbiornik TV, odtwarzacz CD, czy też konsola Playstation, czy XBox.

To ona zapewnia nam dźwięk przestrzenny i decyduje o jakości dźwięku, a także pozwala na pobieżne określenie jaki soundbar wybrać.

Zewnętrzny subwoofer (głośnik niskotonowy)

Oprócz tego, że dobry soundbar ma do dyspozycji głośniki wbudowane w belkę to najczęściej posiada także bezprzewodowy subwoofer dający nam możliwość wsparcia naszych średnich i wysokich tonów bardzo dobrej jakości niskimi tonami co przekłada się na efekt finalny, czyli jakość dźwięku i komfort oglądania filmów, czy też podczas rozrywki gamingowej.

Połączenie pomiędzy zewnętrznym subwooferem może się odbywać poprzez technologię bluetooth, ale nie tylko. Także znanym rozwiązaniem jakie się pojawia w takich konfiguracjach jest sieć WiFi, ewentualnie komunikacja radiowa.

Dodatkowe głośniki zapewniające dźwięk przestrzenny

Jest to rozszerzenie występujące coraz częściej w bardziej zaawansowanych rozwiązaniach, dzięki czemu możemy wykreować, lub uzyskać jeszcze lepszej jakości brzmienie z konfiguracji jak Dolby ATMOS, Dolby Digital, czy DTS Digital Surround.

Mogą one występować zarówno w formie zasilanych bateryjnie głośników (w takiej sytuacji nie potrzebujemy w pobliżu gniazdka elektrycznego). Do producentów jacy są w stanie nam zaoferować taką opcję możemy zaliczyć np. markę JBL.

Druga opcja to opcja zasilana z gniazda 230V. W takiej sytuacji nasze głośniki tylne musimy mieć podłączone na stałe do sieci elektrycznej i takie rozwiązania oferują nam producenci jak np. Sonos, czy Yamaha, Denon. Rozwiązania stawiające na zbliżenie się do kina domowego pozwalają nam dodatkowe głośniki skierować w stronę słuchacza, dzięki czemu mogą zapewniać nam np. efekt dźwięku przestrzennego w znacznie lepszej jakości niż ma to miejsce w sytuacji posiadania wyłącznie "belki grającej" mającej nam to symulować. Wtedy mamy często do dyspozycji uchwyty pozwalające zrobić to nawet w formie powieszonych na ścianie. Musimy wtedy jednak pamiętać o tym, że na odpowiedniej wysokości musimy także zamontować gniazdka elektryczne.

Jak połączyć nasz soundbar z telewizorem i innymi mediami

W przypadku zdecydowania się na rozwiązanie jakim jest nowoczesny soundbar i chęci skomunikowania naszych wszystkich mediów z nim celem uzyskania nie tylko lepszych efektów podczas oglądania filmów, rozrywki gaming'owej, czy wykorzystać technologie dźwięku jakie nie są obsługiwane przez nasz odbiornik musimy go w odpowiedni sposób skomunikować. W poniższych podpunktach opiszemy dwie sytuacje jakie są możliwe, a także odpowiednio jak wygląda schemat prowadzenia kabli pomiędzy obydwoma urządzeniami.

Soundbar jako HUB łączący w sobie wszystkie media

Pierwszy sposób sprowadza się do tego, że to nasza belka staje się centrum zarządzania i wszystkie dodatkowe elementy jakie posiadamy łączymy z naszym soundbarem odpowiednim kablem w zależności od dostępnych wejść/ wyjść. W tej sytuacji wszystkie zewnętrzne urządzenia podłączamy do soundbara, a następnie pojedynczym przewodem następuje połączenie z ekranem telewizora.

Połączenie takie w 90% konfiguracji będzie się odbywało z pomocą kabla optycznego, lub jeżeli nasz soundbar posiada wyjście HDMI wspierające ARC (Audio Return Chanel) za pomocą kabla HDMI.

Rozwiązanie to posiada zarówno plusy jak i minusy. Plusem na pewno jest to, że skupiamy wszystkie urządzenia w jednym miejscu, zazwyczaj mamy możliwość sterowania głośnością zarówno telewizora jak i soundbara za pomocą pilota od naszego audio.

Podłączenie soundbara z telewizorem

Musimy pamiętać, że aby wykorzystywać bardziej rozbudowane formaty audio w postaci Dolby ATMOS, czy Dolby TrueHD jest to możliwe łącząc oba urządzenia kablem HDMI, co nie jest możliwe przy wykorzystaniu innych form komunikacji jak np. przewód optyczny. Jest to spowodowane tym, że takie rozwiązania jak technologie Dolby Atmos wymagają sporej przepustowości.

Kolejnym plusem jest fakt posiadania jednego przewodu pomiędzy naszym ekranem TV co w sytuacji kiedy decydujemy się na uchylne ramię, daje nam szansę na lepszą organizację i porządek za naszym odbiornikiem.

Minusy jakie mamy w tej konfiguracji to sporo okablowania jakie musimy doprowadzić do belki, przez co nie zawsze soundbar możemy zamontować, bo będzie to trudniejsze w przypadku kiedy kilka kabli będzie nam go dystansowało od powierzchni ściany.

Soundbar jako wyłącznie zewnętrzny głośnik telewizora - TV jako HUB

Zakładając taki typ rozwiązania, czyli soundbar jest wyłącznie zewnętrznym głośnikiem poprawiającym jakość dźwięku z wbudowanych w telewizor przetworników, pomiędzy naszym soundbarem a TV mamy wyłącznie jeden przewód i jest to kabel optyczny lub HDMI. Wtedy wszystkie urządzenie łączymy z naszym odbiornikiem telewizyjnym a nie soundbarem jak miało to miejsce w przypadku pierwszego rozwiązania.

Wtedy złącza HDMI (wejściowe) w belce nie są za bardzo wykorzystywane. Nasz ekran telewizora powinien być wyposażony w odpowiednią ilość wejść odpowiadającą ilości urządzeń jakie chcemy do niego podłączyć.

Plusem takiego rozwiązania jest znacznie łatwiejsza instalacja na ścianie naszego soundbara, natomiast minusem z kolei spora ilość okablowania pomiędzy naszym odbiornikiem TV zewnętrznymi źródłami.

Rodzaje soundbarów

Soundbar w postaci pojedynczego elementu

Jednym z typów rozwiązań jakie są dostępne na rynku to jednoelementowe soundbary przybierające postać zarówno płaskiego głośnika jaki możemy położyć na półce a na nim nasz odbiornik TV (płaskie rozwiązanie o głębokości większej niż 20 cm), jak i klasycznej belki grającej jaką wieszamy pod naszym ekranem telewizora.

Można tutaj wyróżnić zarówno aktywne jak i pasywne rozwiązania, aczkolwiek te drugie są rzadkością obecnie na rynku.

Decyzja o wyborze takiego jednoelementowego rozwiązania zdarza się znacznie rzadziej niż w przypadku opcji jaką jest soundbar z subwooferem, nie mniej jednak jako polepszenie jakości głośników telewizora nadal jest to rozwiązanie warte uwagi.

Soundbar wieloelementowy

Jest to rozszerzenie pierwszego punktu różniące się od niego tym, że mamy do czynienia w takim zestawieniu z subwooferem a czasem również z dodatkowymi głośnikami surround pozwalającymi na jeszcze lepsze stworzenie dźwięku przestrzennego.

Soundbar z subwooferem dodatkowo zwiększa nam pasmo przenoszenia dzięki czemu mamy większą ilość basu. Stąd też niemalże każdy ranking soundbarów traktuje takie rozwiązanie jako lepsze jeżeli są one w podobnym przedziale cenowym jak opcja jednoelementowa.

Z tego powodu jeżeli zastanawiamy się jaki soundbar wybrać a mamy miejsce na dodatkową kolumnę jaką jest subwoofer to warto iść w tym kierunku i wybrać bardziej rozbudowane rozwiązanie.

Funkcjonalność jaką posiadają soundbary

Dobry soundbar może się kojarzyć również ze sporą funkcjonalnością pozwalającą nam na nie tylko uzyskanie odpowiedniej jakości podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów dzięki obsłudze odpowiednich formatów audio, ale także wykorzystanie zaimplementowanych opcji jak łączność Bluetooth, wbudowane radio internetowe, obsługa serwisów muzycznych jak Spotify, czy Tidal, port USB, kalibracja dźwięku i inne. Bezprzewodowe odtwarzanie muzyki w sytuacji kiedy nie posiadamy tak sporej funkcjonalności jest możliwe po wyposażeniu się w dodatkowy moduł Bluetooth, lub odtwarzacz sieciowy.

Podobnie jest z możliwościami odłączenia głośników surround i wykorzystanie ich w taki sposób, aby cieszyć się znacznie lepszej jakości dźwiękiem przestrzennym, oraz osiągnąć np. efekt Dolby ATMOS, czy Dolby Digital Plus co oferuje np. JBL Bar 9.1.

Dodatkowo może się pojawić w takim zestawieniu dodatkowy głośnik niskotonowy dający nam znacznie lepsze efekty kina domowego.

Kto może spoglądać w kierunku soundbara

Aby odpowiedzieć na to pytanie na początku warto by było się zastanowić jakie są plusy i jakie minusy takiego rozwiązania. Oczywiście z założenia jest to rozwiązanie wykorzystywane jako prostsze kino domowe, aczkolwiek także klienci stosują go do słuchania muzyki, dlatego rozpatrywać będziemy go częściowo również pod tym kątem.

Plusy soundbarów

Plusy jakie posiadają soundbary

Kompaktowość

Jeżeli nasze warunki mieszkaniowe nie pozwalają na pójście w klasyczny zestaw kina domowego to z pomocą przychodzi nam soundbar. Głośniki wbudowane w belkę, to najprostsza wersja i najmniejsza z możliwych, która nie zajmie nam zbyt dużo miejsca, a może pomóc w poprawie jakości dźwięku płynącego obecnie z telewizora.

Nie mniej jednak należy się liczyć z tym, że nie będzie to na pewno opcja idealnie nadająca się do oglądania filmów, ponieważ niskich tonów nie będzie tutaj zbyt dużo (zazwyczaj, ponieważ są takie opcje jak Naim Muso, który jak na jednoelementowe rozwiązanie radzi sobie bardzo dobrze z basem, lub opcje z subwooferem, aczkolwiek jakość tego basu będzie znacznie słabsza niż z kolumny). Z tego też powodu warto zastanowić się nad tym, czy nie wygospodarujemy trochę jeszcze miejsca na oddzielny subwoofer. Nie musi on być w formie przewodowej, ponieważ na rynku jest sporo zestawów, które są sprzedawane od razu z bezprzewodowym subwooferem.

Samowystarczalność

Niemalże standardem stały się soundbary wyposażone od razu w jakieś funkcje zwiększające jego możliwości. Obecnie trudniej dokonać zakupu takiego urządzenia, które będzie wyłącznie posiadało wejścia na zewnętrzne źródła bez zaimplementowanych dodatkowych możliwości. Nie oznacza to oczywiście, że ich nie ma, ale są w mniejszości.

Jeżeli nie jesteśmy kinomaniakami, a zależy nam wyłącznie na poprawieniu jakości dźwięku głośników z TV, funkcjonalność może być dobrym determinantem wyboru określonego rozwiązania. Dobry soundbar w obecnych czasach posiada moduł Bluetooth, port USB, potrafi obsłużyć formaty jak Dolby Digital. Oczywiście nadal nie jest to najlepszy soundbar jaki możemy sobie wyobrazić, ponieważ w najbardziej rozbudowanych mamy już takie opcje jak automatyczna kalibracja, możliwość połączenia z bezprzewodowymi głośnikami surround, radio internetowe, czy też opcję dostępu do serwisów muzycznych takich jak Spotify, czy Tidal. Przeglądając ranking soundbarów możecie odnaleźć często także informację na temat funkcjonalności takich urządzeń.

Samowystarczalność właśnie polega na powyższym, czyli większość funkcji jest dostępna z poziomu urządzenia wyjętego z pudełka.

Cena

W przedziale cenowym soundbarów nie mamy za dużego wyboru klasycznych kin domowych, tak więc na pewno budżet w jakim są oferowane owe urządzenia jest niewątpliwym ich plusem. Otrzymujemy gotowe rozwiązanie dzięki któremu możemy polepszyć jakość dźwięku z naszych głośników telewizyjnych w kwocie w jakiej ciężko jest dokonać zakupu rozwiązania w typowej formie. Z tego też powodu jest to najłatwiejszy sposób na polepszenie jakości brzmienia naszego telewizora (oprócz kolumn aktywnych) i zapewnienie sobie często dodatkowych funkcjonalności.

Minusy soundbarów

Słabsza jakość dźwięku w porównaniu do klasycznego kina domowego

Soundbar zawsze będzie kompromisem do rozwiązania typu klasyczny zestaw audio, ponieważ jego pasmo przenoszenia najczęściej będzie znacznie węższe (w sytuacji posiadania wyłącznie jednoelementowego rozwiązania opartego o "belkę grającą"). Moc wyjściowa również będzie mniejsza niż klasycznego rozwiązania co będzie się także przekładało na jakość dźwięku w rozwiązaniach jak kino domowe.

Podobnie będzie się miała sprawa z efektem dźwięku przestrzennego, który znacznie ucierpi na takim rozwiązaniu. Jest to spowodowane tym, że zasada działania, wielkość przetworników, możliwość szerokiego rozstawienia to argumenty nie pomagające w uzyskaniu odpowiedniego efektu kina.

Mniejsza ilość wejść/ wyjść

Urządzenia takie jak soundbary z racji swojej kompaktowości niestety mają mniej powierzchni do zagospodarowania na wejścia oraz wyjścia. Nie zawsze oczywiście musi być ich na tyle mało, aby się okazało, że zabraknie nam jakiegoś portu do podłączenia naszego odtwarzacza Blu Ray, czy też strumieniowego, ale jednak pod kątem możliwości w niektórych przypadkach może to być jakiś problem. Do takich przypadków należeć będzie na pewno aspekt jaki opiszemy poniżej, czyli opcje rozbudowy.

Często brak możliwości rozbudowy systemu (upgrade'u brzmieniowego)

Mowa tutaj nie o szansie wykonania np. takiego połączenia jak soundbar do telewizora, czy soundbar z subwooferem, ale bardziej o polepszenie jakości dźwięku jaki otrzymujemy z samej belki będącej najsłabszym często elementem.

W takiej sytuacji kiedy posiadamy klasyczny zestaw kina domowego możemy wymienić kolumny, ewentualnie amplituner, czy też w bardziej purystycznych rozwiązaniach podzielić nawet amplituner na dwa elementy jakimi są procesor i dodatkowa końcówka mocy.

O ile obsługa Dolby, czy innych formatów dźwięku przestrzennego jest możliwa, o tyle samo ich odtwarzanie przez np. 4 głośniki (wliczając w to subwoofer).

Jaki soundbar wybrać?

Podsumowanie

Wybierając soundbar jako opcję mającą zagościć w naszym domu musimy brać pod uwagę, jego zarówno zalety jak i wady. Na szczęście tego typu sytuacja dotyczy w zasadzie każdego rozwiązania w dziedzinie audio i nie tylko.

Aspektów jakie mogą decydować o tym jaki soundbar wybrać dla siebie może być wiele, natomiast do najważniejszych można zaliczyć funkcjonalność (opcje sieciowe, moduł bluetooth, HDMI pozwalające łatwo podłączyć soundbar do telewizora, czy obsługa Dolby ATMOS), ale także wymiar belki, sposób mocowania, czy konfiguracja (z subwooferem, czy bez), moc wyjściowa.

Pomocą może być ranking soundbarów, aczkolwiek każdy tego typu wybór należy traktować indywidualnie i wziąć pod uwagę nasze preferencje czy warunki mieszkaniowe w jakich miałby on pracować.

Jeżeli chcielibyście doradztwa w tej sprawie to oczywiście zapraszamy Was do kontaktu z nami, chętnie pomożemy Wam w wyborze odpowiedniego rozwiązania będącego opcją typowo wyselekcjonowaną dla Was. W ofercie posiadamy soundbary w każdym przedziale cenowym, więc dla każdego postaramy się wybrać najlepszy soundbar odpowiadający jego oczekiwaniom.

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.