Co wybrać - kino domowe czy stereo?
Autor:      26/07/2021 16:53:13     Poradnik , Kino domowe , Stereo    Comments 0
Co wybrać - kino domowe czy stereo?

Jest to odwieczny dylemat i temat wielu wątków na forach, natomiast często pozostają one bez konkretnych odpowiedzi. Jak jednak uzyskać takową w bardzo prosty sposób? Jest jedno pytanie, które wystarczy sobie zadać na początku swojej przygody z wyborem kina domowego, aby sobie nieco ułatwić ten wybór, a mianowicie jakie będą proporcje muzyki (odsłuchu stereo lub wielokanałowych nagrań koncertowych) do oglądania filmów i które z nich jest dla nas priorytetem. 

Jeżeli będziemy na skrajach wartości, czyli przykładowo oglądanie filmów, czy też granie w gry na konsoli (efekty kinowe i w grach będą dla nas istotne) będzie wynosił 80% : 20% w stosunku do słuchania muzyki, to bez dwóch zdań powinniśmy pójść w stronę kina domowego, natomiast jeżeli będą odwrotne i to słuchanie muzyki będzie dla nas priorytetem, wtedy warto wybrać zestaw stereo.

Gorzej jeżeli jesteśmy gdzieś pośrodku, albo te proporcje są rzędu 55% : 45%, ponieważ wtedy zaczynają pojawiać się dylematy, czy na pewno jesteśmy w stanie zrezygnować z dźwięku wielokanałowego jaki daje nam kino domowe na korzyść lepszej jakości dźwięku muzyki w wydaniu stereo. 

Oczywiście jeżeli stawiamy na uniwersalność, korzystamy z różnych źródeł, to również tutaj warto spojrzeć w stronę amplitunera kina domowego. 

Kolejnym aspektem będzie miejsce, które nie pozostaje tutaj bez znaczenia, ponieważ nawet przy największych chęciach jeżeli miejsce nam nie pozwoli na zbudowanie kina domowego i tak będziemy musieli spojrzeć na systemy stereo, bądź kupić soundbar, który będzie słabszą, ale jednak alternatywą. Aby być może nieco ułatwić Wam wybór postaramy się Wam przedstawić po krótce jakie plusy daje jedno i drugie rozwiązanie.

Z czego składa się system kina domowego?

Typowy system kinowy zawiera 5 kolumn (kolumny frontowe, głośnik centralny, kolumny surround pozwalające osiągnąć dźwięk przestrzenny, oraz subwoofer dający możliwość uzyskania najniższych zakresów odpowiadających za efekty kinowe) i jest to najprostsza konfiguracja jaką możemy sobie sprawić, poza bardziej rozbudowanymi opcjami jak 7.1, 9.1, Dolby ATMOS, czy też AURO 3D. Oprócz samej konfiguracji głośników mamy do dyspozycji mnogość formatów audio obsługiwanych przez amplituner av i należą do nich między innymi Dolby Digital, DTS HD Master Audio, Dolby TrueHD. 

W kompletnym zestawie kina domowego mamy jeszcze elektronikę na którą składa się amplituner kina domowego, źródło dźwięku (najczęściej odtwarzacz Blu-Ray), a w wysokiej klasy systemach może się znaleźć jeszcze końcówka mocy podłączona do pre out, czy procesor kina.  

Nie będziemy tutaj opisywać wszystkich systemów w jakich jest zapisywany dźwięk, zrobimy to w innym poradniku, natomiast teraz skupimy się na ogółach. 

Kino czy stereo

Sama idea opiera się na tym, iż w przypadku kina domowego do każdej z kolumn mamy dedykowaną osobną ścieżkę, dzięki czemu otrzymujemy dźwięk przestrzenny otaczający nas z każdej strony w trakcie oglądania filmów. Aby to zasymulować i np. samolot przeleciał dookoła nas musi najpierw pojawić się w przykładowo kolumnie lewej frontowej, następnie w kolumnie centralnej itd. po kolei. 

Dzięki temu dźwięk dociera do nas z każdej strony i stajemy się niejako uczestnikiem akcji filmu, czy też gry. Dlatego też zestawy oparte na amplitunerze kina domowego są dla osób poświęcających swój czas na rozrywkę w formie oglądania seriali/ filmów np. z Netflixa, lub grania w gry na Playstation, czy Xbox.  

Na zakup systemu kina domowego możemy przeznaczyć od kwoty w granicach 4000 zł, do niemalże nieograniczonej, ponieważ górną granicą, jak się domyślacie, jest tylko wyobraźnia użytkownika. 

Wszystko zależy od tego jakiej jakości oczekujemy, na jakie rozwiązanie się nastawiamy, jak często z niego będziemy korzystali i jaką funkcjonalność ma on oferować, ponieważ jest to również temat bardzo szeroki. 

W klasycznych amplitunerach kina domowego możemy liczyć obecnie na pewno na wejścia HDMI, które są standardem, zazwyczaj dzięki nim da się skonfigurować całość w taki sposób, aby móc sterować głośnością za pomocą jednego pilota, jak i również aby nie było konieczności łączenia telewizora z kinem domowym dodatkowymi kablami. 

Oprócz tego, zazwyczaj od drugiego modelu mamy również w standardzie radio internetowe, Spotify i Tidal, czy też opcje streamingu audio po sieci Wi Fi, lub Bluetooth. Amplitunery z wyższej półki posiadają również wyjścia pre out, pozwalające na dodanie do zestawu końcówki mocy , bądź też rozszerzenie o wzmacniacz stereo mogący pracować w takim trybie, dzięki czemu jeżeli słuchasz muzyki jakość dźwięku będzie znacznie lepsza. 

Wymienione przeze mnie funkcje to tylko mały wycinek tego, co potrafi amplituner kina domowego, ale na pewno pod kątem funkcjonalności zazwyczaj możemy więcej w systemie wielokanałowym niż zestawie stereo. 

Zestaw stereo

Z czego składa się system stereo?

Co z systemami stereo? Otóż te rozwiązania stawiają przede wszystkim na jakość dźwięku w muzyce i w tej kwestii sprawdzają się idealnie, stąd też są bardziej predysponowane do odtwarzania na nich muzyki. 

Klasyczne rozwiązanie i najczęściej spotykane to wzmacniacz zintegrowany, oraz dwie kolumny podłogowe, lub też podstawkowe. W niektórych przypadkach i w zależności od użytkownika może się również pojawić subwoofer jako uzupełnienie i wsparcie dla sekcji niskotonowej, aczkolwiek nie jest on obligatoryjny jak w zestawie kina domowego. 

Powyższy przykład nie jest jedynym, ponieważ zestaw stereo może również być oparte na urządzeniach all-in-one, bądź też o amplituner stereofoniczny, które wzbogacą nasz system o radio internetowe i nie rzadko również o opcje streamingowe jak dostęp do Spotify, Tidal, czy Bluetooth, port USB itp. W bardziej rozbudowanych rozwiązaniach możemy również spotkać końcówki mocy zarówno stereofoniczne jak i monofoniczne, a jako źródło odtwarzacz strumieniowy, tuner, czy też gramofon. 

Skąd biorą się różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami i dlaczego w muzyce lepiej sprawdza się system audio zbudowany na komponentach stereo? Po pierwsze różnica wynika z mniejszej ilości kolumn, ale za to elektroniki zazwyczaj pojawia się nieco więcej, jednak nie zawsze. Możemy zbudować zestaw na wspomnianym urządzeniu all-in-one, który również będzie przyzwoity do odtwarzania muzyki, amplituner stereo, czy też wzmacniacz stereo, co będzie na pewno znacznie lepsze niż amplitunery kina domowego w tym kontekście. Funkcjonalnie niekoniecznie musi to być rozwiązanie oferujące mniej, aczkolwiek tutaj wszystko zależy od konkretnego systemu. 

Na jakość dźwięku wpływają tutaj znacznie lepsze podzespoły, z których są zbudowane wzmacniacze (między innymi wydajniejsze końcówki mocy wzmacniacza, wbudowane przetworniki cyfrowo analogowe, większej pojemności kondensatory itp.) czy też kolumny. W elektronice wynika to z czysto ekonomicznych przyczyn, a więc dzięki temu, iż nie mamy dodatkowych kilku dodatkowych odczepów głośnikowych, tylko możemy podłączyć kolumny stereo itd. producent może pozwolić sobie na zastosowanie lepszych komponentów (np. większej pojemności kondensatorów, wydajniejszego transformatora itd), co przekłada się na finalną jakość. 

W stereo jest to o tyle istotne, że za pomocą tylko dwóch kolumn musimy wykreować przestrzeń i bazę stereo, co w kinie domowym jest realizowane przez dodatkowe kolumny jak głośnik centralny, czy też surroundy. W kolumnach jest dokładnie tak samo, że w podobnym budżecie jesteśmy w stanie wybrać znacznie lepsze, często nawet z wyższej serii, niż cały zestaw kinowy. 

Jakie aspekty wziąć pod uwagę przed zakupem kina domowego lub stereo?

Wielkość pomieszczenia

Niewątpliwie jednym z ważniejszych aspektów jest dopasowanie go do domowego wnętrza, a więc wzięcie pod uwagę wielkości pomieszczenia, ponieważ to ono będzie determinowało wybór odpowiednich zestawów głośnikowych pod kątem rozmiarów. Większe kolumny dadzą nam świetne walory brzmieniowe, natomiast w mniejszych pomieszczeniach mogą nas przytłoczyć ilością dźwięku i spowodować, że w efekcie dostaniemy "papkę brzmieniową" zamiast klarownego i rozdzielczego brzmienia. Zestaw stereo bazując na tylko dwóch kolumnach zajmie nam mniej miejsca i zaoferuje świetną jakość przy odtwarzaniu muzyki, z kolei kino domowe ze swoją większą ilością kanałów to rewelacyjne efekty w filmach. Nie mniej jednak trzeba przygotować miejsce na dodatkowe kolumny głośnikowe rozszerzające przestrzeń dźwiękową. 

Wielkość pomieszczenia

Oczywiście mamy regulację głośności, ale ona nam nie pomoże w kwestii zbyt dużej ilości basu, ponieważ tutaj wkraczamy już w sferę akustyki. To oczywiście tylko aspekt kolumn głośnikowych, natomiast do tego jeszcze należy wziąć pod uwagę elektronikę. Wraz ze sprzętem audio video otrzymujemy zazwyczaj sam amplituner i jest on wystarczający, ewentualnie często jako uzupełnienie pojawia się odtwarzacz Blu-Ray. Z kolei w zestawach stereo również może to być jednoelementowa elektronika w formie amplitunera stereo, ewentualnie najczęściej spotykanym jest wzmacniacz stereo, oraz odtwarzacz pozwalający na odtworzenie płyty CD, ewentualnie jakiś streamer co z kolei daje opcję przesyłania poprzez sieć wi fi plików, czy też korzystanie z serwisów Spotify i Tidal. Fani analogu często również dołączają do zestawu gramofon. 

Oczekiwania w stosunku do jakości dźwięku

Rozważając kino domowe czy stereo należy się zastanowić nad naszymi priorytetami, ponieważ pod kątem jakości dźwięku zestaw stereo będzie dawał zdecydowanie więcej, natomiast podczas oglądania telewizji, czy też filmów zestaw z amplitunerem kina domowego będzie znacznie lepszy.

Wynika to w zasadzie z jednego, mianowicie aspektu ekonomicznego, gdzie w przypadku stereo jesteśmy w stanie sobie pozwolić na lepsze dwie kolumny, podobnie w przypadku wzmacniacza stereo, który ma również lepsze podzespoły kosztem mniejszej funkcjonalności. 

Przeznaczenie sprzętu

W tym kontekście należy się zastanowić nad tym jaki będzie udział słuchania muzyki w stosunku do oglądania filmów. Jeżeli mamy dużą płytotekę kompaktów, czy też winyli i cenimy sobie najlepszą jakość dźwięku to najlepszym rozwiązaniem nadal jest system stereo, z kolei w przypadku gier, czy też filmów nagrywanych w większości wielokanałowo kino domowe to system nie do zastąpienia.  

Podsumowanie

Pamiętajmy, że wybór tych rozwiązań najlepiej jest poprzedzić wizytą w salonie audio, oraz odsłuchem, ponieważ to pozwoli nam na wyselekcjonowanie najlepszego dla nas systemu, który będzie nam służył przez długie lata. Dylemat stereo vs kino domowe to przede wszystkim odpowiedź na początkowe pytania, a więc czy należymy do grupy kinomaniaków, melomanów/audiofili, czy też szukamy uniwersalności. 

Posiadając klasyczne stereo również będziemy w stanie obejrzeć film i to w znacznie lepszej jakości niż na głośnikach z telewizora, więc nie jest też tak, że mając stereo rezygnujemy z dobrej jakości filmów i w odwrotnej sytuacji również – jeżeli zdecydujemy się na zestaw kina domowego, niekoniecznie musi się to wiązać ze złą jakością muzyki, a jeżeli jesteśmy fanami koncertów na Blu-Ray nawet taka opcja będzie wskazana. Jeżeli poszukujesz swojego pierwszego systemu, lub też chcesz rozbudować już istniejący, zapraszamy do naszego salonu. 

Spis treści:

Podsumowanie:

  • Musimy zastanowić się jakie będą proporcje muzyki do filmów i co jest dla nas priorytetem.
  • Jeśli to dla Ciebie pierwszy wybór/zakup, masz miejsce i oglądasz film w skupieniu a muzyki słuchasz okazjonalnie, ze znajomymi, ale lubisz dobrze grający zestaw. Warto wziąć pod uwagę system oparty o kino 5.0 czyli zainwestować w lepsze fronty kosztem suba, którego można dołożyć z czasem.
  • Jeśli słuchasz muzyki, radia, Spotify - nawet w tle, a filmy to u Ciebie TV, DivX czy słabej jakości materiały z sieci to warto zainteresować się stereo. 
  • Na jakość dźwięku w systemie stereo wpływają znacznie lepsze podzespoły, z których są zbudowane wzmacniacze, czy też kolumny.
  • W konfiguracji dwukolumnowej również będziemy w stanie obejrzeć film i to w znacznie lepszej jakości niż na głośnikach z telewizora.

Katetgorie:

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.