Co wybrać - kino domowe czy stereo?
Autor:      26/07/2021 16:53:13     Poradnik , Kino domowe , Stereo    Comments 0
Co wybrać - kino domowe czy stereo?

Jest to odwieczny dylemat i temat wielu wątków na forach, natomiast często pozostają one bez konkretnych odpowiedzi. Jak jednak uzyskać takową w bardzo prosty sposób? Jest jedno pytanie, które wystarczy sobie zadać na początku swojej przygody z wyborem takowego rozwiązania, aby sobie nieco ułatwić ten wybór, a mianowicie jakie będą proporcje muzyki do filmów i co jest dla nas priorytetem. Jeżeli będziemy na skrajach wartości, czyli przykładowo stosunek oglądanych filmów, czy też grania w gry na konsoli będzie wynosił 80% : 20% w stosunku do muzyki, to bez dwóch zdań powinniśmy pójść w stronę kina domowego, natomiast jeżeli będą odwrotne i to muzyka będzie dla nas priorytetem, wtedy warto wybrać zestaw stereo. Gorzej jeżeli jesteśmy gdzieś pośrodku, albo te proporcje są rzędu 55% : 45%, ponieważ wtedy zaczynają pojawiać się dylematy, czy na pewno jesteśmy w stanie zrezygnować z dźwięku wielokanałowego na korzyść lepszej jakości muzyki w wydaniu stereofonicznym. Oczywiście jeżeli stawiamy na uniwersalność, to również tutaj warto spojrzeć w stronę rozwiązań kinowych. Kolejnym aspektem będzie miejsce, które nie pozostaje tutaj bez znaczenia, ponieważ nawet przy największych chęciach jeżeli miejsce nam nie pozwoli na zbudowanie kina domowego i tak będziemy musieli spojrzeć na rozwiązanie stereofoniczne, bądź kupić soundbar, który będzie słabszą, ale jednak alternatywą. Aby być może nieco ułatwić Wam wybór postaramy się Wam przedstawić po krótce jakie plusy daje jedno i drugie rozwiązanie.

Z czego składa się system kina domowego?

Typowy system kinowy zawiera 5 kolumn i subwoofer i jest to najprostsza konfiguracja jaką możemy sobie sprawić, poza bardziej rozbudowanymi opcjami jak 7.1, 9.1, ATMOS, czy też AURO 3D. Nie będziemy tutaj opisywać wszystkich systemów zapisu dźwięku, zrobimy to w innym poradniku, natomiast teraz skupimy się na ogółach. Sama idea opiera się na tym, iż w przypadku realizacji typowo kinowych do każdej z kolumn mamy dedykowaną osobną ścieżkę, dzięki czemu otrzymujemy efekt przestrzeni i dźwięku dookólnego, ponieważ aby to zasymulować np. samolot, aby przeleciał dookoła nas musi najpierw pojawić się w przykładowo kolumnie lewej frontowej, następnie w kolumnie surroundowej itd. po kolei. Dzięki temu dźwięk dociera do nas z każdej strony i stajemy się niejako uczestnikiem akcji filmu, czy też gry. Dlatego tego typu systemy są dla osób poświęcających swój czas na rozrywkę w formie oglądania seriali/ filmów np. z Netflixa, czy też grania w gry na Playstation, czy Xbox.  

Taki system nowy jest do dostania od stosunkowo niskiej ceny powiedzmy w granicach 4000 zł, a górną granicą jak się domyślacie jest tylko wyobraźnia użytkownika. Wszystko zależy od tego jakiej jakości oczekujemy od zestawu i na jakie rozwiązanie się nastawiamy, jak często z niego będziemy korzystali i jaką funkcjonalność ma on oferować, ponieważ jest to również temat bardzo szeroki. 

W standardowych amplitunerach możemy liczyć obecnie na pewno na wejścia HDMI, które są standardem, zazwyczaj dzięki nim da się skonfigurować całość w taki sposób, aby móc sterować głośnością za pomocą jednego pilota, jak i również aby nie było konieczności łączenia telewizora z kinem domowym dodatkowymi kablami. Oprócz tego zazwyczaj od drugiego modelu mamy również radio internetowe, Spotify i Tidal, czy też opcje streamingu audio po sieci WiFi, lub Bluetooth. Nie bez znaczenia jest również  Wymienione przeze mnie funkcje to tylko mały wycinek tego, co potrafią amplitunery, ale na pewno pod kątem funkcjonalności zazwyczaj możemy więcej w systemach kina domowego

Z czego składa się system stereo?

Co z systemami stereo? Otóż te rozwiązania stawiają przede wszystkim na jakość dźwięku w muzyce i w tej kwestii sprawdzają się idealnie, stąd też są bardziej predysponowane do odtwarzania na nich muzyki. Klasyczne rozwiązanie i najczęściej spotykane to wzmacniacz zintegrowany, oraz dwie kolumny podłogowe, lub też podstawkowe. W niektórych przypadkach i w zależności od użytkownika może się również pojawić subwoofer jako uzupełnienie i wsparcie dla sekcji niskotonowej. Oczywiście powyższy przykład nie jest jedynym, ponieważ rozwiązanie stereo może również być oparte na urządzeniach all-in-one, bądź też amplitunerach stereofonicznych, które wzbogacą nasz system o radio internetowe i nie rzadko również o opcje streamingowe jak dostęp do Spotify, Tidal, czy Bluetooth, port USB itp. W bardziej rozbudowanych rozwiązaniach możemy również spotkać końcówki mocy zarówno stereofoniczne jak i monofoniczne, a jako źródło odtwarzacze sieciowe, tunery, czy też gramofony

Skąd biorą się różnice pomiędzy obydwoma rozwiązaniami i dlaczego w muzyce lepiej sprawdza się system audio zbudowany na komponentach stereo? Po pierwsze różnica wynika z mniejszej ilości kolumn, ale za to elektroniki zazwyczaj pojawia się nieco więcej, jednak nie zawsze, ponieważ możemy zbudować zestaw na wspomnianym urządzeniu all-in-one. Funkcjonalnie niekoniecznie musi to być rozwiązanie oferujące mniej, aczkolwiek tutaj wszystko zależy od konkretnego systemu. 

Na jakość dźwięku wpływają tutaj znacznie lepsze podzespoły, z których są zbudowane wzmacniacze, czy też kolumny. W elektronice wynika to z czysto ekonomicznych przyczyn, a więc dzięki temu, iż nie mamy dodatkowych kilku dodatkowych odczepów głośnikowych, tylko możemy podłączyć kolumny stereo itd. producent może pozwolić sobie na zastosowanie lepszych komponentów (np. większej pojemności kondensatorów, wydajniejszego transformatora itd), co przekłada się na finalną jakość. W stereo jest to o tyle istotne, że za pomocą tylko dwóch kolumn musimy wykreować przestrzeń i bazę stereo, co w kinie domowym jest realizowane przez większą ich ilość. W kolumnach jest dokładnie tak samo, że w podobnym budżecie jesteśmy w stanie wybrać znacznie lepsze, często nawet z wyższej serii, niż cały zestaw kinowy. 

Podsumowanie

Pamiętajmy, że wybór tych rozwiązań najlepiej jest poprzedzić wizytą w salonie audio, oraz odsłuchem, ponieważ to pozwoli nam na wyselekcjonowanie najlepszego dla nas systemu, który będzie nam służył przez długie lata. Dylemat stereo vs kino domowe to przede wszystkim odpowiedź na początkowe pytania, a więc czy należymy do grupy kinomaniaków, melomanów/audiofili, czy też szukamy uniwersalności. Na pewno w konfiguracji dwukolumnowej również będziemy w stanie obejrzeć film i to w znacznie lepszej jakości niż na głośnikach z telewizora, więc nie jest też tak, że mając stereo rezygnujemy z dobrej jakości filmów i w odwrotnej sytuacji również – jeżeli zdecydujemy się na zestaw kina domowego, niekoniecznie musi się to wiązać ze złą jakością muzyki, a jeżeli jesteśmy fanami koncertów na Blu-Ray nawet taka opcja będzie wskazana. Jeżeli poszukujesz swojego pierwszego systemu, lub też chcesz rozbudować już istniejący, zapraszamy do naszego salonu. 

Spis treści:

Podsumowanie:

  • Musimy zastanowić się jakie będą proporcje muzyki do filmów i co jest dla nas priorytetem.
  • Jeśli to dla Ciebie pierwszy wybór/zakup, masz miejsce i oglądasz film w skupieniu a muzyki słuchasz okazjonalnie, ze znajomymi, ale lubisz dobrze grający zestaw. Warto wziąć pod uwagę system oparty o kino 5.0 czyli zainwestować w lepsze fronty kosztem suba, którego można dołożyć z czasem.
  • Jeśli słuchasz muzyki, radia, Spotify - nawet w tle, a filmy to u Ciebie TV, DivX czy słabej jakości materiały z sieci to warto zainteresować się stereo. 
  • Na jakość dźwięku w systemie stereo wpływają znacznie lepsze podzespoły, z których są zbudowane wzmacniacze, czy też kolumny.
  • W konfiguracji dwukolumnowej również będziemy w stanie obejrzeć film i to w znacznie lepszej jakości niż na głośnikach z telewizora.

Katetgorie: