Instalacje typu inteligentny dom, smart home to pojęcia, które są obecnie bardzo modne, aczkolwiek zrozumienie idei tego typu rozwiązań jest podstawą do stworzenia systemu wspierającego nasz byt w mieszkaniu, rezydencji, domu, czy też biurze. Mają to być rozwiązania pozwalające na zaoszczędzenie czasu i zasobów, oraz w efekcie również pieniędzy wykonując niejako w tle zadania o których nie musimy pamiętać sami.
Na czym polega różnica pomiędzy automatyką a smart home (inteligentnym domem)?
Różnica pomiędzy tymi dwoma, często zamiennie stosowanymi pojęciami jest zasadnicza, ponieważ automatyka wykonuje wyłącznie wskazane zadania, natomiast w przypadku instalacji typu smart home, czy też inteligentny dom pojawia się nam dodatkowo aspekt logiki, czyli wykonywania zadań w oparciu o zmienne. Takimi zmiennymi mogą być np. odczyt z czujnika CO2, temperatury, deszczomierz, obecny stan czujnika zalania, czy też nawet to, czy konkretne gniazdko ma podłączone urządzenie, które aktualnie pobiera prąd z sieci elektrycznej itp. W oparciu o takie odczyty są dostosowywane parametry domu, które mają pomóc nam w np. zapobiegnięciu awarii, ustawieniu takich parametrów temperatury, zużycia prądu, aby oszczędzać energię.
Jakimi elementami naszego domu możemy sterować z poziomu smart home?
Jeżeli chodzi o sterowanie nazwijmy je podstawowe, to tutaj możemy wymienić na pewno takie elementy jak oświetlenie, ogrzewanie, systemy monitoringu wizyjnego, audio, oraz video, czy też rolety, okna itd. W tym kontekście możemy również tworzyć makro, czyli pod jednym klawiszem przyporządkować kilka operacji jakie wykona za nas system, bez konieczności klikania w pojedyncze przyciski. Ułatwia to znacznie niektóre zadania jak np. tworzenie scen świetlnych przyporządkowanych do konkretnych pór dnia, czy też jeżeli mamy iluminacje zewnętrzne, to włączanie ich w różnych konfiguracjach, a w systemach audio-video włączenie za pomocą jednego button’a amplitunera, wysunięcie windy projekcyjnej, włączenie projektora, zasunięcie rolet, ustawienie odpowiedniej temperatury na klimatyzatorze (lub jeżeli organizujemy seans w sali kinowej dla większej ilości osób, to zadanie konkretnego biegu rekuperatora), wybranie odpowiednich źródeł na urządzeniach itd.
W wersji rozszerzonej, w której wchodzi już logika, wiele rzeczy dzieje się zupełnie poza nami i nie musimy w nie klikać, ponieważ to system myśli za nas monitorując parametry bytowania i tak np. w sytuacji kiedy czujnik CO2 wskaże nam zbyt duże jego stężenie system włączy wyższy bieg rekuperacji, aby zadbać o odpowiednią jakość powietrza w naszym domu, również w sytuacji, w której nas nie ma i system wykryje zalanie czujnika w np. łazience automatyka sprawdzając poprzez czujki ruchu, CO2, czy elektrozawory po jakimś czasie zwłoki oceni, czy jest to wyłącznie zachlapanie przez użytkownika przebywającego obecnie w łazience, czy też potencjalna awaria. Jeżeli stwierdzi, iż jest to awaria, elektrozawór zamknie dopływ wody zapobiegając zalaniu pomieszczenia. Kolejną sytuacją może być alarm, który w momencie kiedy nas nie ma i wykryje ruch i oceni to jako potencjalne zagrożenie, może zasymulować pobyt mieszkańców w domu, wysłać informację do agencji ochraniającej obiekt, oraz poinformować nas SMS-em o zaistniałej sytuacji i pozwolić na zobaczenie obrazu z miejsca, w którym naruszono czujkę alarmową.
Prozaicznym i najłatwiejszym przykładem jest sytuacja, w której system dostosowuje temperaturę w domu do sytuacji w nim panującej, czy też w oparciu o porę dnia, temperaturę zewnętrzną itd.
Na ile inteligentny może być Twój smart home?
Najbardziej trafną odpowiedzią na to pytanie jest to, że system jest na tyle inteligentny na ile inteligentny jest instalator wykonujący daną realizację, ponieważ logika jest programowana właśnie przez integratora, a więc to on musi poznać Twoje zachowania, zwyczaje, oraz mieć za sobą kilka inwestycji, aby pomyśleć również za Ciebie i zaproponować Ci scenariusze, których wcześniej nigdy nie rozpatrywałeś. Doświadczenie na pewno jest tutaj bardzo przydatną sprawą, ponieważ dzięki wykonaniu kilku smart home mamy do czynienia z różnymi klientami i również uczymy się od nich różnych rozwiązań. Co do samych możliwości są one niemalże nieograniczone, tutaj wszystko zależy od tego w jakim zakresie chcesz, aby dom myślał za Ciebie.
Jak działamy na inwestycjach, w których wykonujemy instalacje typu smart home?
Pierwszy kontakt jest zazwyczaj w naszym biurze projektowym, ewentualnie najlepiej, o ile jest to możliwe na inwestycji, aby ustalić zakres prac i wymagania. W oparciu o wywiad z inwestorem przygotowujemy projekt, oraz ofertę, która ma dać pogląd na skalę inwestycji, oraz pomóc Ci w podjęciu decyzji jakie elementy mają się zawierać w tej realizacji. Jeżeli mamy już to za sobą przechodzimy do etapu projektu, lub wykonawstwa – tutaj wszystko zależy od tego, czy zlecasz nam wykonania pełnego projektu włącznie z trasowaniem, oraz położeniem okablowania, czy też chcesz bazować na swojej grupie np. elektryków (w takiej sytuacji nanosimy przebieg tras kablowych i po ich wykonaniu pojawiamy się na inwentaryzacji okablowania, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem). Po wykonaniu wszystkich instalacji montujemy potrzebne moduły i zaczynamy etap programowania mając na uwadze to co nam przekazałeś na spotkaniu, ewentualnie projektujemy graficznie spersonalizowaną wersję interface’u. Po wykonaniu całości i uruchomieniu dajemy Ci czas na „pobawienie i obycie się” ze swoim inteligentnym domem, po czym spotykamy się po np. miesiącu na ewentualne zmiany, ponieważ czasem zdarza się, że elementy, które stwierdziłeś, że będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla Ciebie nie są w ogóle wykorzystywane, a zaburzają np. ergonomię poruszania się po menu, albo też po tym okresie stwierdzisz, że jednak potrzebowałbyś dodatkowych funkcjonalności, które pojawiły się dopiero po okresie użytkowania.
Podsumowanie
Instalacje typu smart home, to świetna opcja na oszczędność, oraz umilenie sobie życia w naszym domu, który ma być dla nas miejscem odpoczynku. Automatyzacja wielu procesów pozwala nam nie myśleć o prozie życia codziennego, tylko skupienie się na odpoczynku zamiast kontrolowaniu ich samemu.