Filtry

Aktywne filtry

Gramofony i akcesoria

Słuchanie płyt winylowych to w pewnym sensie celebracja, ponieważ w tym przypadku wiele rzeczy musimy wykonać sami, jak: położenie płyty, opuszczenie ramienia itd. (o ile nie mamy w pełni automatycznego gramofonu). Jednak ten proces rekompensuje nam brzmienie, które wydobywa się z kolumn. Analogowy charakter to ten czynnik, który powoduje, że osoby decydują się na zakup właśnie takiego urządzenia. Pomimo tego, iż jest to stricte mechaniczne rozwiązanie, to jednak posiada wiele funkcjonalności, które mogą powodować, iż będzie to dla nas opcja dobra, lub nie. Jedno jest pewnie - ciepłe i miękkie granie to domena tego źródła dźwięku. Czytaj dalej...

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jaki gramofon wybrać?
Pokazano 1-40 z 420 pozycji

Aktywne filtry

Denon DL-103

1 400,00 zł 1 350,00 zł
Najniższa cena w 30 dni przed promocją: 1 300,00 zł +50,00 zł
  • -50,00 zł
favorite_border favorite
Gramofony - podstawowe informacje

Słuchanie płyt winylowych to w pewnym sensie celebracja, ponieważ w tym przypadku wiele rzeczy musimy wykonać sami, jak: położenie płyty, opuszczenie ramienia itd. (o ile nie mamy w pełni automatycznego gramofonu). Jednak ten proces rekompensuje nam brzmienie, które wydobywa się z kolumny, bądź pary kolumn jeśli piszemy o systemie stereofonicznym. Analogowy charakter to ten czynnik, który powoduje, że osoby decydują się na zakup właśnie takiego urządzenia. Pomimo tego, iż jest to stricte mechaniczne rozwiązanie, to jednak posiada wiele funkcjonalności, które mogą powodować, iż będzie to dla nas opcja dobra, lub nie. Jedno jest pewnie - dźwięk ciepły i miękki to domena tego źródła dźwięku. Płyty winylowe bowiem cechuje inny mechanizm zapisu dźwięku niż w przypadku współczesnych metod cyfrowych co bezpośrednio przekłada się nie tylko na jakość dźwięku, ale i wrażenia z słuchania.

Pierwsze z urządzeń odtwarzających muzykę, które pojawiły się na rynku, to właśnie gramofony, a właściwie to fonografy, ponieważ tak nazywał się pierwsze urządzenie pozwalające na nagrywanie i odtwarzanie dźwięku, a jego protoplastą był Thomas Edison. Na podstawie zmodyfikowanej konstrukcji fonografu powstał pierwszy pełnoprawny gramofon, który został zarejestrowany w urzędzie patentowym 8 listopada 1887 roku – był to projekt Emila Berlinera

Elementy budowy

Obecnie gramofony są w formie coraz bardziej zaawansowanych konstrukcji, które mają za zadanie jak najlepiej odwzorować dźwięk zapisany na płycie winylowej. Z elementów jakie należy wymienić w kontekście tych, które mają bezpośredni wpływ na to jakiej jakości dźwięk wydobywa się z naszych kolumn są:

- plinta – element główny w gramofonie, który jest różnie nazywany (obudowa, chassis, ewentualnie podstawa) i do niej są montowane takie elementy jak ramię gramofonowe, talerz, czy też nawet silnik, aczkolwiek ten ostatni w konstrukcjach hi-end zazwyczaj zostaje odseparowany od obudowy. Materiał z jakiego są wykonywane plinty bywa bardzo różny; począwszy od plastikowych, drewnianych, poprzez aluminiowe, akrylowe. Dodatkowym elementem pojawiających się w gramofonach jest sub-chassis i wtedy najczęściej cała obudowa ma „budowę kanapkową” w formie kilku warstw, które mają za zadanie jak najbardziej izolować drgania przenoszone na ramię, a w efekcie na wkładkę. 

- ramię gramofonowe – w przypadku tego elementu ważny jest zarówno sam kształt jak i materiał z jakiego jest wykonane, oraz jego długość, którą musimy dobrać do odpowiedniego gramofonu. Ramię pozwala nam na zamontowanie wkładki, oraz jej odpowiednie wyważenie, dzięki czemu uzyskujemy optymalny nacisk igły na płytę. Coraz częściej spotykamy ramiona karbonowe (np. w marce Pro-Ject), oraz aluminiowe, tutaj wszystko zależy od tego jaką koncepcję miał producent. Najważniejszym aspektem w przypadku wyboru materiału na ramię gramofonowe jest to, aby spełnić główne założenia, czyli lekkość, oraz jego sztywność, ponieważ w efekcie pomoże to w precyzyjnym prowadzeniu igły w rowkach płyty winylowej. Jako jeden z elementów pozwalających na odpowiedni nacisk igły na płytę jest jego obciążnik, natomiast sam proces wyważenia wkładki można wykonać z pomocą wagi, ewentualnie jeżeli mamy podziałkę na odważniku, jest również opcja przeprowadzenia tego procesu bez dodatkowych akcesoriów.

Stwórz system stereo z gramofonem:

Kształt ramienia również odpowiada za jakość, ponieważ im bardziej wkładka przesuwa się po promieniu, tym bardziej precyzyjny odczyt, ponieważ dokładnie taką drogę pokonuje igła, która nacina rowki w płycie winylowej. Kształty ramion gramofonowych to:

proste

w kształcie litery „J”

w kształcie litery „S”

tangencjalne 

- wkładka gramofonowa – niemalże drugie serce systemu, dzięki któremu następuje odczyt. Zbudowana (w uproszczeniu) w zależności od rodzaju wkładki z takich elementów jak: igła, magnes, cewka, korpus, resor, bolców wyjściowych, nabiegunników, cięgna zawieszenia. Jest to element gramofonu, który decyduje w dużej mierze o finalnej jakości prezentowanego brzmienia systemu audio, ale z racji tego, iż jest elementem wymiennym bardzo często jest również opcją upgrade’u naszego systemu. Wybór we wkładkach gramofonowych obecnie mamy spośród:

wkładek MM (moving magnet) – z ruchomym magnesem

wkładek MC (moving coil) – z ruchomą cewką

Oprócz tych najczęściej spotykanych można jeszcze wymienić wkładki piezoelektryczne, optyczno-laserowe, magnetoelektryczne. 

Ważnym elementem, który również w zależności od przeznaczenia musimy wziąć podczas wyboru naszego gramofonu, to sposób przeniesienia napędu, który może być realizowany poprzez pasek, lub też posiadać napęd bezpośredni tzw. direct drive. W pierwszym przypadku łatwiej jest nam zadbać o odpowiednią stabilizację obrotów talerza, a więc i uniknąć tzw. chwiania się dźwięku, natomiast jeżeli zdecydujemy się na napęd bezpośredni, musimy brać pod uwagę to, iż musi być on wyposażony w świetnej jakości silnik, który będzie rewelacyjnie trzymał obroty aby odtwarzanie płyty z ulubioną muzyką nie zostało zakłócone przez mało precyzyjne obroty talerza.

Jaki gramofon wybrać?

Jeżeli wybieramy swój pierwszy gramofon i wolimy rozwiązania bardziej wygodne, bezobsługowe, warto rozważyć zakup gramofonu automatycznego, a więc takiego, który po naciśnięciu przycisku start sam ustawi się na pierwszej ścieżce płyty winylowej, a po zakończeniu odtwarzania odłoży nam ramię do pozycji początkowej. Po drugiej stronie mamy gramofony w pełni manualne, a więc dla osób, które lubią celebrować słuchanie muzyki z winyla, bardziej doświadczonych użytkowników, którym zależy również na jakości dźwięku. W tym przypadku musimy sami za pomocą windy podnieść ramię, przesunąć je nad płytę i opuścić również samemu. Po zakończeniu nagrania do momentu, w którym nie podniesiemy ramienia i nie odłożymy cały czas igła będzie spoczywała na płycie i poruszała się w rowku. Będzie to oczywiście miało wpływ na zużycie igły, aczkolwiek jeżeli chcielibyśmy uniknąć takiej sytuacji, to jest na to remedium w postaci Pro-Ject Q-UP, który automatycznie podniesie nam ramię po dotarciu do końca płyty. 

Pośrednim rozwiązaniem są półautomatyczne gramofony, które łączą ze sobą oba powyżej opisane rozwiązania ponieważ w gramofonach półautomatycznych użytkownik nie musi pamiętać podniesieniu ramienia co powoduje, że urządzenie staje się nieco prostsze w obsłudze.

Podłączenie gramofonu/przedwzmacniacz.

Jeżeli wybieramy konkretny model nie możemy zapomnieć o tym, że aby zadziałał potrzebny jest albo wzmacniacz, który będzie posiadał dedykowane wejście Phono (tutaj musimy również sprawdzić, czy obsługuje ono nasz typ wkładki gramofonowej), lub też zakupić dodatkowy przedwzmacniacz gramofonowy. Jest on potrzebny z tego względu, że po podłączeniu urządzenia do klasycznego wejścia liniowego poziom wyjściowy z gramofonu jest na tyle niski, że należy go jeszcze dodatkowo wzmocnić i do tego celu służy przedwzmacniacz gramofonowy, który oprócz dodatkowego wzmocnienia posiada opcje korekcji, oraz możliwość precyzyjnego dopasowania do wkładki. Oprócz tego jest to element, który może znacznie polepszyć jakość naszego gramofonu, dzięki zastosowaniu lepszych komponentów i opcje korekcji jak np. RIAA. Zdarzają się również zaawansowane modele wyposażone w złącze USB, które umożliwia bezpośrednie połączenie komputera z gramofonem. Obecność wejścia USB podyktowane jest potrzebą zarchiwizowania swoich ulubionych płyt gramofonowych w wersji cyfrowej.

Gramofony i ich akcesoria

Po zakupie swojego pierwszego gramofonu można rozważyć akcesoria, które są w niektórych przypadkach niezbędne. Z akcesoriów, jakie polecalibyśmy zakupić przy wyborze urządzenia to szczoteczka do czyszczenia płyt winylowych, mająca za zadanie zebrać kurz, oraz ładunek elektrostatyczny z powierzchni płyty, oraz szczoteczka do igły gramofonowej. Alternatywnymi akcesoriami są jeszcze mata korkowa, docisk do płyt winylowych, czy też myjka umożliwiająca czyszczenie naszych płyt winylowych. Produkty tego typu pośrednio wpływają na lepszą jakość samego dźwięku audio.

Gramofon, czy warto?

Dzisiejsze czasy pokazują, że gramofony manualne, coraz częściej goszczą w domach z racji, iż ich poziom cenowy nie jest wygórowany, a podstawowe marki takie jak Pioneer, Denon bądź Marantz, przedstawiają swoje najtańsze modele w granicach około tysiąca złotych. Nie oszukujmy się, na podstawowe odtwarzacze CD bądź odtwarzacz sieciowy, również musimy wydać podobną sumę, więc w tym wypadku nie cena kieruje wyborem, a jakość i chęć powrotu do klasycznego, dźwięku analogowego. Tego typu produkty możemy spotkać w popularnych sklepach RTV, lecz jeśli oczekiwania użytkownika są nie co wyższe, zachęcam do odwiedzenia specjalistycznych punktów, czyli sklepów audio, gdzie można znaleźć profesjonalną obsługę, która przedstawi różnicę pomiędzy poszczególnymi modelami, pomoże dobrać odpowiednią wkładkę oraz skalibruje gramofon.

Wybór w wyższych pułapach cenowych spośród licznej oferty gramofonów może okazać się nie lada wyzwaniem dla laika, dlatego w tym przypadku kontakt oraz pomoc profesjonalisty będzie niezbędna. W wyższym przedziale cenowym możemy spotkać na półkach takie marki jak Audio-Technika, Pro-Ject lub Rega, a liczba wkładek, przedwzmacniaczy oraz innych akcesoriów jest na tyle spora, że prawidłowe skonfigurowanie sprzętu, może okazać się niemożliwe dla klienta, który dopiero zaczyna przygodę z tego typu tematyką audio. Modele powyższych producentów zaczynają się w okolicach kilku tysięcy, a kończą w granicach prawdziwego Hi-Endu, gdzie kwoty sięgają kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Marki, które produkują gramofony oraz akcesoria do nich:

W odniesieniu do pytania wątku, czy warto zakupić gramofon? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale jest wiele za które przemawiają w szczególności do tej bardziej doświadczonej grupy odbiorców, by finalnie wybrać tego typu źródło transmisji dźwięku. Trzeba jednak pamiętać, że użytkownik sam decyduje, z jakiego finalnie źródła będzie korzystał, a warto tu również wspomnieć, że streaming będzie na pewno tańszy i wygodniejszy w obsłudze.

Z drugiej strony sam zakup winylu to swego rodzaju świetne uczucie oraz ceremonia, która ciągnie się po samo odtworzenie krążka. Wyobraźcie sobie, ten codzienny rytuał przy dobrym trunku, gdy możecie w swoim własnym zaciszu domowym, wyciągnąć płytę, przetrzeć ją z kurzu, osadzić na talerzu, spuścić ramię i cieszyć się odsłuchem, jak i widokiem swojego pięknego wymarzonego gramofonu.

Płyty winylowe

Element westchnień miłośników muzyki, wielu melomanów oraz audiofilów, dziś to przedmiot, który coraz częściej gości w domu klasycznego Kowalskiego. Może zacznijmy od początku, czym jest płyta winylowa i jak wygląda? Jest to krążek o średnicy do 30 cm ze spiralnym zapisem analogowym, dzięki któremu możemy odtwarzać treści dźwiękowe. Najczęściej ważąca około 300g, spotykana w różnych kolorach w zależności od wizji producentów, najczęściej w kolorze czarnym.

Rozmiary krążków winylowych

Dostępne rozmiary to 7, 10 i 12 cali (12LP, czyli w pełnej nazwie album długogrający). Prędkość obrotowa LP wynosi 33 1/3 obrotów na minutę, a ich maksymalna długość wynosi 22 minuty. 7-calowe płyty to tak zwane single, a ich prędkość obrotowa w porównaniu do płyt 12" wynosi 45 obrotów na minutę. Jak sama nazwa wskazuje, płyta wytworzona jest z tworzywa sztucznego o nazwie polichlorek winylu, który w latach 40 wyparł z ryku płyty szelakowe.

Zapis analogowy, czy cyfrowy?

W aktualnych czasach płyta winylowa coraz częściej wypiera klasyczne płyty CD. Słupki sprzedażowe nie kłamią i w przypadku winylu pokazują, iż sprzedają się coraz częściej, co przedstawia, że aktualni bądź też nowi użytkownicy coraz częściej sięgają po lepszą jakość dźwięku, a tym samym po zapis analogowy swojej ulubionej muzyki. Również producenci nowego pokolenia nie pozostawiają złudzeń i coraz częściej wypuszczają krążki nowych, młodych artystów przedstawiając tym, że płyta winylowa ponownie z dosyć mocnym przytupem wraca do ofert lokalnych sklepów audio.

Czy zapis analogowy jest lepszy od cyfrowego? W tym przypadku wiele zależy od naszej percepcji oraz emocji, które kreują nasze finalne zdanie na ten temat. Jedno jest pewne, zapis analogowy wśród społeczeństwa audiofilów przedstawiany jako ten bardziej nasycony, gęstszy oraz cieplejszy w odczuciu, co w tym wypadku prezentuje zapis cyfrowy jako ten bardziej sterylny i techniczny.

Koniec, końców winyl jednak bardziej cieszy i jest to w swoim rodzaju rytuał, który na pewno wpływa na podświadomość użytkowników gramofonów, czyniąc go czymś lepszym od klasycznych płyt CD oraz streamingu poprzez komputer bądź streamer audio.

Sprzedaż, dostępność, cena?

W kwestiach cenowych samego produktu, czyli winylu wahają się one od kilkunastu złotych do nawet kilku tysięcy, jeśli piszemy o najlepszej jakości wykonania. Na cenę również wpływa miejsce, gdzie płyta została wytłoczona oraz jej unikatowość pod względem ilości wyprodukowanych sztuk. Producenci oraz artyści wypuszczają również specjalne wydania i to zazwyczaj właśnie te krążki plasują się w najwyższych pułapach cenowych.

Dostępność również jest bardzo dobra, ponieważ w dzisiejszych czasach nawet takie sklepy jak Biedronka potrafią zaskoczyć i przedstawić w swojej lokalnej ofercie liczne wydania płyt w bardzo dobrych cenach, aczkolwiek w tym wypadku nie możemy mówić o najlepszej jakości wykonania, z wiadomych powodów, niestety za wysoką jakość dźwięku trzeba zapłacić, a nikt nie powiedział, że sama zabawa z gramofonami należy do najtańszych.

Pozdrawiamy,

Zespół S4Home | Grzegorz Śniadek

Przeczytaj nasze poradniki i dowiedz się więcej...

Jaki gramofon wybrać?

Jaki gramofon wybrać?

Masz pytania dotyczące produktu?

Nie możesz się zdecydować?

Przetestuj we własnym domu, zanim dokonasz zakupu.
Czytaj szczegóły jak działa nasza wypożyczalnia sprzętu audio

Cookies

Informacje dotyczące plików cookies

Ta witryna korzysta z własnych plików cookie, aby zapewnić Ci najwyższy poziom doświadczenia na naszej stronie . Wykorzystujemy również pliki cookie stron trzecich w celu ulepszenia naszych usług, analizy a nastepnie wyświetlania reklam związanych z Twoimi preferencjami na podstawie analizy Twoich zachowań podczas nawigacji.

Zarządzanie plikami cookies

O Cookies

Pliki cookie to niewielkie pliki tekstowe, które są zapisywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym przez strony internetowe, które odwiedzasz. Służą do różnych celów, takich jak zapamiętywanie informacji o logowaniu użytkownika, śledzenie zachowania użytkownika w celach reklamowych i personalizacji doświadczenia przeglądania użytkownika. Istnieją dwa rodzaje plików cookie: sesyjne i trwałe. Te pierwsze są usuwane po zakończeniu sesji przeglądarki, podczas gdy te drugie pozostają na urządzeniu przez określony czas lub do momentu ich ręcznego usunięcia.